Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Shpërthen vullkani më i lartë i Evropës

Shko poshtë

Shpërthen vullkani më i lartë i Evropës

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jun 03, 2011 3:17 pmKliuchevskaia Sopka është një nga më aktivët në botë dhe shpërthen një herë në 5-6 vjet
I ka dhënë jetë një spektakli vërtet të rrallë. Kliuchevskaia Sopka, vullkani më i lartë i Euroazisë (4750 metra) në Kamciatka, orienti ekstrem rus, është në një fazë spektakolare shpërthimi dhe ka përhapur tymin e vet 5 km mbi nivelin e detit.
Mbrëmë janë vënë re edhe nga fshati i Kliucit, që ndodhet 332 km nga vullkani. Për momentin nuk ekzistojnë rreziqe për pjesët e banuara të zonës. Por sipas burimeve afër grupit të veprimit për shpërthimet e vullkaneve të Kamciatka, ekziston frika se mos tymi dhe nxjerrjet e gazta mund të ndërtojnë një rrezik për motorrët e avionëve.
Kliuchevskaia Sopka është një nga më aktivët në botë dhe shpërthen një herë në 5-6 vjet. Megjithatë, shpërthimi i fundit është regjistruar në nëntor të vitit 2010.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi