Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

A e keni ditur qe??

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:48 pm


Nicole Kidman ka frike nga fluturat
Nje makine qe ecen me 100 km / ore do i duhej 29 milion vjet te arrinte yllin me te afert
Ne Singapore ndalohet shitja ose perdorimi i camcakezave
Cdo dite, McDonald i sherben me teper se 46 milion njerezve
Nje ari polar mund te haje me teper se 86 pinguin brenda nje dite
Coca-Cola eshte pija e pare e gazuar qe eshte pire jashte planetit Toke
Ka me teper probabilitet te sulmohesh nga nje lope sesa nga nje peshkaqen
Antarctica eshte e vetmja pjese toke ne rruzullin tokesor qe nuk ka nje pronar
Ne gojen tuaj ka me teper bakterie se gjith popullsia e botes
Ne 10 minuta, nje uragan leshon me teper energji se te gjitha armet berthamore sebashku
Pinguinet mund te konvertojn ujin e kripur ne uje te embel
Si mund te gjeje nje peshkaqen nje peshk? I degjon rrahjet e zemres
Cdo vit, 24 mije amerikane kafshohen nga minjte
1 ne 4 persona ne Korene e Jugut qe nuk kane shpi , kane karta krediti!
Canada eshte nje fjale indiane qe do te thote “fshat i madh”
Ne harrojme 80 % te cdo gjeje qe mesojme ne nje dite
Cdo vit, femijet ne Ameriken Veriore harxhojne mbi 500 milion dollare vetem per camcakeza
Akrepat kane 12 sy
Me shume se gjysma e popullsise ne Kenia eshte nen 15 vjec
Flamengot urinojne ne kembet e tyre per t’u mbajtur ngrohte
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:48 pm

---Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.


---Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

---Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.


---Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.


---1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

---Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

---Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000


---Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

---Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

---Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

---Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.


--Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.


---Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

---Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

---Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.


---Sipas Byrosë së mirënjohur ne SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.


---Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

---Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

---Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.


---DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.


---Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

---Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

---Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

---Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

---Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.


---Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.


---Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.


---Peshkaqenët nuk sëmuren.

---Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

---Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

---Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

---Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

---Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

---Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.


---Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.


---Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:48 pm

1---Një vajzë në Hong Kong të Kinës lindi me bisht i cili për katër muaj iu rrit deri në 13 centimetra.
2---Nje histori ne kufinjte e absurdes vjen nga fshati i vogel kinez i Linlou, ne provincen e Henan. Nje gruaje kineze 101-vjecare, Zhang Ruifang, po i rritet gjithmone e me shume nje bri qe ka ne balle dhe qe sot eshte i gjate 6 centimetra
3---Milingonat nuk flenë kurrë
4--Që të arrijë dikush të shohë Ylberin, duhet më parë ti kthejë shpinën Diellit
5--Eskimezët përdorin frigoriferë për të mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.
6---Coca-cola kur u shpik per here te pare ishte ne ngjyre jeshile
7---Kikirikët janë një nga përbërsit e dinamitit.
8---90% e femrave që ecin brenda një qëndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se përse.
9---Dallgët e Oqeanit mund të udhëtojnë me shpejtësinë e një Aeroplani Jet.
10--Mushkonjat joshen më shumë nga aroma e atyre që sapo kanë ngrënë banane
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi