Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Lidhja Metalike

Shko poshtë

Lidhja Metalike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat May 28, 2011 12:29 pm

Lidhja Metalike

Metalet kane veti te lirojne elektrone, me c'rast formojne jone pozitive [katione]. Lidhja mes atomeve te metaleve quhet lidhje metalike.
Elektronet e lira jane te levizshme pergjate rrjetit kristalor. Kjo levizje e ketyre elektroneve rezulton me perqueshmerin termike te metaleve. Per shkak te levizshmerise se tille te elektroneve metalet janë perques te llojit te pare te elektricitetit.
Me mbivendosje te orbitaleve te atomeve te matalit, te cilat ndodhen shum afer njera-tjetres ne rrjetin kristalor, formohen orbitalet molekulare. Keto orbitale jane shum afer njera-tjetres dhe mund ti pershkruajm si shirit, ose zone elektronesh.
Ne rrjetin metalik dallojm dy lloj shiritash: shiritin valencor dhe shiritin perques.
Prej te gjitha orbitaleve molekulare, vetem gjysma e tyre plotesohen me elektrone valente. Distanca dhe ndryshimi energjetik midis shiritit valent dhe atij perques te lituimi esht shum i vogeL. Si rezultat i kesaj, elektronet valente me nje energji shum te vogel mund te kalojn ne shiritin perques. Per kete arsye, litiumi esht perques i mir i rrymes elektrike. Kete veti e kane edhe te gjitha metalet e tjera.
Metalet gjithashtu jane perques te mir te nxehtesis. Te llojet e ndryshme te metaleve, distanca dhe ndryshimi energjetik midis shiritit valent dhe atij perques nuk jane te njejta .
Te disa metale ( bakri, alumini, ari, argjendi etj.) shiriti valent dhe aj perques jane te afer njeri-tjetrit, prandaj bariera energjetike esht shum e vogel.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi