Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

HIV-i shton rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Shko poshtë

HIV-i shton rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Jun 13, 2011 4:00 pm

HIV-i shton rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Infeksioni me virusin HIV, i cili shkakton sindromën e imunodeficiencës njerëzore (AIDS), mund ta shtojë rrezikun për pamjaftueshmërinë e zemrës edhe te personat që nuk kanë prirje gjenetike për të pasur probleme me zemër.
Nëpërmjet një studimi, shkencëtarët amerikanë në Fakultetin e Mjekësisë në Pittsburg (Pennsylvania) kanë vërejtur lidhshmëri ndërmjet HIV-it dhe pamjaftueshmërisë së zemrës, pavarësisht historisë së sëmundjes.
Në studim janë përfshirë rreth 8 500 persona të rritur, me moshë mesatare prej 48 vjetësh, të cilët ishin të infektuar me HIV.
Pas studimit shtatëvjeçar, është vërejtur se 286 nga participantët kishin fituar insuficiencë të zemrës.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi