Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Violina e Stradivarit u shit për 11.3 milionë euro

Shko poshtë

Violina e Stradivarit u shit për 11.3 milionë euro

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 23, 2011 10:05 amViolina e famshme e Stradivarit është shitur nëpërmjet ankandit në internet, të ardhurat e së cilës do t’i dhurohen si ndihmë viktimave të tërmetit në Japoni e që shkaktoi edhe krizë nukleare. Çmimi i arritur në ankand prej 11.3 milionë euro është katër herë më i lartë sesa rekordi i deritashëm për një instrument të Stradivarit, shkruan BBC.
Violina është punuar më 1721 dhe njihet me emrin “Lady Blunt” për shkak të mbesës së Lordit Byron e cila e posedoi këtë instrument më shumë se 30 vjet.

Violina është në gjendje të shkëlqyeshme dhe është njëra prej 600 instrumenteve që ekzistojnë e të cilat janë punuar nga mjeshtri i njohur Antonio Stradivari. Këtë violinë e nxjerri në shtije fondacioni muzikor Nippon, ndërsa të ardhurat nga shitja janë dhuruar për Fondin për Rindërtimin e Japonisë. Emri i blerësit nuk u bë publik.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi