Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Feminizmi

Shko poshtë

Feminizmi

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:58 pm

Feminizmi

Feminizmi si nje ideologji dhe levizje grashe qe luftojne per te mbrojtur dhe per te rritur te drejtat e grave , ka histori po aq te gjate sa dhe vete historia e neshtrimit te gruas – e gruaja siq na deshmon historia ka qene e nenshtruare gjithemon ne cdo fushe te jetes .
Feminizmi si ideologji filloj te paraqitet si nje forme e organizuare neper protesta te vogla qe nga viti 1600 dhe vazhdojne deri ne ditet e sotme … Levizjet feministe nuk kane pasur nje paraqitje konsistente , te vazhduare , pasiqe ato manifestoheshin ne forme te protestave te vogla kohe pas kohe , te cilat kane qene te penguara nga rendet patriarkale/mashkujt .

Ne civilizimin perendimore grupet e para te organizuara ne menyre active per te drejtat e grave fillojne qe nga periudha pas Revolucionit Francez te vitit 1789… Pas revolucionit, ne Paris dhe ne disa provinca franceze u krijuan organizata, klube, shoqata grashe te frymezuara nga idealet e lirise dhe barazise. Ato h artuan dhe projekte politike, projekt ligje per te drejta te barabarta ne edukim , punesim dhe qeveri …

"Marie Gouze udheheqese e nje shoqate hartoj Deklaraten per te drejtat e grave>. Pergjigja qe erdhi nga udheheqesit revolucionare meshkuj nuk ishte e pelqyeshme – ku sipasoje e se ciles u ekzekutua Marie Gouze , pas se ciles shoqatat , klubet u shperndane me dekret qeveritare.. Marei Gouze ka qene e vetmja feministe qe ka dhene jeten per seksin e saj ".
Me pastaj levizjet feministe me shume se kudotjeter maririne permasa ne SHBA.. Feministet amerikane ishin te lidhur ngushte me grupet qe luftonin per zhdukjen e skllaversise …

Levizjet feministe tani ne kohet e fundit kane perfshire nje spekter shume me te gjere problemesh se ne te kaluaren . Tani levizjet feministe bejne presione per barazi ekonmike, per te drejtat e abortit dhe ndryshime ne ligjet per divorcim.
Ekziston nje mendim i ushqyer per kohe te gjate se meshkujt kane aftesi dhe dhunti per disa pune , ne krahasim me femrat , te cilat nuk mund t’i kryejne sikurse mashkujt.
Mandej idejea e ndarjes se puneve te sferes private (e cila eshte e destinuar gruan) prej asaj publike( qe eshte e destinuar per burrin).

Pastaj pikepamje mbi inferioritetin e femres dhe varshmeria nga mashkulli .. Ide keto , qe kane sjelle ne kultivimin e shume paragjykimeve, stereotipeve , miteve sa i perkete statusit dhe roleve sociale , me ngjyrime gjinore .
Sipas ketyre pikepamjeve (stereotipeve ) pabarazia ne mes gjinive – eshte e natyrshme , dhe se inferioriteti i femres eshte nje gjendje e natyrshme e percaktuare nga natyra , biologjia .

Feministet mendojne se kjo eshte nje ide , bindje qe nuk eshte racionale , nuk eshte i veretete dhe se pabarazia eshte e padrejte. Nje vetedije e tille eshte krijuare nga opinione , ide qe jane ushqyer nga mite dhe paragjykime .
Ne kuader te feminizmit, jane zhvilluare tri rryma te mendimit feminist :
1)feminizmi Liberal , 2) Socialist, 3) Radikal

Feminizmi Liberal

Nga zhvillimet politike , ne lirite dhe te drejtat e njeriut historia na meson qe grate kane qene te diskriminuara dhe te perjashtuara nga reformat progressive qe sjellnin idete e liberalizmi, si nje pikepamje filozofike qe mbeshtetej ne barazine dhe lirine e individit .
Grate kane qene te diskriminuare ( te trajtuara jobarabarte) ne te gjitha fushat ; si ne drejtat politike, ekonomike , sociale , mundesite per edukim , punesim, raport diskriminues ne paga …

"Per me teper , trajtimi i ndryshem mund i ndryshem mund te ndodhe ne menyra te mbuluara : ne klase (uke drejtuar vemendje nga djemte) , ne pune (ku burrat vendosin burra ne vendet drejtuese) , ne politike ( ku grate mbahen jashte rrethit zyrtar) etj".
Ne keto raste ndodhe qe vleresimi grave nuk behet mbi baza te vlerave dhe cilesive individuale , por mbi baza gjinore ...Kjo bie ndesh me idealet e filozofise liberale.
"Kjo do te thote qe eshte e padrejte e padrejte , psh: qe te mos marresh ne pune njeriun me te kualifikuar per ate pune. Keshtu qe trajtimii ndryshem per shkak te gjiinise eshte i padrejte, ashtu siq eshte i padrejte diskriminimi i njerezve per shkak te ngjyres se lekures, perkatesise etnike, fese ose origjines shoqerore".

Zhdukja e pabarazive mbi baza gjinore (midis burrave dhe grave) eshte njera nder perkushtimet e feminizmit liberal , per t’ju siguruar trajtim dhe mundesi te barabarte ne shancet jetesore , sipas vlerave , cilesive dhe puneve individuale qe bejene .

Feminizmi Socialist

" Pabarazine midis grave dhe burrave filozofet socialist dhe markesist konsiderojne qe i kane prejardhjen ne mardheniet ekonomoike. Menyra kapitaliste e prodhimit mbeshtetet mbi punen e paguar dhe nje minimum mireqenie sociale . Ata qe nuk posedojne me kapitalin , te vetmen gje qe mund ta shesin per te siguruare jetesen eshte krahu punes .
Ne kapitalizem grate kane dy detyra : 1) e para te kujdesen per femijet e prinderit e moshuar dhe zevendesimin e fuqise punetore, ne fund te dites se punes . 2) e dyta, ato jane krah pune reserve , qe pronaret e kapitalit mund ta perdorin ne struktura te pershtatshme ekonomike.

Sipas feminizmit socialist – eshte e pamundur t’i jepet fund nenshtrimit dhe vartesise se grave, pa shmangur menyren e prodhimit kapitalist …. Mirepo, feministet socialiste , nuk pajtohen me rrugen si do vazhdohet : A ka nevoje qe te lahen llogarite me mbizoterimin mashkullor , perveq nenshtrimit ekonomik ??"
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Feminizmi

Mesazh nga LaDescarada prej Fri Dec 24, 2010 10:36 am

:Bravo: shyqyr qe jemi zgju ne femnat dhe ska shans me na manipulu meshkujt..jo ma si perpara :P:
avatar
LaDescarada
Princeshë
Princeshë


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi