Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

A e keni ditur qe??

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:41 pm

- Femijet gjashte vjecare mesatarisht (buze)qeshin deri 300 here brenda dites, ndersa te rriturit nga 15 deri 100 here.

- Bufi eshte shpeza e vetme qe ul kapakun e siperm te syrit kur mbyll syte. Gjithe shpezet tjera ngrejne kapakun e poshtem.

- Ngjyra e kalter ka efekt qetesues per trurin.

- Deri ne maje te kulles se Aifelit ka 1,792 hapa.

- Eshtrat e shendosha te nje njeriu jane me te forta se betoni.

- Si seksolog i pare i Botes llogaritet Vatsjajana, autori i vepres "Kama Sutra".

- "Coca-Cola" ne fillimin e vet eshte shitur vetem ne farmaci.

- Mbiemri i kukulles se njohur "Barbie" eshte Millisent Roberts.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:41 pm

- Nje gjarper mund te fleje deri ne 3 vjet.


- mjalti eshte i vetmi ushqim qe nuk prishet.


- ylli i detit nuk ka tru.


- kokrrat e rrushit plasin ne furren me ultratinguj.


- mosha e ujrave qe pijme eshte 3 miliarde.


- milingonat mund te jetojne 2 jave nen uje.


-ne bote ka me shume pula se njerez.


- kocka e belit te njeriut eshte me e qendrueshme se betoni.


- ne Turqi ka 1 milione e 229 mije njerez me emrin Mehmet.


- ne mengjes nje kokerr molle ta heq me mire pagjumesine sesa nje kafe.


- ne nje ambjent pa gravitet, flaka e qiririt eshte e rrumbullaket.


- numri i automjeteve rritet 3 here me shume se numri i njerezve.


- ditelindjen e festoni njekohesisht me te pakten 9 milione njerez.


- nqse do fusim ne frigorifer dy gota te njejta ku njera te kete uje te ftohte dhe tjetra uje te ngrohte,uji i ngrohte do ngrije me shpejt se i ftohti.


- nqse do i bashkonim te gjithe damaret e trupit tone do te krijohej nje tub
19,200km i gjate.


- ne Kine ka me shume njerez qe flasin anglisht sesa ne Amerike.

- njeriu me i gjate ka qene amerikani R.P. Wadlow me gjatesi 2.72 metra, i cili vdiq ne vitin 1940.


- kur jemi te dashuruar truri prodhon
"phenylethylamine".
Kjo lende gjendet edhe te cokollata.

- kremerat kundra mushkonjave bllokojne shqisat e tyre, keshtu qe mushkonjave iu duket sikur nuk ka njerez ne dhome.

- kafeja nuk i ben mire te dehurve,bile ne shumicen e rasteve ajo rrit
nivelin e alkolit ne gjak.

- #morrat# e peshtire arrijne te kercejne lart rreth 150 here me shume se gjatesia e tyre trupore,kjo eshte njesoj sikur njerezit te kercenin rreth 300 metra.

- njeriu mund te rroje per nje kohe te gjate pa veshke, mushkeri, stomak, shpretke, temth..... por nuk rron dot as edhe nje minute pa melcine.

- ne nje kg limon gjenden me shume sheqer se ne nje kg luleshtrydhe
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:41 pm

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

Alfabeti më i gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele
Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim
Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës
ende nuk ka bërë asnjë telefonatë

Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë

E dini se struci e ka syrin me te madh se sa ka trurin?
E dini se bleta eshte qenia me e arrire ne Univers persa i perket anes se instinktit.
Ne nje sekode bleta mund te ''mendoje'' 3 miliard gjera.

E dini se Coca-cola origjinale ka qene e verdhe??

E dini se Cdo person qesh 15 here ne dite??

E dini se Papa me i ri i te gjithe koherave ka qene 11 vjec??

E dini se prinderit me te rinj kane qene 8 dhe 9 vjec,kane qene Kinez ne 1910.

E dini se Libri i pare qe eshte shkruajtur me makinen e shkrimit ka qene "Tom Sowyer"

E dini se Eshte e veshtire te teshtish me syte hapur...( po e provoni ee )
Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave
E dinit qe ç'do njeri prej nesh ka te pakten 3 persona te tjere te shperndare neper bote qe jane njesoj si ne.(sikur te ishim binjake ose me mire trinjake)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:41 pm

A e dini se, milingonat nuk flene kurre

1
Automjeti i parë me gazoline u shpik nga inxhinieri gjerman Karl Benz. Ai ishte me tri rrota dhe u paraqit në publik më 3 Korrik 1886.

2
Anatra është një nga shpendët më të shpejtë. Shpejtësia e këtij shpendi të egër arrin deri 105 km/orë

3
ADN ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

4
Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

5
Çdo ditë në Botë sëmuren me sëmundjen e AIDS-it 6000 djem dhe vajza.

6
Deri tani, ndërtesa më e lartë e banuar në botë është Petronas Towers, e ndërtuar në vitin 1996 në Kuala Lumpur të Malajzisë. Ajo ka 96 kate dhe një lartësi prej 452 metra.

7
Gjysma e popullsisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

8
Gjuhët zyrtare që fliten në më shumë vende, janë: Anglishtja në 54 vende, Frëngjishtja në 33 dhe Arabishtja në 24.

9
Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

10
Kompjuterët modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të një zvarritësi.

11
Kafsha më e ndjeshme, domethënë më e zonja për të nuhatur është dhelpra. Sipas eksperimenteve të bëra, është vërejtur se dhelpra mund të nuhas një copë mish, të fshehur në një thellësi 60 centimetra.

12
Kërmilli lëviz me një shpejtësi 0.05 km/orë; pra rreth 100 herë më ngadalë se njeriu.

13
Lakuriqi i natës fluturon vetëm natën dhe për tu mos u përplasur me pengesa që i dalin përpara, përdor një sistem sonari (radari ). Shpejtësia e tij në fluturim mund të arrijë deri 50 km në orë.

14
Lojrat e para moderne olimpike janë zhvilluar në vitin 1896 në Athinë, ku morën pjesë 13 shtete në nëntë lloje sporti.

15
Libija është shteti që ka emrin zyrtar më të gjatë në botë: “al-Jamahiryah al Arabiya al-Libiyah ash Sha Biyah al-Ishtirakiyah” pra të përbëra nga 56 germa… ndërsa emri poetik i Bangkokut, kryeqytetit të Tailandës përbëhet nga 167 germa…

16
Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

17
Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000

18
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

19
Më shumë se 1 miliard tranzitorë prodhohen....çdo sekondë.

20
Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e balsamimit.

21
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

22
Minjtë nuk mund të vjellin.

23
Macet mund të vrapojnë deri në 50 km/orë. Sigurisht, ky është një lajm i keq për minjtë, të cilët mund të vrapojnë deri 10 km/orë!...

24
Në krahasim me kafshët që jetojnë në ujë, shpejtësia e njeriut në ujë i ngjan asaj të kërmillit… Më të shpejtët mund të arrijnë një shpejtësi 8 km/orë. Shiqoni sa larg është kjo shpejtësi, kundrejt asaj të tonit me bisht blu, që arrin në reth 70 km/orë.

25
Ngadalë por lagë, ashtu si edhe kërmilli, breshka konsiderohet si një nga kafshët më të ngadalshëm. Shpejtësia e saj arrin rreth 0.37 km/orë.

26
Një malë në lëvizje, me gjithë peshën e tij të rëndë, elefanti afrikan është në gjendje të vrapoj me një shpejtësi rreth 40km/orë, duke ia kaluar edhe njeriut.

27
Në Xhakarta të Indonezisë është duke u ndërtuar një ndërtesë me lartësi 558 metra.

28
Një njeriu i duhen përafërsisht 32 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard.

29
Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkonin Ekuatorin 2 herë.

30
Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

31
Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

32
Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

33
Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

34
Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjet të jetës në banjo.

35
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

36
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

37
Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

38
Numri i vajzave adoleshente në Botë në një ditë që lindin fëmijë është 40.000.

39
Në vendet e zhvilluara përqindja e të rriturve që martohen ra nga 72% në 1970 në 60% në 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rritë nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % më e lartë se në martesën e parë.

40
Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtëpi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

41
Në Holandë 84% e infermiereve akuzohen seksualisht në punë.

42
Në 1870 në Londër jetonin më shumë irlandezë sesa në Dublin.

43
Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

44
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 një miliardë më tepër dhe në 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Pastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

45
Pëllumbat fluturojnë me një shpejtësi mbi 85 km/orë dhe kanë një aftësi të madhe qëndrimi në gjendje fluturimi.

46
Penicilina është zbuluar nga Bakteriologu Aleksandër Fleming në vitin 1928.

47
Pallati perandorak në Pekin (Kinë) shtrihet në një sipërfaqe prej 72 hektarë dhe prandaj quhet edhe pallati më i madh.

48
Peshkaqenët nuk sëmuren.

49
Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

50
Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kënaçe alumin (rreth 3 trilion kënaçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kënaçet e aluminit përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

51
Çdo ditë në Botë sëmuren me sëmundjen e AIDS-it 6000 djem dhe vajza.

52
Qyteti i parë në botë që njihet të ketë kaluar shifrën e mbi 1 milion banorëve ka qenë Roma ( në vitin 133 para e.r.), më pasë Aleksandria në Egjipt (në vitin 30 para e.r.). Ndërsa Londra e ka kaluar këtë shifër vetëm në vitin 1810, Parisi në vitin 1850 dhe Nju Jorku në vitin 1874.

53
Qyteti që ndodhet në lartësinë më të madhe është qyteti i Uençuan në Kinë. Ai ndodhet në lartësinë prej 5.099 metra.

54
Qyteti me dendësi më të madhe të popullsisë në botë është Hong-Kongu. Në çdo km katrorë të këtij qyteti banojnë 98.053 banorë.

55
Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

56
Sipas Byrosë së mirënjohur në SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.

57
Strucët i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

58
Sipas statistikave 100.000 njerëz kanë bërë vetëvrasje në shtetet komuniste .

59
Sateliti i parë artificial rreth Tokës është lëshuar nga ish BRSS në vitin 1954. Ndërsa qenia e gjallë, që për herë të parë ka bërë një fluturim special ka qenë qeni me emrin Laika (BRSS).

60
Struktura e molekulës së ADN është zbuluar në vitin 1953.

61
Strucët mund të vrapojnë me një shpejtësi rreth 70 km/orë.

62
Të paktën 800 mijë njerëz në Angli dhe në Uells kanë mbiemrin Smith, që do të thotë 1 në 61 veta.

63
Vija bregdetare e Kanadasë është më e gjata në botë, rreth 243.600 km e gjatë. Rusia, që është vend me sipërfaqe më të madhe në botë zë vendin të dytë më një vijë bregdetare prej rreth 37.600 km.

64
Xhamia më e madhe në botë konsiderohet Xhamia “Shah Faisal”, pranë Islamabadit në Pakistan. Ajo zë një sipërfaqe rreth 29 hektarë. Salla ku kryhet namazi ka një sipërfaqe prej 0.5 hektarë dhe së bashku me oborrin, bën të mundshme kryerjen e namazit njëherësh nga 100.000 besimtarë. Në sipërfaqet rreth saj mund të falen gjithashtu edhe 200.000 besimtarë të tjerë.

65
1 në 10 persona në botë jetojnë në ishuj.

66
10 universitete më të vjetra të botës janë: 1. Quaraouyi në Marok. I themeluar në vitin 970. 2. Universiteti Al-Azhar në Kairo të Egjiptit, themeluar në vitin 970. 3. Universiteti i Parmës në Itali, themeluar në vitin 1054. 4. Ai i Bolonjës Itali në vitin 1088. 5. I Modenës, Itali 1175. 6. Peruxhias Itali-1200. 7. I Padovës Itali-1222. 8. I Napolit Itali 1224. 9.I Parisit dhe 10.I Sienës Itali-në vitin 1240.

67
4450 priftërinj në Amerikë kryejnë mardhënie seksuale me fëmijë.

68
Më 09.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe.

69
Për herë të parë në histori shkrepsa u zbulua në vitin 1827 nga anglezi Gjon Vokeri (Wolker).

70
Vendi më i thatë dhe jopjellor gjendet në Calami (Kil) ku nuk ka rënë shi 400-vjetët e fundit.

71
Në Italinë mesjetare puthjet nuk mund të merreshin ose jepeshin thjeshtë. N.q.s. një burrë e një grua shiheshin në publik duke u përqafuar ata ishin të detyruar të martoheshin.

72
I pari që ka filluar shërbimin postar ka qenë Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shërbimi postar bëhej me kuaj dhe me deve.

73
Portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dëgjuar arab, i cili u bë i dëgjuar sidomos me veprën e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur në Universitetin e Prixhetonit.

74
Në vitin 1957 mbreti i Francës Henri i III themeloi në Paris katedrën e gjuhës arabe që të lehtësojë zhvillimin e studimeve mjekësore.

75
Në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.

76
Në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.

77
Kulla e Ajfelit u lëshua në përdorim me 6. VI .1889.

78
Tuneli më i gjatë gjendet në mes kufirit të Italisë dhe të Francës që depërton në majën më të lartë të alpeve (Monblan 4807m), prej nga e ka marrë emrin tuneli Monblan. Është i gjatë 11.7 km.

79
Thellësia më e madhe në botë është në ishujt Mariana, e quajtur Çalenger. Kjo thellësi arrin në 11.033 metra.

80
Pika më e lartë në botë është Mont Everest. Lartësia e saj arrin në 8.848 metra. Për herë të parë e pushtuan alpinistët e Zelandës së Re, me në krye Edmund Hilarin, më 29 maj 1953.

81
Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatë gjithë jetës së tij ndërtoi jo më pak se 355 ndërtesa apo komplekse: 81 xhami të mëdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujësjellësa. Kryevepra e tij është Xhamia Selimije e ndërtuar në vitin 1522. Në baz të projekteve të tij ndërmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndërtua Xhamia Blu.

82
Fëmiu më i madh në botë është Zak Strenker peshon 35kg (në muajin e tetë ).

83
Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !!

84
Për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është futur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinuesve e bëri Hasan El-Marakeshi më 1299.

85
Automobili i parë u konstruktua nga Karl Benz më 1885

86
Gazetën e parë në botë e ka botuar Jul Cezari dhe titullohej “Actra Diurina”. Ajo nuk shitej por vetëm shpërndahej në vendet publike .

87
Nervi optik i syrit përbëhet prej 500 mijë fijesh të cilat nëse renditen njëra pas tjetrës do të arrijnë gjatësinë 60 kilometra.

88
Në mjedisin e hapur kur nuk fryjnë erërat, zëri i njeriut mund të dëgjohet 200 metra larg.

89
Dielli mund të nxërë brenda tij një milion Toka.

90
Vëllezërit Orvil dhe Virbur Urajt, më 17 dhjetor të vitit 1903 të parën bënë fluturimin me aeroplan motorik në Kiti Hejk të SHBA-ve.

91
Vendasit nga ujdhesa Bolia në Indonezi gjatë lëvrimit të arës ia qesin rreth qafës kaut thesin e mbushur me gurë të rëndë në mënyrë që t'ia ndalojnë shpejtësinë gjatë lëvrimit

92
Gratë e fisit Bambara të cilët jetojnë në Senegal, tërë trupin e lyejnë me baltë të kuqe.

93
Skandinavët dikur kanë prodhuar litarë shumë të fortë duke shfrytëzuar rrënjët e drunjtëve sidomos të pishës.

94
Piktori i njohur Leonardo da Vinçi ka qenë shumë i fuqishëm, ai ka mundur me duar të këpus patkoin e hekurit.

95
Për te prodhuar një kilogram mjaltë,një blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe për këtë te përshkoje një rruge me gjatësi rreth 300.000 kilometra.

96
Sikur nga te gjithë ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithë sipërfaqja e tokës sonë me një shtrese prej rreth 130 metrash.

97
Libri më i vogël në botë është botuar në Itali nga shtëpia botuese “Magonca”. Madhësia e tij është 6x 6 mm, kurse trashësia 2.6 mm, përmban tekstin “Ati Ynë “.

98
Ne çdo litër ujë të sipërfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

99
Telefonin e parë e zbuloi Aleksandër Graham Bell, me 1875.

100
Elefantët i tremben lepujve dhe qenve qofshin këta edhe te vegjël.

101
Bleta është i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

102
Stadiumi më i madh në botë Marakana në Rio De Zhaniero ku vend për 205 mijë shikues.

103
Libri më i madh në botë që është botuar në Tuluzë të Francës peshon 8 tonë , ndërsa përmasat e tij janë gjigante 3x4 metra . Përmban biografi të njerëzve të mëdhenj, francez , tregime etj .

104
Mendohet se qe nga krijimi i shoqërisë njerëzore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerëz.

105
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.

106
Oqeani më i madh është Paqësori. Sipërfaqja e tij është 179.680.000. km. katrorë kurse oqeani më i vogël është Oqeani i Ngrirë i Veriut që ka 14.090.000 km. katrorë.

107
Gadishulli më i madh në botë është ai i Arabisë, me sipërfaqe 2.730.000 km. katrorë.

108
20% e energjisë së trupit përdoret nga truri

109
Grimcat e hekurit të gjetura në Hënë dhe të sjella në Tokë kanë një veti të veçantë, ato nuk ndryshken

110
Qyteti më i madh në botë është Meksiko Siti dhe ka mbi pesëmbëdhjetë milionë banorë.

111
Jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë..

112
Pija freskuese që shitet më së shumti në botë është Coca-Cola . Brenda ditës konsumohen më shumë se 250 milion shishe.

113
Eskimezët kur e lëshojnë shtëpinë patjetër e rrëzojnë së paku një pjesë të shtëpive të tyre të ndërtuar prej akulli në mënyrë që ajo të mos bëhet strehim i shpirtrave të këqij.

114
Sipas shkencëtarëve amerikanë, Hëna çdo një mijë vjet largohet nga Toka për 20 metra për shkak të dobësimit të fuqisë tërheqëse të Tokës - gravitacionit.

115
Mjeku mysliman Eraziu i njohur në Evropë si Razes ka shkruar 220 vepra mjekësore ku disa prej tyre janë Enciklopedi.

116
Kanguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.

117
Fjala e pare e transmetuar nëpërmjet telefonit është "Uaston hajde këtu - më duhesh" dhe është thënë nga shpikësi i telefonit Aleksandër Graham Bell qe thërriste ndihmësin e tij Uaston. Ai e mori patentën e telefonit me numër 174465 ne vitin 1876

118
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).

119
Vetëm mushkonjat femra pickojnë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:42 pm

E e dini se; Çajupi 4 vitet e fundit te jetes se tij i ka kaluar si i verbuar?


A e dini se 61% të klikimeve në Internet përfundojnë në faqe pornografike?

41% të njerëzimit i marrin njerëzit me flokë të dredhura jo seriozisht.

Donald Duck ka qenë i ndaluar në Finland ngase nuk mbante pantollona.

Në botë vdesin më shumë njerëz nga tapa e shampanjës se nga insekte vdekjeprurëse.

Eskimet i përdorin frigoriferët për të penguar ngrirjen e gjërave ushqimore.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:42 pm

E dinit se thojt e duarve rriten 4 here me shpejt se ato te kembeve
E dinit ju qe : duke marre parasysh qe sa here hapim e myllim syt gjat dites i binte qe ne nje vit te perplasinim kapaket e syve mbi 10milion heresh

po si slodheni xhonem


E dini qe elefanti esht kafasha e vetme qe smund te hidhet (kercej)

A nuk thuni shyqyr
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:42 pm

... shikimi i televizionit aq shumë i lodh sytë sa që 1 orë e shikimit të televizionit është e barabartë me 8 orë lexim.

... qysh më 1970 rruga e kaluar e të gjitha automjeteve në SHBA ishte 12.000 herë më shumë së largësia e tokës nga dielli.

... “advestitori” në Romën e vjetër ishte besniku i veçantë detyra e të cilit ishte që ta përcillte zotërinë e tij në shtëpi, në rastet kur ky i fundit ishte i dehur.

... gjatë ciklit 24-orësh njeriu nuk është i gjatësisë së njëjtë. Gjatë natës është pak më i madh së gjatë ditës, sepse trupi në atë kohë është më i lëshuar (relaksuar).

... në kohët e lashta është besuar se roli i frymëmarrjes ishte që ta freskonte zemrën, e cila kishte temperaturë të pandryshueshme.

.. Neroni si zmadhues (llupë) ka përdorur unazën e madhe nga guri i çmuar.

... mbreti i Anglisë Henry VIII e ka pëlqyer shumë një lojë të ngjashme me tenisin. Nga njerëzit e vet kërkonte të luante në mënyrë korrekte. Ndërkaq lojtarët të cilët nuk luanin sipas rregullave i dënonte ashpër. Dënimi më i vogël ishte prerja e dorës së djathtë kështu që lojtari kurrë më nuk do të mund të luante.

... Aleksandri i Madh kishte vdekur papritur në Babiloni në moshën 33-vjeçare. Trupi i tij është bartur në Memphis më karrocë të madhe të cilën e kanë tërhequr 64 mushka. Rruga që u përshkua ishte afro 1.500 km nëpër shkretëtirë dhe ende nuk dihet saktësisht se ku gjendet varri.
_________________

... shikimi i televizionit aq shumë i lodh sytë sa që 1 orë e shikimit të televizionit është e barabartë me 8 orë lexim.

... qysh më 1970 rruga e kaluar e të gjitha automjeteve në SHBA ishte 12.000 herë më shumë së largësia e tokës nga dielli.

... “advestitori” në Romën e vjetër ishte besniku i veçantë detyra e të cilit ishte që ta përcillte zotërinë e tij në shtëpi, në rastet kur ky i fundit ishte i dehur.

... gjatë ciklit 24-orësh njeriu nuk është i gjatësisë së njëjtë. Gjatë natës është pak më i madh së gjatë ditës, sepse trupi në atë kohë është më i lëshuar (relaksuar).

... në kohët e lashta është besuar se roli i frymëmarrjes ishte që ta freskonte zemrën, e cila kishte temperaturë të pandryshueshme.

.. Neroni si zmadhues (llupë) ka përdorur unazën e madhe nga guri i çmuar.

... mbreti i Anglisë Henry VIII e ka pëlqyer shumë një lojë të ngjashme me tenisin. Nga njerëzit e vet kërkonte të luante në mënyrë korrekte. Ndërkaq lojtarët të cilët nuk luanin sipas rregullave i dënonte ashpër. Dënimi më i vogël ishte prerja e dorës së djathtë kështu që lojtari kurrë më nuk do të mund të luante.

... Aleksandri i Madh kishte vdekur papritur në Babiloni në moshën 33-vjeçare. Trupi i tij është bartur në Memphis më karrocë të madhe të cilën e kanë tërhequr 64 mushka. Rruga që u përshkua ishte afro 1.500 km nëpër shkretëtirë dhe ende nuk dihet saktësisht se ku gjendet varri.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:42 pm

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.
Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
Peshkaqenët nuk sëmuren.


Njeriu më i gjatë është 2.75 cmStrucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Se Njerëzit mesatarisht më shumë frikohen nga marimanga se sa nga vdekja ?

Se pas tërmeteve të mëdha Toka shpesh gjatë me javë tundet sikur këmbanë, por këto tundje vetëm me Seizmograf të ndjeshëm munden të regjistrohen ?

Se Aleksandri i madh nyjën e gordiut e ka zgjidhur në afërsi të Ankarasë ?

Se Julius Cezari, fjalët „Veni, vidi, vici“ i ka thënë në Amasya, në lindje të Ankarasë në vitin 47 para erës sonë kur tëhiqej në Anatolli?

Se Mbreti shqipëtarë Zogu ka tymosur 240 cigare në ditë ?

Se shkrimtari Balzac ka pirë kafe në ditë dhe ka vdekur si pasojë e helmimit me kofeinë?

Se personi i quajtur James Bartley kishte vdekur tragjikisht 1926, pasi që 1891 kishte qenë i gëltitur nga një balenë dhe pas dy ditëve është shpëtuar nga barku i saj?

Se rindërtimi i Piramidës së Keopsit, të ndërtuar në vitin 2000 para erës sonë, do të kushtonte 3,425 Miliardë. Euro, edhe atë me teknikën moderne do të nevojiteshin 8 vite ku do të punonin rreth 68 punëtorë?

Se njeriu në ditë gjatë frymëmarrjes shpenzon 20.000 litra ajër dhe diku 30 m³ ajër të pastër gjatë një ore i nevojitet për ta ndierë vehten mirë ?

Se ndërrimi komplet i ujit në trupin e njeriut bëhet në çdo 20 ditë dhe për shëndetin tonë rol vendimtarë luan kualiteti i ujit?

Se pasojë e sëmundjeve të kancerit dhe zemrës është mungesa e pastërtisë së ujit dhe mungesa e tij në qeliza?

Se 1 litër Ujë pastron 30 000 litra ajër ?

Se sipas WHO-s nga 300.000 medikamentet që ekzistojnë në botë, vetëm 150 janë të domosdoshme?

Se njeriu merr frymë vetëm nga njëra vrimë e hundës; në çdo 15 minuta pason ndërrimi

Gjatë kollitjes, rritet shpejtësia e ajrit në mushkëri rreth 100 km/h

Kur shkruan njeriu përdorë 57 muskuj të dorës dhe krahut

Në gjumë truri është më aktiv se gjatë përcjelljes së Televizionit

Se gjaku përbënë 8 % të peshës trupore të njeriut

Natën rreth orës tre të rrahurit e zemrës dhe temperatura e trupit janë më të ulëta. Në këtë orë edhe pasojnë më së shpeshti rastet e vdekjeve dhe fatkeqësive. (kujdes atyre që janë në atë kohë online )

Një i rritur merr frymë 15 herë në minutë, Fëmijët 20-30 herë dhe foshnjat 40 herë. Ajri i thithur përmbanë 21 % oksigjen, ndërsa ai i nxjerrur 17 %. Për atë edhe ka sukses frymëmarrja gojë në gojë.

Se në pubertet ndryshon truri aq shumë, mu sikur në fëmijërinë e hershme. Në moshën 11-20 vjeçare masa e trurit ka zhvillim dhe rënje. Me ç`rast ristrukturohet truri në themel.

Se në trupin e njeriut me moshë 75 vjeçare kanë kaluar 30 tonelata ushqim dhe 50.000 litra lëngje.

Turqia është vendlindja e shumë civilizimeve të mëdha hrygierëve, ionëve, persianëve, helenëve, romakëve, selgjukeve dhe osmanëve.

Shumë emra qytetesh në pjesë të ndryshme të botës si Philadelphia, Paris, Troja ose edhe vehtë emri kontinetal „Europa“ rrjedhin nga Anatolia.

Dy nga shtatë mrekullitë e botës kanë qenë në Anatoli: Tempulli i Artemisit në Ephesus dhe Mazoleumi në Halicarnassus. Të tjerat janë Piramidat në Egjipt, Kopshtijet e varura të Babilonit, Statuja e Zeusit në Olimp, Kolozeumi në Rhodos dhe Fari i Aleksandrisë

Anatolia ka qenë pikëmbështetësja e parë e madhe e krishterizmit.

Kopshti i Edenit do të ujitej nga një lum, i cili e ndan në katër rryma kur e lëshon kopshtin ; dy nga këto rryma janë Tigri (Dicle) dhe Eufrati (Firat) nga malet e Turqisë Lindore.

Krishterët e hershëm, të cilët largoheshin nga ndjekja e romës, strehoheshin në Kapadokki.

Pauli i Shenjtë ka lindur në Tarsus (Turqinë lindore) dhe shumicën e misioneve të tija për të krishterët e hershëm i ka ndërmarrë në Anatoli si dhe ka shkruar të shumtën e letrave biblike.

Sulltan Pajaziti i II e dërgon flotën detare për të marrë popullin hebrejë në Turqi, pasi dëboheshin nga Spanja.

Gjuhët indoeuropiane vijnë nga rrethet e Anatolisë dhe jo të Rusisë. Shumë fjalë të anglishtes si: angora, bulgur, byzantine, caique, divan, kiosk, mausoleum, meander, parchment, sherbet, turban, turquoise and yoghurt vijnë nga Anatolia.

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” i cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti i Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukur që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjalash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë. Një gjethë e tillë mund të strehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trashësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë I quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.

Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.

Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.

Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.

Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.

Romani i parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.

Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.

Në qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin
1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri i parë i shkruar shqip është “Meshari” i Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555. Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.

Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.

Më 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me i përshtatshëm u punua në Itali më 1654.

Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia i pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.

Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.

Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.

Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më i lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.

Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.

Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.

Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.

Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.

Hëna është saktësisht 4527 milonë vite e vjetër.
Shkenctarët e ETH në Zürich si dhe nga univerzitetet e Münster, Köln dhe Oxford -it në bazë të provave të shkëmbinjëve kanë sjellur deri më tani përcaktimin më preciz lidhur me moshën e Hënës.
Më shumë ka irlandez në Nju York se në Dablin të Irlandës; si dhe më shumë italian se në Romë dhe më shumë hebrenjë se në Tel Aviv;

që pas Varshavës, Çikagoja përbën popullimin më të madh të polakëve në Botë;

që njerëzit nga Suedia, Japonia dhe Kanada e dijnë numrin e banorëve të SHBA-ve më mirë se vehtë vendasit-amerikanët.

që ka mbi 100 Galaksi dhe secila ka miliarda yjesh;

Tërmeti më i rëndë në rruzullin tokësorë ka qenë ai i Korrikut të 1201 në lindje të detit mesdhe. Ka pasur mbi një milion të vdekur, në përgjithësi nga Egjipti dhe Siria.

1876 SHBA e ka blerë Alaskën nga Rusia për 7, 2 milion dollarë;

Vullkani më i madh ekziston në Mars me një gjerësi prej 595 km dhe lartësi prej 24079 m – dhe është tre herë më i lartë se Mount Everesti;

India ka qenë vendi më i pasur në Botë, deri në pushtimin nga ana e Anglezëve në shekullin e XVII;

Napoleoni nuk ka lindur në Francë, por në ishullin e Korsikës dhe nga prindërit Italianë;

Para 5000 viteve kinezët e kanë zbuluar që mëndafshi krijohet nga krimbat e mëndafshit dhe mbi 3000 vite këtë sekret e kanë mbajtur për vehte;

Marko Pollo ka lindur në ishullin Kroat Korçulë;

Leonardo da Vinçi ka mundur me njërën dorë të shkruaj dhe tjetrën të vizatoj njëkohësisht;

Pas disa vitesh të zbulimit të „botës së re“ nga ana Kolumbos, spanjollët kanë mbytur mbi 1,5 milionë indianë;

Aleksandri i Madh ka qenë epileptik;

Jeta mesatare e një bujku në mesjetë ka qenë 25 vite;

gjatë teshtjes, ndalojnë të gjitha funksionet e trupit në atë moment – edhe zemrës;

Gjuha ka mbi 9000 nerva të shijimit;

Veshkët filtrojnë çdo ditë mbi 1500 litra gjakë;

Zemra e njeriut rrah afërsisht 35 milon herë në vit;

mesatarisht njeriun e zenë gjumi mbrenda 12 – 14 minutave;

për një ditë, në mushkëri kalojnë 10000 litra ajër;

Mulliri me erë, e ka origjinën e vërtetë nga Irani dhe është përdorur për bluarjen e drithërave.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:42 pm

A e dinit se?
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:43 pm

Eshte zbuluar qe nje 13 vjecar kishte nr e kembes 51, u fut ne gines.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:43 pm

Tradhtia e gruas me vëllain, qëndron 15 vjet në pemë

INDI - Ka hipur në pemë pas tradhtisë së bashkëshortes. Kapila Pradhan mund t’ia kalojë Tarzanit. 45-vjeçari 15 vitet e fundit i ka kaluar në një pemë të lartë prej 8 metrash të gjatë. Prej një kohe të gjatë gruaja e tij ka pasur një lidhje jashtëmartesore me vëllain e tij, të cilën ai e ka zbuluar. Sipas dëshmisë së vjehrrës, në shtëpinë Pradhan grindjet kanë filluar pas lindjes së fëmijës së parë. Gjatë një feste filluan thashethemet që gruaja e Kapila-s shkonte me kunatin. Kjo ka bërë që burri të vendoste që të hipte në pemë. Që nga viti 1999, ai qëndron në pemë. Tashmë për të integrimi në shoqëri është i vështirë. Gruaja e tij ka filluar lidhjen e saj të re me vëllain e ish-bashkëshortit. “Kur vëllai im ka ikur, – ka thënë Babuan, – e kuptova që ai nuk do të kthehej më, më pas mora kunatën. Çfarë mund të bëja”. Tarzani i Indisë tashmë nuk do t’ia dijë për asnjë gjë, gatuan vet dhe ha ushqimin që gjen. Tashmë ai jeton me kafshët dhe me pemët. “E vetmja gjë që më vjen keq, – ka thënë, – është vuajtja e nënës sime. Por ajo duhet të respektojë vendimin tim, se për mua në fshat nuk ka më vend. Tashmë për mua shtëpi është pema”.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:44 pm

Gjumi i rëndë, nuk zgjohet edhe kur i kalon treni

GJERMANI - Një gjerman i dehur të cilin e zuri gjumi në shinat e trenit, nuk u zgjua edhe kur treni kaloi mbi të. I çuditshmi Alexander Fischer, 23 vjeç, nuk u plagos edhe pse ai ishte duke fjetur midis shinave të trenit në stacionin e Berlinit. Fischer, i cili u ngrit nga punëtorët e shinave të trenit, ka pohuar se, “unë nuk isha i vetëdijshëm që mbi mua po kalonte një peshë e madhe. Isha shumë me fat që asnjë nga gjymtyrët e mi nuk i ka prekur treni që ka kaluar mbi shinat”.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:44 pm

Era e këmbëve alarmon policinë, fqinjët e dinin të vdekur

GJERMANI - Era e këmbëve të një burri në Gjermani ka alarmuar policinë. Kjo e fundit ka shpërthyer derën e Johannes Helmut, pas njoftimit të fqinjëve, të cilët dyshuan për vdekjen e 41-vjeçarit pasi kishin ndjerë erën e një trupi të kalbur. Në fakt policia ka hyrë ën shtëpinë e gjermanit duke shpërthyer derën e tij dhe e ka gjetur atë duk fjetur në dhomë. Fqinjët nuk e kishin parë 41-vjeçarin prej një jave dhe kishin menduar se ai kishte vdekur pasi nga shtëpia e tij vinte erë e keqe.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:44 pm

Arreston 70-vjeçaren se nuk ujiti barin në lëndinë

USA - Një 70-vjeçare nga Amerika është përplasur me një polic pasi ai kishte shkuar që ta arrestonte pasi bari i saj ishte tharë dhe ngjyrë kafe. Tashmë për Betty Perry ka lindur një telash, ajo është arrestuar sepse ka refuzuar që t’i japë emrin e saj policit i cili kishte shkuar ta arrestonte pasi nuk kishte ujitur barin e lëndinës. Ajo thotë që oficeri e kishte goditur atë duke i nxjerrë gjak nga hunda dhe pas gjuajtjes së policit ka rënë. “Unë nuk e dija se çfarë ai kërkonte prej meje. Unë i thashë: Çfarë po bën? Ai më qëlloi mua në fytyrë”, pohoi 70-vjeçarja amerikane.Marre nga: TiranaObserver
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:44 pm

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.

Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.

Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.

Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.

Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.

Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.

Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.

Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:44 pm

Ne qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin
1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Libri I parë I shruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.

Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.

Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.

Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.

Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.

Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.

Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut.
---Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

---Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë

Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

*Pasuria e Amerikanit John D Rockefeller ne vitin 1913 kishte nje vlere prej 900 milion dollaresh, e barabarte kjo sot me 189.6 miliarde dollare. Me punen e tij te pare, ne vitet 1850, ai kishte nje rroge prej 3.57 dollare ne jave, por brenda pak muajsh atij iu rrit rroga. Zerot ne llogarine e tij u shtuan, dhe ne vitin 1913, ai fitoi 900 milion dollare. Pasi krijoi pasurine e tij ne fushen e naftes, Rockefeller u terhoq ne vitin 1897. Ne 1922ai kishte dhene per bamiresi 1 miliard dollare. Rockefeller vdiq ne vitin 1937, por pa dyshim ai mbetet njeriu me i pasur i te gjitha koherave---
---Fshataret e tmerruar u ngulen ne shtepi pasi tigri njeri- ngrenes u shfaq ne Champawat, Indi, ne fillim te shekullit te 20. Thuhet se ajo ka sulmuar dhe vrare, 436 njerez qe nga viti 1903 deri ne 1907. Kjo e beri ate njeri- ngrenesin me te keq ne histori. Ajo u vra nga gjahtari i famshem , Jim Corbett, qe thuhet se ka vrare te pakten 10 njeri- ngrenes. *
*Njeriu i rritur me i shkurter ne bote, eshte Gul Mohammed nga India. Ne korrik te vitit 1990 ai u ekzaminua ne Ram Manohar Hospital ne New Delhi, Indi, dhe u pa se lartesia e tij ishte 57 cm---
---50 grame te helmit te nje kobre Mbret mjaftojne per te vrare nje elefant ose 20 njerez! Fuqia e helmit te tij e ben kete krijese vdekjeprurese gjarperin helmues me te gjate ne bote. Kobra Mbret(Ophiophagus hannah) e ka origjinen ne Azine juglindore dhe Indi. Ai arrin mesatarisht nje gjatesi prej 3.65-4.5 m – kjo eshte sa gjatesia e nje veture familjare. Eek! Kobra Mbret ka dhembe 1-cm te gjate por aii tret viktimat e tij, zakonisht gjarperinj te tjere, duke i gelltitur ata pernjehere. Nje ekzemplar 5.54 m i gjate u kap i gjalle ne afersi te Fort Dickson ne Negri Sembilan, Malaizia, ne Prill te vitit 1937. Me pas ai u rrit deri ne 5.71 m ne Kopshtin Zoologjik te Londres, ne Mbreterine e Bashkuar. Ky kopsht u shkaterruar ne fillim te luftes se vitit 1939, per te shmangur rrezikun e arratisjes.------Sendi me i madh i hequr nga nje kafke njerezore eshte nje thike 20.32-cm, e cila ishte ngulur ne koken e 41vjecarit Michael Hill ne 25 Prill 1998. Michael mbijetoi dhe diten tjeter i mahniti doktoret duke funskionuar normalisht, edhe pse u be shpejt e qarte se thika kishte shkaktuar deme te perhershme ne kujtesen e tij dhe kishte paralizuar doren tij te majte. Duke kujtuar kete mankth ai thote , "Ne fillim nuk e ndjeva thimbjen dhe vetem kur isha ne spital ndjeva sikur syte po me dilnin nga vendi. Sot njoh njerez qe jane me keq se une dhe e konsideroj veten me fat."---
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:46 pm

---Japonezi Satoru Fushiki u godit aksidentalisht ne syrin e tij nga nje plumb ne 23 Janar 1943, prane shtepise se tij ne Kasuga Jinjya kur ishte 13 vjec. Ai u shtrua ne spital per nje muaj, por plumbin nuk arriten t’ia heqin, dhe ai mbeti i verber nga ai sy deri ne 25 Shtator 2001.---
---Shuma me e larte e paguar per nje lojtar eshte 13,033,000,000 peseta Spanjolle (£47 milion) per Francezin Zinedine Zidane nga Juventus ne Real Madrid ne 9 korrik, 2001---
---Akullnajat zënë sipërfaqe prej16.2 mil/km² ose 10.9% të sipërfaqës tokësore---
---Sa vjet i ka peshku mund të llogaritet duke ia numëruar unazat në verëzat e tij njësoj si ç`përcaktohet vjetërsia e drurit sipas rrathëve që i ka brenda trungut të tij---
---Gjatë një viti në Botë ndodhin 100.000 dridhje të tokës ose çdo pesë minuta.---
---Gruaja më e pasur në Botë konsiderohet se është princesha Juliana, mbretëresha e dikurshme e Holandës. Pasuria e saj vlerësohet në 200 milion funta angleze (£).---
---Humanistët më të shquar shqiptarë kanë qenë: Marin Barleti (autor I veprës historike të pare mbi Skenderbeun), Vëllezërit Gazulli, Marin Beçikemi nga Shkodra, Leonik Tomeo e Andrea Aleksi nga Durrësi, Mihail Artioti nga Arta, Viktor Kaspaçi nga Korça, Onufri dhe I biri I tij nga Elbasani, Pal Hasi, Andrea, Pjetër e Lukë Bogdani nga Hasi, Pjetër Mazreku nga Prizreni, Gjon Kazazi nga Gjakova e shumë të tjerë.---
---Vaji I ullirit është një Lubrifikant (pastrues)i shkëlqyer i zemrës dhe i arterieve.---
---Vera e kuqe mund të ndihmoj për parandalimin e dhembjeve të zemrës---
---Konsumimi I tepruar I kafesë mund të çojë në rritjen e kolesterolit në gjak---
---Njerëzit që pijnë çaj më shumë se kafe, janë më të mbrojtur nga disa lloj kanceresh, si i zorrëve, i stomakut, i melçisë etj---
---Pija freskuese që shitet më së shumti në Botë është “Coca Cola”. Ajo shitet në mbi 135 vende të Botës dhe brenda ditës konsumohen më shumë se 250 milion shishe.---
---Libri i parë i shtypur në Botë është paraqitur më 11 maj 1868. Ka qenë një shkrim Indian me titull “E nesërmja e Diamantit” i përkthyer në gjuhën kineze. Botimi përmban gjashtë fleta të tekstit dhe të gravurave me figurën e Budës---
---Bota për çdo vit shtohet për 80-90 milion njerëz, kurse dyfishohet në çdo 30-të vite.---
---Anija TITANIK u lëshua në det në vitin 1912 dhe u mbyt në lundrimin e tij të parë, pasi u përplas me një ajsberg! Kapaciteti i saj ka qenë 46.000 tonelata, kishte një gjatësi prej 268 metra dhe lartësi prej 53 metra. Në të mund të udhëtonin 1343 persona, përvec 885 që ishin në ekuipazhin e tij!
------Kërmilli lëviz me shpejtësi 0.05 km/orë!
--- Breshka lëviz me shpejtësi 0.37 km/orë!
---Strucët mund të vrapojnë me shpejtësi rreth 70 km/orë!
--- Macet mund të vrapojne deri në 50 km/orë, ky është një lajm i keq për Mijtë sepse ata vrapojnë vetëm 10 km/ore!
---Pëllumbat mund të fluturojnë me shpejtësi 85 km/orë.
---Lakuriqi i Natës mund të lëvizë me shpejtësi 52 km/orë!
---Rrezja ekuatoriale e tokës është 6.378.388 m.
---Rrezja polare është 6.356.912 m.
--- Perimetri i rrethit meridional është 40.009.152 m.
---Perimetri i ekuatorit është 40.076.594 m.
--- Sipërfaqja e përgjithshme e tokës është 510.200.000 km2.
---Sipërfaqja e tokave të zhytura është 149.600.000 km2.
--- Sipërfaqja e oqeaneve është 360.650.000 km2.
---Sipërfaqja e liqeneve është 1.7 milionë km2.
---Vëllimi i tokës është 1.083.319.780.000 km3.
--- Largësia mesatare Tokë-Diell është 149.509.000 km.
--- Largësia mesatare Tokë-Hënë është 384.365 km.!
--- Acidi nitrik (NHO3) është acidi më i fortë dhe më i vjetër!
--- Ndërtesa më e lartë në botë ndodhet në TAJVAN dhe është me lartësi 580 metër!
---Shtëpia mbretërore Shqiptare ka ndërruar 172 herë shtëpinë!
---Singapori ka dendësinë më të madhe të popullsisë në botë me 5380 banorë/km2!
---Mongolia ka dendësinë më të vogël të popullsisë në botë me 1,6 banorë/km2!
--- Temperatura më e lartë në tokë është regjistruar në EL-AZIZ (Libi) dhe ishte 57,8´C!
--- Temperatura më e ulët në tokë është regjistruar në stacionin Rostok (Antarktidë) dhe ishte -89,6´C
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:46 pm

A e dini se ne smund te puthim byrrilin tone.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:46 pm

- Nje nder rastet e rralla te bifurkacionit ne bote gjendet ne Kosove. Pikerishte ne lumin Nerodime ( Ferizaj)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:46 pm

Perimetri më i madh i bririt
Ky ka afrikan ka brirët me perimetër më të madh në botë, 95.25 cm. Gjatësia e tyre është 2.1 m, megjithatë, ata nuk janë brirët më të gjatë.


Pisha më e lashtë
Pema e vetmuar, më e vjetër, është kjo pishë e lashtë e quajtur Metuselah, e cila është 4.733 vjeçare. Ajo u gjend nga Dr. Edmund Shulman (SHBA) në Malet e Bardha të Kalifornisë, në 1957.


Planeti më i afërt i sistemit diellor
Në 7 gusht 2004, një skuadër e drejtuar nga Dr. Uilliam Kokran i observatorit Mc Donald të Universitetit të Teksasit publikuan zbulimin e planetit më të afërt jashtë sistemit tonë diellor. Planeti, që është pak më i madh se Jupiteri, rrotullohet rreth yllit Epsilon Eridani. Ky yll është vetëm 10,5 vjet-drite larg. Është një nga yjet më afër Diellit.


Krokodili më i madh
Sarchosuchus imperator ka qenë një specie krokodili prehistorike që ka jetuar 110 milionë vjet më parë. Mbetjet fosile të gjetura në shkretëtirën e Saharasë tregojnë se kësaj krijese iu deshën 50-60 vjet për të arritur gjatësinë e saj të plotë, e cila është 11-12 m.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:46 pm

Trupi me dendësinë më të vogël
Labotatori Kombëtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka prodhuar një aeroxhel me densitet 1.9 mg/cm³. Aeroxhelët janë nanoporë, trupa shumë të lehtë, që nga pikëpamja fizike duken si tym i ngurtë. Aeroxhelët kanë indeksin më të ulët të përthyerjes dhe veçimin më të lartë termal nga çdo materie e ngurtë.


Roboti më i shpejtë humanoid
QRIO, që do të thotë “Kërkim për kuriozitet”, është roboti më i fundit humanoid i prodhuar nga Sony Corporation. Ai është roboti i parë dykëmbësh, i aftë të lëvizë duke shkëputur të dyja këmbët nga toka. QRIO është i aftë të vrapojë me shpejtësi 23 cm/s dhe ka një lartësi prej 58 cm.Gryka më e vjetër në botë

Arma e Dardaneleve, e punuar në Turqi në 1464 për Sulltan Mehmetin II, është ndërtuar prej bronxi dhe peshon 16,8 ton. Ajo ka një gjatësi prej 5,2 m. Kur topi prej 304 kg gjuhej, përshkonte një rreze prej 1.600 m. Data e prodhimit të tij është gdhendur mbi grykë dhe aktualisht gjendet në Armatat Mbretërore të Hampshaiërit, në Britaninë e Madhe.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:47 pm

Perendoret shqiptarë qe kontribuan ne Perandorine Romake ishin: Diokletian, Julian, Probus, Klaudius Probus, Konstantini i Madh dhe prej 12 perandoreve - Justiniani i Pare

Pashko Vasa, veprimtar Nacionalist Shqiptar per pavaresi nga Turqia, më 1878, ka qene Guvernator i Libani


Kemal Ataturku, themeluesi i Turqise Moderne, ishte shqiptar!


Themeluesit e Shtetit Modern grek, jane shqiptaret (arbanitet)!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:47 pm

111.111.111x111.111.111=12.345.678.987.654.21
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:47 pm

E dinit qe:

> Eshte e pa mundur te kafshosh berrylin.

> Qe Coca Cola ne fillim ka qene jeshile.

> Qe eshte e mundur qe nje lope ti ngjiti shkallet por e pa mundur ti zbresi.

> Qe si ben rosa (kua-kua) zhurma nuk jehon dhe asnje nuk e di perse.

> Qe kokodrili nuk mund te nxjerri jashte gjuhen.

> Qe derrat fizikisht nuk mund te shohin qiellin.

> Qe nese kerkoni te mbani teshtimen, mund te shkaktoni prishjen e nje vene ne tru ose mbas qafe, dhe mund te vdisi.

> Qe cakmaku eshte shpikur me para se shkrepsja.

> Qe cdo mbret tek loja e letrave perfaqeson nje mbret te madh te historise:
Mac: Mbretin David
Spathi: Mbretin Aleksandrin e Madh
Zemer: Karlin e Madh
> Kuadrat: Jul Cezarin

> Qe shumezimi 111.111.111 x 111.111.111 ben
12.345.678.987.654.321.

> Qe ne nje statuje me kal: nese kali eshte me kembet e para lart, kaloresi ka vdekur ne beteje, nese kali ka nje nga kembet e para lart, kaloresi ka vedekur nga nje plage e pakuruar ne beteje, nese kali i ka te kater kembet per toke, kaloresi ka vdekur per shkaqe natyrore.

> Qe emri i Jeep vjen nga shkurtimi i perdorur ne ushtrine amerikane per makinat, nga 'General Purpose', G.P. shqiptuar ne anglisht.

> Qe eshte e pa mundur te teshtish me sy hapur.

> Qe te djathtet jetojne mesatarisht 9 vjet me teper nga mengjarashet.

> Qe bubuzhelat mund te jetojne 9 dite pa koke, para se te vdesin .... urie.

> Qe elefantet jane te vetmet kafshe te gjithe krijeses qe nuk mund te hidhen (per fat te mire).

> Qe nje person normal qesh rreth 15 here ne dite.

> Qe ne Britanine e vjeter njerezit nuk mund te benin seks pa urdherin e Mbretit (vetem nese nuk behej fjale per pjesetare te familjes mbreterore). Kur donin te benin nje femije duhet ti merrnin leje mbretit, i cili dorezonte nje tabele qe duhet ta varnin jashte dere nderkohe qe kishin raporte. Tabela shkruante Fornication Under Consent of the King (F. U.C.K.).
Nga vjen dhe origjina e fjales.

> Qe gjate Luftes te Secesionit (ne mes te Veriut dhe Jugut SHBA), kur ktheheshin ushtaret ne zonat e tyre pa patur asnje te vrare, shkruanin ne nje derrase 0 Killet (zero te vrare). Ketej vjen dhe shprehja O.K per te thene gjithcka mire.

> Qe kur pushtuesit angleze shkuan ne Australi, u tremben kur pane kafshe te cuditshme qe benin hedhje te pa besueshme. Therriten menjehere nje vendali, nje indigjen (indigjenet australiane ishin shume paqesore) dhe kerkonin te benin pyetje me gjeste mbi keto kafshe. Duke degjuar qe indigjeni thoshte gjithnje Kan Ghu Ru pershtaten fjalen me fjalen anglese Kangaroo (kangur). Gjuhetaret me studime te metejshme kuptuan qe domethenja e fjales te indigjenit ishte thjesht 'Nuk kuptoj'.

> Qe l'80% e personave qe lexuan kete tekst kane kerkuar te kafshojne berrylin!!!

> Keshille:
Kur puna te merzit, dhe je ne buze te depresionit, dhe asgje nuk shkon si deshiron, bej keshtu: dil, shko ne nje farmaci, dhe kerko nje termometer anal te Johnson & Johnson (vetem kete marke)Hape dhe lexo tek indikimet.
Do te gjesh kete fraze: Cdo termometer anal Johnson & Johnson eshte provuar personalisht ne fabriken tone...

Tani mbyll syte dhe perserit 5 here me ze te larte:
'jam krenar qe nuk punoj ne repartin e kontrollit te kualitetit ne Johnson & Johnson!!!

TANI QESH!!!
Hajde, dergoja kete mesazh dhe miqeve te tu, dhe kujtohu gjthinje, qe ka pune me te keqe se e jotja!!!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 27, 2011 6:47 pm

E dini qe domata nuk eshte zarzavate po eshte frut.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A e keni ditur qe??

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi