Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Fytyra përsoset me rregulla

Shko poshtë

Fytyra përsoset me rregulla

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Apr 09, 2011 3:38 pm

Fytyra përsoset me rregulla

17 sekrete per nje fytyre te perkryer.
Nga kubat e akullit (per t’u kaluar mbi fytyre) ne perzierjen e
fondotintes (per ngjyren ideale): make-up artist-et e sfilatave dhe
femrave me te njohura te ekranit rrefejne detajet e zanatit
1. Primer-at
Quhen keshtu produktet qe aplikohen para trukut. “Mund te jene
xhelera te tejdukshem ose me ngjyre, qe e bejne te lemuar lekuren,
mbushin gropezat, i japin shkelqim, rregullojne prodhimin e yndyres,
sigurojne qendrimin e fondotintes”, shpjegon Rajan Tolomei, make-up
artist per Max Factor. “Per ne qe punojme me grimin, jane nje
domosdoshmeri e vertete”. Ne praktike, duhet te jene hapi i pare i
rutines se grimimit tuaj.
2. Arti i higjienes
Para se gjithash… “Per te aplikuar fondotinten, ka nga ato qe
perdorin sfungjer (ideal per fondotintat kompakte), disa gishtat ose
furçe per te perhapur ato me te lengshmet. Ka secila mjetin e saj, por
qe duhet te jete rreptesisht personal. Mikrobet ndodhen perhere ne duar,
fije dhe fibra dhe te gatshme per te shkaktuar puçrra ose irritime”,
tregon Donatella Ferrari, make-up artist per Helena Rubinstein.
“Keshilloj ta lani furçen dhe sfungjerin te pakten dy here ne jave me
sapun me PH neutral dhe uje te ngrohte”.
3. Si te zgjedhesh sfungjerin dhe furçen
Veglat e zanatit. “Per fondotinten preferoj sfungjerin: perdoret per
nje kohe me te shkurter dhe prandaj eshte me higjienike. Me mire zgjidh
nje me fije najloni, sepse thith me pak produkt dhe siguron nje aplikim
te njetrajtshem”, thote Donatella Ferrari. “Per ke i pelqen me shume
furça, do qe e pershtatshme nje e madhe, me fije te gjata dhe te
sheshta”.
4. Ligji i ngjyrave
Bej korrektimin kromatik. “Dhe pse nuk eshte intuitive, eshte e
nevojshme te dish qe e verdha mbulon te kuqen dhe e kuqja mbulon blune.
Pra, per zonen rreth syve, qe priret drejt nuancave jeshile-blu, duhet
perdorur nje korrektor ne tone te kuqe dhe, per te mbuluar njollat e
skuqura, nje korrektor ne nuance te verdhe”, shpjegon Alessandro
Bertolazzi, make-up artist i Monica Bellucci-t.
5. Goditjet qe zhdukin rrathet e syve
E rendesishme eshte “te godasesh”. “Zhdukini rrathet e syve me pak
korrektor ne zonen rreth tyre, me pas perhapni nje shtrese te holle
fondotinte, duke rrahur lehte me molleza, thote Bertolazzi. “Pastaj
shumojeni drejt pjeses se siperme”.
6. Shiko mire etiketen
…dhe jo vetem ngjyren. “Kush ka lekure te thate, duhet te kontrolloje
qe fondotinta te jete hidratuese”, thote Gina Brooke, make-up artist e
Madonna-s dhe drejtore artistike per Shu Uemura. “Kush ka lekure te
yndyrshme, duhet te perdore nje oil free ose puder. Per lekurat mikse,
fjala kyç eshte “ekuilibrim”: thuaju “po” produkteve qe ekuilibrojne
perberjen e zonave te ndryshme te fytyres”.
7. Kura “pre”
Pergatisni lekuren. “Ështe thuajse e panevojshme te thuhet: baza do
jete e perkryer vetem nese fytyra eshte pastruar me skrab dhe eshte
hidratuar”, thote Gina Brooke.
8. Pertacia eshte e ndaluar
Asnjehere nuk duhet te jesh shume e zene per te qene e bukur.
“Rregulli i arte per nje baze perfekte eshte ta realizosh sipas menyres
qe kerkon. Çdo faze, nga perhapja e fondotintes, te tamponimi me
korrektor e deri te pudra perfundimtare, zbatohet me kujdes”, tregon
Bertolazzi. “Pjesa perfundimtare eshte shume e rendesishme: pudra
dhe/ose pluhuri i orizit me ngjyre neutrale, jane truku qe te arrihet
nje lekure qe shkelqen”.
9. Rinovimi per oret jashte orarit
Kurre mos e hiq trukun. “Per t’u pergatitur per mbremje, keshilloj te
punohet mbi bazen qe eshte”, shpjegon Rajan Tolomei. “Ndonjehere
mjafton te shtohet nje pike fondotinte, ose te sprucosh pak avuj uji per
te hequr tepricat e pudres. Ne kete menyre baza rikthehet persosmerisht
kompakte”.
10. Sekreti anti-papersosmeri
Te korrigjosh me ngjyra me te erreta. “Per te fshehur njolla, puçrra
apo probleme te fytyres, perdor gjithmone nje korrektor me te erret se
lekura jote”, shpjegon make-up artist-i i Monica Belucci-t. “Pastaj, mbi
kete baze, kalo nje te se njejtes nuance me lekuren ose gjithsesi me te
hapur. Me beso: njetrajtshmeria eshte e sigurt”.
11. Po qafa?
Per mos te prishur bazen. “Ështe vetem nje gabim qe grate nuk duhet
ta bejne kurre dhe eshte me i rendi: te mos trukosh qafen”. Keshtu
deklaron Gina Brooke, make-up artist-ja e Madonna-s.
12. Ngjyra e duhur
Perziej. “Receta ime personale eshte te perziesh edhe dy ose tre
fondotinta te ndryshme per te pasur nuancen qe kerkon”, thote Gina
Brooke. “Po ta gjeni ngjyren e pershtatshme, mund ta perdorni gjithmone
pastaj”.
13. Veprimi S.O.S.
…dhe i bere vete. “Ne mungese te nje korrektori portokalli, ideal per
te fshehur rrathet e syve dhe puçrrat, zgjidhja eshte te perzihet me
nje furçe pak korrektor neutral me nje buzekuq ngjyre mandarine”, tregon
Donatella Ferrari, make-up artist per Helena Rubinstein.
14. Nese qan…
Efekt rikuperues. “Sekreti eshte te lyesh nje tampon pambuku me pak
krem hidratues, ta kalosh ku loti ka bere demet e tij dhe te vesh siper
fondotinte dhe puder per ta fiksuar”, shpjegon Donatella Ferrari.
15. Pas festes
Keshtu fshin gjurmet e nje mbremjeje te lodhshme. “Sekreti qendron te
nje kub akulli qe duhet kaluar mbi fytyre, pas aplikimit te kremit
hidratues”, keshillon Tolomei. “Lekura rifiton nje freski te
menjehershme dhe zona me delikate rreth syve rimerr, fale te ftohtit,
force dhe elasticitet. Kujdes: kurre mos vepro ne kete menyre pas nje
dushi te nxehte. Lekundjet e temperatures duhen shmangur.
16. Ndryshim!
Fondotinta eshte si nje veshje: nderrohet çdo stine. “Per te pasur
gjate gjithe vitit fytyre te perkryer, fondotinta duhet nderruar si nje
veshje”, thote Rajan Tolomei, make-up artist per Max Factor. “Pra, mos u
fikso te nje produkt i vetem, po zgjidh perberje me te plota ne dimer
dhe me produkte me te lengshme, te pershtatshme per lekure te yndyrshme
ne vere. Te besh te kunderten do ishte si te vishje te leshta ne det dhe
te pambukta ne mal”.
17. Pudra e mamit
Pluhuri i holle ose kompakt nuk eshte me deshire. “Per te fiksuar dhe
njetrajtesuar bazen, nuk mund t’ia dilet pa te! Pudra eshte hapi i
detyrueshem per te gjitha grate qe deshirojne nje lekure pa njolla dhe
nje make-up qe zgjat”, shpjegon Tolomei. “Ky pluhur, me ngjyre ose
transparent sipas deshires, kur aplikohet fillimisht ne fytyre, duket se
nuk shkakton asnje permiresim: po mjafton te presesh vetem 15 minuta
dhe ja ku vjen mrekullia. Duke u ngrohur nga kontakti me epidermen,
perzihet me fondotinten e jep si rezultat nje efekt natyral, si lekura
jote”.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi