Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Kujdesi per duart

Shko poshtë

Kujdesi per duart

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Apr 09, 2011 3:33 pm

Kujdesi per duart

Duart tona jane gjithmone ne levizje te vazhdueshme dhe pikerisht per kete motiv duhet nje kujdes i vecante. E ne fakt, punet qe behen me dore, kontakti me ujin, reaksioni qe u ben i ftohti dhe ndotja perbejne rreziqe per lekuren dhe bukurine e duarve.
Keshtu qe le te japim disa keshilla per mirmbajtjen e duarve:

1) Kur i lajme

Mbi te gjitha nese lajme duart me shume se disa here ne dite eshte e rendesishme qe detergjentet ose sapuni te jene te pershtatshem dhe me PH.
Pasi lajme duart, eshte e rendesishme ti thajme me kujdes, uji qe mbetet ne lekure mund ta beje ate te ashper. Masazhojini duart me nje krem hidratant per duart, sa here qe i lani.

2) Ne vere

Per te evituar qe dielli i veres te shkaktoje rrudha, mbroje lekuren e duarve me nje krem protektiv.

3) Ne dimer

Klima e ftohte i ben duart tona te thata sepse alteron qarkullimin e gjakut, dhe lekura nuk merr ne menyre te duhur substancat ushqyese. Ashpersia duhet luftuar me kremra ushqyese ose edhe me trajtime antiage dhe antinjolla. Ne kete periudhe eshte mire ti mbrojme duart me dorashka. Kunder fryrjeve nga te ftohtit nje menyre e mire eshte te aktivizosh qarkullimin duke alternuar ujin e ftohte dhe te nxehte e te fusni duart.

Keshilla te tjera

Vaji i ullirit eshte shume efikas per ti bere lekuren duarve te buta e te lemuara. Prandaj para se te flini, mund te jete shume mire, ti masazhoni duart me vaj ulliri sikur te ishte nje krem.
Kontakti me detergjent lares mund ti demtoje duart;e keshtu pra, perdorni gjithmone dorashka gome per ti mbrojtur.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi