Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Mëlçia e dëmshme për të sëmurët me zemër

Shko poshtë

Mëlçia e dëmshme për të sëmurët me zemër

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Apr 05, 2011 2:20 pm

Mëlçia e dëmshme për të sëmurët me zemër

Kolesteroli i mëlçisë së zezë është shumë i lartë dhe është i dëmshëm për persona që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, theksojnë ekspertët e ushqimit.

Mëlçia e zezë, sikurse mëlçia e mardhë, është një lëndë ushqimore me vlerë për arsye se është vendi i grumbullimit të vitaminave dhe mineraleve dhe përmban shumë hekur, vitamina të grupit B, zink dhe vitaminën A. Ajo është neutrale, por kolesteroli i saj është i lartë në mënyrë që në çdo 100 gram mëlçi të zezë ndodhet 150 miligram kolesterol. Ky kolesterol është i dëmshëm për personat që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

Mëlçia e zezë nuk është ushqim që të konsumohet çdo ditë, por mund të konsumohet një herë në javë. Ndërsa, mëlçia e bardhë nuk konsiderohet një ushqim me vlerë dhe tretja e saj është shumë e vështirë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi