Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:02 pm

Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

PA TY

Pa ty
kenga e zogut
me duket vaje kukuvajke
shpirti sa nuk pelcet në heshtje
yjet duken si plage te pergjakura.

Pa ty
Vullkaneve u shperthen magma e kallur
e unë
një copë guri në shkretirë.

Pa ty
vetem une
muk di me cilin ngjyre
ta ngjyrose vetmine.

Pa ty
Jam vetem unë
duke e pritur
një yllë nëpër terr.

Të kërkova
te Drini i bardhe
në ujin si loti
shpirti i vrarë nga dhimbja
mu bë dallgë.

Zog pa fole mbeta
algat e bleruara u thane
qyqe rremi
duke te pritur
kur ktheheshe nga harrimi.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:02 pm

HIJA E ZEZE

Kurr mos me thuaj as urate
me gjuhen e djallit,
E endrrat le te përkundën
Të pa fjetura nëpër furtuna.

E kam nënshkruar
edhe vdekjen
krejt njësojë është
kur vrasin lugeterit.

Kur të vdesë
Mi këpusni zingjirët
I vdekur bile
Të jetojë pa pranga..
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:02 pm

BUZEQESHJET E SKAMNORES

Sa dimer i eger sivjet
në duart e mëdhiera
I' a lashë një buk,
Më urojë për arat, parmenden, farën...

Blerinës me blerimin e kallur
I fala një luledielli,
Më urojë
për dritën e syve.

Kur i dhashë një laps
E pikturoj
diellin në lindje,
Sikur u ngohë dhe buzëqeshi.

Një brushë dhe nje leter ia dhashë
Eh sa bukur i pikturojë:
Në qepë dhe kripë deti,
një bukë misri e pjekur
sofrën pre guri.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:03 pm

LIMAN ZOGAJ

Në kuadër të veprimtarisë kulturore te qytetit Essen-Werden në muajin qe shkoi, Theater im Werden - inskenoi dramën "Trojanet" te autorit më të moderuar te klasikëve grek, Euripidit, me regji të z. Manfred Braumann.
Si veprimtari kulturore ndoshta edhe nuk do të ishte shumë e rëndësishme për publikun shqiptar sikur mos te ishte
1) Rrëfimi pas rënies se Trojës, qe lidhet me paraardhësit tanë pellazgo-Ilirë dhe migrimi i tyre edhe nëpër tokat ilire dhe me gjerë, dhe
2) Sikur njërin ndër rolet kryesore te kësaj shfaqje(Menelau) të mos i ishte besuar një artisti dhe krijuesi shqiptar, zotit Liman Zogaj.


Para se te ndalemi të kjo dramë të ju përkujtoj se z. Liman Zogaj nuk e ka për të paren here qe paraqitet në skenat e teatrit gjerman këtu ku jeton ne Essen-Werden, edhe vitin e kaluar në komedinë e Hugo von Hofmannsthals ” Der Unbestechliche” gjithashtu ne regji te z. Manfred Braumann z. Liman Zogaj u dallua me lojën brilante dhe u lavdërua nga shtypi gjerman i qytetit të Essenit.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:03 pm

SHTIGJET E DRITËS - LIMAN ZOGAJ


ANAMNEZË BURGU


Emri i babait të pushkatuar

Histori luftë beteja gjak

Baba e breza

Kërkonin liri.

Jeta e shkrehur nëpër ferr

Burgu përroskë gjaku

Gjaku oqean nga lumi i kuq

As gurrat e përgjakura nuk shterën.

I burgosuri uron

Të mos i ndryshkën prangat
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:03 pm

BURGU


Aty nuk dihet

As fillimi

As fundi

Aty nëpër vetmi

Herë e kërkon

Biografinë e ferrit

Herë livadhet e shkreta

I mbjell me luledielli.

Në burg

As këngë zogjsh

Vetëm krrokatë shpendkeqsh

Vetëm korbat këndojnë

Aty ag e terr

Vdekja rri

Sy me sy

Me ty
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:04 pm

PRAPA GRILAVE


Kur më burgosën

As nuk gjëmova

As nuk vajtova

Shikimi përbirohej

Pas grilave të ndryshkur

Kur m’i vunë prangat

Akulli nën këmbë

Si pasqyrë e thyer

Ma ruante portretin

E plagosur keq

Hermetikisht i mbyllur

Mbeta në errësirë

E sytë e mi të shkrumbuar

Kërkonin një copë diell

Kurrë s’u përkula

Prapa grilave

Qëndrova drejt

Qëndrova vertikalisht
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:04 pm

ROBËRIA


Kur je rob

Kurrë mos kërko

As bukë as ujë

Sepse të mungon Liria.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:04 pm

SIZIFI GURI DHE SHKRETETIRA


Sizif

Merre një guri në qafë

Nga ato piramide të thyera

Dhe vëre në maje të shkretëtirës

Edhe Detin e Zi

Kaloje në stilin “dallëndyshe”

Sizif

Me guri në qafë

As hero i shkretëtirës

As dallëndyshe e balsamosur mbi valë

Zog i ngrirë në stinë.

Ky është fillimi

I fundit tënd tragjik
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:04 pm

DUROVA


Dhe durova

Jo pse u besoja lugetërve

Dhe durova

Ushunjëza të uritura më trembnin

Dhe durova

Edhe pse isha i lidhur me zinxhir

Dhe durova

Jetën në pranga që herrte buzëqeshje

Dhe durova

Deri në agun me rreze të pavarësisë
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:04 pm

TORZO

„Lisin më se miri e çan pyka e vet“

Populli


Athua populli im

Je lis i prerë

Pesë gjymtyrët

T’i paskan bërë pyka

Ta paskan shëmtuar bukurinë

Krejt trupin torzo ta paskan bërë

Edhe në grykat e maleve

T’i paskan bërë digat prej betoni

Të mos e vërshosh botën

Sa bukur do të të rrinë gjymtyrët

Kur ta ndërrosh trupin tënd

Dhe të bëhesh më i madhi Atdhe
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:04 pm

VARRI I RI


Mos e hapni atë varr

A e shihni

Sa bukur ka bleruar fusha.

Mos ia varrosni buzëqeshjet

Se lotët nga dhimbja

I shpërthejnë digat e Detit të Zi

Mos e varrosni atë meteor

Nëna

E kërkon me një kandil

Nëpër errësirë

Dhe mallkon vetminë

Nusja e përlotur

E djeg vellon e bardhë

Stalaktitet dhe stalagmitet

Lot pikojnë

Mos e varrosni atë yll

Se fëmijëve u kallën lojërat

Nëpër natë

Mos e mbuloni me dhe atë djalë

Se me pat ftuar për tridhjetë pranverat

Që i paska zënë pikëllimi.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:05 pm

I DEHUR


Një natë dimri

Kam pirë

Raki rrushi

Derisa janë dehur

Edhe zanoret e vargut.

Pa ekuilibrin e eshtrave

Kam fjetur skaj një lisi

Dhe kur jam zgjuar

Më thanë

Ke munguar pa leje
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:05 pm

VALLËZIMI ME SHTRIGA


Le të pëlcasin

Daullet e harrimit

Loja me shtriga

Është dasma

Buzë varrit të shembur.

Më mirë vallëzo

Me hijen e trupit tënd

Edhe kur përkulesh

Edhe kur trembesh

Rri vertikalisht i pa shtangur
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:05 pm

SKULPTURË E GJALLË


Një kurm pa dhënë shpirt

Në mes të shkretëtirës

Lidhur për trungun

E vidhit të thatë

A janë gjymtyrë

A skulpturë e sakatuar

Nga shpata e xhelatit?
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:05 pm

PAK DRITË


Të marrtë djalli

Të marrtë

U verbove nëpër terr

Edhe mua m’i fike

Kandilat e dritës

Sa keq

Tash edhe ylberin e gjuan

Me gurë rrufesh mali

Mirë e di

Edhe unë vdes

Në terr

Andaj dua

Pak dritë
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:06 pm

Pa ty

Vullkaneve u shperthen magma e kallur
e unë
një copë guri në shkretirë.

Pa ty
vetem une
muk di me cilin ngjyre
ta ngjyrose vetmine.

Pa ty
Jam vetem unë
duke e pritur
një yllë nëpër terr.

Të kërkova
te Drini i bardhe
në ujin si loti
shpirti i vrarë nga dhimbja
mu bë dallgë.

Zog pa fole mbeta
algat e bleruara u thane
qyqe rremi
duke te pritur
kur ktheheshe nga harrimi.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:06 pm

LOTI


Në syrin tënd të zi

Jam dritë

Jam loti i djegur.

Në buzëqeshjen tënde

Jam nektar

Buqetë dashurie.

Në plagën tënde

Jam dhimbje

Jam shpirti i plagosur.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:06 pm

DHIMBJA


Më thanë

Ka vdekur Mimoza

Unë nuk qava.

Më thanë

Sot bëhet varrimi

I mora dy luledielli

Mbi varr ia vendosa

Ato nuk e duruan dhimbjen

Pranë nurit të saj u veniten
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:06 pm

LOTËT

(Motrës, Rukijes)


Dy zogj

M’i qëndise në bluzën e bardhë

Që ta kam jetën me këngë

Këngën ma dogji loti për ty

Jemi ndarë pa lamtumirë

Motër

S’e prita se këputen

Buzëqeshjet tona

Kur të fashit dhimbja

Loti

Moj motër

M’u bë krua i shterur

Për ylberin e ri.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:07 pm

TESTAMENT


Ndizen flakë yje e vetëtima

Është koha e zjarreve

Nata s’ka besë, ditën gjarpinj nëpër këmbë

Është ky shpirt kamikazësh për liri

Sot o kurrë ta ruajmë gjeografinë e tokës.

Sa herë shoh kullën e gurit në flakë e di që

I yni është dielli dhe toka e varret

Malet digjen historia prush bëhet

Emri shqiptar e Shqipëri të jetojnë.

Amanet

Malet janë djepa e varre për shqipet

Armët na i ruajnë sytë nga thikat,

Nënë moj, sa pak ke jetuar në dritë

E toka Arbërore – gjak i shprishur shekujve

Trimat dëshmorë vdesin duke kënduar për të
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:07 pm

NUK E NËNSHKRUAJ

(Poetit Din Mehmeti)


A mos po lëkundet

Barka nëpër valë deti

Apo vorbulla e gjakut

Të çoj peshë pas dritës

Ka kohë që s`të pashë poet

As në Grykë të Rugovës

As te Drini i Bardhë

Shkrimtarët mërgimtarë të presin

Ta lexosh deri në agim

Librin “Fatin tim nuk e nënshkruaj”

Nuk e humb betejën:

Më jep pushkën pa rrip

Për rekuizitë në muzeun e vjetër

Pallton e grisur furtunave

Pendën e rilindur vargjeve

Mozaikun e rrudhave ballit

Si hartë e atdheut të plagosur.

Më pendë u bëre

Arkeolog i hirit

I dheut, i gurit, i varreve

I lavdisë, i diellit....

Te vargu yt

E takova dashurinë për vashën

Plagët dhe dhimbjen

Prushin dhe zjarrin në kulla

Malet dhe krismat e Lirisë.

“Jam pakëz i përbuzur nga dielli “...D.M.

Pakëz i kërrusur-por shkëmb

Pakëz i përgjakur në shtegun e dritës

Pakëz i thyer -por vertikalisht drejt

Pakëz i hidhëruar në heshtjen e pendës

Nesër kthehu me dallëndyshet

E stinës së bukur- pranverës se re.

Dhe të lutem shumë të lutem

Asgjë mos nënshkruaj

O Din Mehmeti
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:07 pm

POEZIA E SHKRUMBUAR


Mos ia prek asnjë shkronjë

Nga loti le të fiket flaka

Që e shkrumbon vargun

Vasha nuk e di ku mbeti

Vargjet e dashurisë

Si sytë i pata ruajtur

Dhe u dashurova

Kam gërmuar me thonj

Që t’i gjej hieroglifët

E shkrumbuar të vargut

Dua t’i gjej

Biografitë e engjëjve

Dhe urrejtjet e djajve

Në kthimin e dallëndysheve

U dashurua poezia e dashurisë
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:07 pm

I KËRKOVA


I kërkova

Në Untergrupenbach

Jusufi Kadriu e Bardhoshi

Në pikë dite

Bënin një sy gjumë

Nën diellin e agimeve te reja

Pranë luleve të këputura në erë

Vrapova nëpër Bruksel

Në udhëkryqin e përgjakur.

Kurrë s’e takova Enver Hadrin

Në Munih

Eca e eca

Xheva e Fehmi Lladrovci

Atje nën diell pushonin

Deri në betejën e re.

Në Gjenevë

Agimi i agimeve të reja

La brushat mbi pikturë

Mori çekanin

Për t’i thyer gurin kufirit

Siç kishin bërë moteve

Trimat e dheut

Burrat e vatanit.

USHTARËVE TË LIRISË


Sa shumë dua të them

Pak më duken shkronjat

E alfabetit djegur nëpër arka.

Kam mbledhë

Pentagramin e gjatë

Deri rrëzë diellit

Më duket se jam memec

Sa shumë dua t’ju përqafoj

Në lapidar kur i puth gurët

Ushtarë të lirisë

Nuk është kjo kënga ime e parë

As fundi i flakadanëve që digjen

Tani e kemi lirinë

Dhe nuk na censurohet më

Himni BESA- BESË
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Jun 09, 2011 6:07 pm

ZOGJTË E LIRISË


Mëmë Shqipëri

Kosovë ta ruajmë

Dheun shkëmbin diellin

Ta bëjmë betimin

Sepse jemi shqiptarë

Nëpër flakë e nëpër zjarre

Gjithmonë të gjallë

Kurrë të vrarë
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poeti ynë LIMAN ZOGAJ

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi