Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

“Eposi i Kreshnikëve” në rrezik zhdukjeje

Shko poshtë

“Eposi i Kreshnikëve” në rrezik zhdukjeje

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Apr 03, 2011 3:40 pm“Eposi i Kreshnikëve” është i rrezikuar çdo ditë e më shumë. Për këtë arsye, Komitetit Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore dhe Shpirtërore ka miratuar përgatitjen e një dosje për t'ia propozuar si kryevepër në rrezik UNESCO-s.

Një nga veglat muzikore që rrezikon të zhduket, pasi brezat e rinj nuk e përdorin më është edhe lahuta e zonave veriore të Shqipërisë.

“Regjistrimi në këtë listë do të sjellë rigjenerimin dhe rivlerësimin e kësaj tradite që ka ndikuar edhe në formatimin e mënyrave të të kënduarit me çifteli, sharki dhe në krejt korpusin e muzikës veriore”, tha kryetari i grupit të punës, akademiku Vaso Tole.

Deri në mars të vitit 2012, grupi i punës duhet t’ia dërgojë dosjen UNESCO-s, është i përbërë nga Zymer Neziri, Shaban Sinani, Agron Xhangolli, Gjovalin Shkurtaj, Olsi Lafe dhe Esat Ruka.

Dosja do të përmbajë të gjithë “Eposin e Kreshnikëve”, ku parashikohen edhe masat që duhet të merren për mbrojtjen e kësaj trashëgimie me vlerë.

"Eposi i Kreshnikëve" është një epos legjendar i përbërë nga kënge të ndryshme epike, ku këngët kryesisht shoqërohen me lahutë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi