Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Britanikja alivanoset sa herë qeshë

Shko poshtë

Britanikja alivanoset sa herë qeshë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri May 27, 2011 6:52 pmClaire Scott (24 vjeçare) shtanget dhe alivanoset sa herë që dëgjon diçka interesante dhe fillon të qeshë.

Nëna e dy fëmijëve vuan nga një çrregullim i rrallë i quajtur katapleksia. Sindroma shkakton shtendosjen e muskujve sa herë qeshet dhe pas kësaj ajo bie dhe shumë shpejtë mbetet pa vetëdije ose thjeshtë e zë gjumi.

Emocionet e forta shkaktojnë alivanosjen tek ajo, ndërsa përveç buzëqeshjes, aty hyjnë edhe emocionimi, frika ose befasia. Herën e fundit që Claire i ra të fikët është kur vajza e saj pesëvjeçare ia tregoi një barsoletë.

Gjatë kohës së sulmit Claire nuk e sheh askënd, por vetëm dëgjon zëra, ndërsa sulmi mund të zgjasë prej disa sekondave deri në disa minuta. Me këto sulme Claire lufton që prej fëmijërisë dhe tërë jetën bënë përpjekje për t’i ikur situatave emocionuese.

Për shkak të këtij çrregullimi Claire hoqi dorë nga patentë shoferi pasi i ndodhi që brenda një dite t’i pësojë 50 sulme të tilla. Pas disa viteve ku askund nuk iu gjet ilaçi, mjekët i kanë sugjeruar Claireit barëra të reja kundër depresionit për t’ia lehtësuar problemet.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi