Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Lendet djegse

Shko poshtë

Lendet djegse

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 28, 2011 12:33 pm

Lendet djegse

Lëndet djegese janë substanca,te cilat gjatë djegjes lirojne nxehtësi ose formë tjetër të energjisë. Burimet kryesore janë: qymyri, gazi natyror, nafta. Këto quhen lendë fosfile. Nuk mundë të regjenrohen, nafata dhe gazi natyror plotsojne 65% të nevojave të përgjithsme, qymyri 25 dhe energjia bëthamore 4%.


Qymyri
Qymyri është burim I energjisë që nuk regjenrohet supozohet se qymyri është formuar pra qindra miliona vjetësh nga mebtejt e bimëve të depozituara nën sipërfaqen e dheut dhe pjesrisht në ujërat e kënetave. Si qdo organizëm tjetër I gjallë, dhe bimët kaljnë nëpër disa faza zhvillimi dhe më në fund vdesin. Shtresat e bimëve të vdekura në fund të kënetave janë mbuluar me ujë dhe lym, që nuk lejojnë depërtimin e okisgjneit nga ajri. Temperatua dhe shtypja e ushtruar nga lart e shtresave të limit, të dheut, në mungesë të oksigjenit ndihmuan procesin që mebetjet e bimëve të shëndrohen në ato që sot quhen qymyr. Gjatë procesit të karbonizimit gradual të bimëve, u lirua hidrogjni dhe oksigjnei si dhe ëstë rritur përqindja e karbonit. Sa më e gjatë të jetë koha e karbonizimit aq më cilsor është qymyri.


Qymyrë është lendë djegse me njgyrë të zezë ose ngjyrë kafeje, përbëhet kryesisht nga karbonit dhe saisa e nxehtësisë që kliroeht gjatë djegjes qymyri klasifikohet në aktër lloje: linjiti, subitimunizoz, butiminoz, dhe antracit.


Qymyri natyror
Është qymyr me moshë të re, te I cilui vërhet struktura të drurit nga I cili është formuar. Ky pëmban 25-35% karbon, digjet shpjtë, përdoret si lendë djegse në termo centrale, për prodhimin e avullit për të vënë në lëvizje turibnat e gjeneratorvee, për prodhimin e energjisë elektrike. Kosova është shumë e pasur me linjit.

Qymyri subbituminozë ose qymyri I murrmë është cilsor se linjiti, sepse përmban 35-45% karbon dhe liron sasi të mdha të nxehtësisë.

Qymyri bituminoz ose qymyr guri pëmabn 45-86% krabon. Ai nuk përdoret vetëm si lendë djegse por edhe për prodhimin e koksi, përdoret në industrinë kimike si mjet reduktues.

Antracti ka pëmbajteje më të madhe të karbonit 86-97%. Përdoret për prodhimin e enegjisë për ngohje dhe pr prodhimin e produkteve të ndryshme kimike. Qqymyret artificiale janë: koksi, qymyri I drurit, qymyri aktiv etj.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi