Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Llojet e hepatiteve dhe masat parandaluese

Shko poshtë

Llojet e hepatiteve dhe masat parandaluese

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Dec 22, 2010 1:18 pm

Llojet e hepatiteve dhe masat parandaluese

Te nderuar prinder! Vaksinoni femijet dhe veten tuaj qe te mbroheni nga Hepatiti B (verdheza).

Hepatiti B vjen si rrufeja dhe vepron me djallezi.
Moto e FUSHATES IMUNIZUESE KOMBETARE eshte;
"Si te mbrohemi nga Hepatiti B"

Cfar eshte semundja e Hepatitit B?
Hepatiti B eshte semundje virusale infektive, qe demton melcine e zeze.

Cilat jane menyrat e transmetimit te virusit?
-Nga nena, mbartese e virusit, ne femijen e porsalindur.
-Ne kontakt te afert, ne familje, konvikt, ushtri, shkolla etj.
-Infektimi
eshte i mundshem kur perdoren nga shume njerez kreheri, furcja e
dhembeve, makine-brisk rroje, gershere dhe pajisje te tjera qe demtojne
qofte edhe minimalisht teresine e lekures.
-Me kontakt seksual, tipike per te rinjte qe jane ne rritje.
-Neprmjet rruges se gjakut, tatuazh, shpim veshesh, perdorim narkotikesh, manipulim me instrumenta jo sterile.

Cilat jane pasojat?
-Infeksion akut.
-Mbartje kronike.
-Hepatit aktiv kronik.
-Cirroza.
-Kancer i melcise se zeze.

Cila eshte zgjidhja?
Imunizim efektiv nepermjet vaksinimit qe te mbron nga semundja.

Cfar perfaqson vaksina Engerix B?
Vaksine e fituar me rruge geno-inxhinierike, pa grimca virusale, e cila nuk mund te infektoje.
Aplikohen tre doza:
-Doza e pare, dite e zgjedhur me deshire.
-Doza e dyte, pas nje muaji.
-Doza e trete, gjashte muaj pas marrjes se dozes se pare.
Imunitet i qendrushem arrihet pas aplikimit te tri dozave.

Kush eshte i vaksinuar?
Te gjithe femijet e lindur pas qershor 1994, d.m.th. te gjithe femijet nen 8 vjec.

Kush e merr vendimin per t'u vaksinuar?
Ky eshte imunizim i rekomanduar- per rrjedhoje vendimin e merrni vete ju prinder.

Kush e ben imunizimin (vaksinen)?
Vaksina mund te behet prane cdo qendre shendetesore.

Kush duhet te vaksinohet?
Te gjithe mbi moshen 8 vjec.VIRUSI I HEPATITIT B

VACINA E HEPATITIT B- CHO
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi