Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Sydney, 940 saksofona së bashku

Shko poshtë

Sydney, 940 saksofona së bashku

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Jun 12, 2011 9:17 am

Në Australi është thyer rekordi për numrin e saksofonistëve të cilët luajtën në të njëjtën kohë, kur 940 saksofona u dëgjuan duke luajtur të njëjtit tinguj në një harmoni të plotë.
Gati njëmijë instrumente intonuan meloditë e “Shumë urime për ty” dhe “Walzing Matilda” në hapjen e festivalit të xhazit dhe bluzit “Darling Harbour” të Sydneyt.

Ndër saksofonistët kishte edhe profesionistë, por edhe fëmijë të cilët dinin t’i ekzekutonin dy-tri akorde në saksofon. Dirigjenti James Valentin tha se kjo ishte një përvojë që nuk dëgjohet për çdo ditë.

“Është fantastike kur grumbullon numër aq të madh njerëzish, qoftë këngëtarë ose saksofonistë, fitoni një tingull të jashtëzakonshëm. Ky nuk është tingull individual i një instrumentisti. Në grup aq të madh nuk është me rëndësi se a jeni virtuoz ose fillestar pasi tingulli i përgjithshëm është aq i fortë dhe i mirë sa që ju merr me vete. Kjo është fantastike”, tha Valentin.

Rekordi paraprak ishte vendosur në vitin 2008 në Tajvan kur 918 veta luajtën në saksofon në të njëjtën kohë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi