Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Bota mund të mbetet pa çokollatë

Shko poshtë

Bota mund të mbetet pa çokollatë

Mesazh nga answeR hackeR prej Sun Dec 19, 2010 9:29 pm


Harroni naften dhe ujin, pasi bota rrezikohet edhe nga nje tjeter mungese dhe shume shpejt mund te mbetet pa embelsiren me te preferuar ne bote, çokollaten.

''Per 20 vite çokollata mund te kushtoj me shtrenjte se kavijari'', parasheh John Mason, drejtor i pergjithshem i Nature Conservation Research Council nga Gana.
''Do te shtrenjtohet aq shume dhe do te jete aq e rralle, sa qe nje njeri i klases se mesme nuk do te mund ta bleje ate'', ka shtuar ai.

Mund te tingelloje e pabesueshme, por edhe kultivimi i kakaos eshte duke punuar kunder çokollates, pasi eshte nje pune qe merr shume kohe dhe mund, ndersa fermeret afrikan qe e prodhojne ate, nuk fitojne para te mjaftueshme qe do i motivonte per te vazhduar procesin qe zgjate mes 3 dhe 5 vite.
Per te veshtiresuar situaten, sasia e prodhuar e kakaos çdo vit shkon duke u zvogeluar.
avatar
answeR hackeR
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi