Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Yuri Gagarin, 50-vjetori me “lansimin” e kitarave

Shko poshtë

Yuri Gagarin, 50-vjetori me “lansimin” e kitarave

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Apr 13, 2011 12:31 pmStudentët në Rusi shënuan 50 vjetorin e misionit hapësinor të Yuri Gagarinit duke lansuar raketa në formë kitare. Spektatorët shikuan derisa kitarat lansoheshin në drejtim të qiellit.
Ishte një pamje e pazakontë derisa shihje duke fluturuar në ajër kitarat elektrike në qytetin Krasnoyarsk të Siberisë.

Studentët e Universitetit Shtetëror të Aero-hapësirës në Siberi lansuan këto raketa më 10 prill të cilat i konstruktuan vetë. Ky lansim ishte dy ditë para Ditës së Aviacionit dhe Kozmonautikës, që shënon 50 vjetorin e kozmonautit Yuri Gagarin, i cili bëri rrotullimin e parë rreth botës me një anije kozmike.

Para një gjysmë shekulli më 12 prill 1961 Gagarin u bë njeriu i parë në botë i cili udhëtoi në hapësirë dhe bëri një orbitë rreth Tokës.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi