Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Sa e njohim vetveten?

Shko poshtë

Sa e njohim vetveten?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:57 pm

"Ne shpesh gabojmё kur gjykojmё vetveten krahasuar me tё tjerёt pasi injorojmё informacionet kryesore. E nё fakt, ne mё shumё preferojmё tё krahasohemi me ata qё kemi përreth, sesa me standartet dhe vlerat reale. Edhe nё kёtё rast ne jemi tё prirur të pёrqёndrohemi te vetja, duke menduar mё shumё pёr cilёsitё e sjelljet tona, e duke nёnvlerёsuar ato tё tё tjerёve. Ne e shohim vetveten superiorё ndaj tё tjerёve kur bёhet fjalё pёr sjellje tё kontrollueshme, por jo nё situatat jashtё kontrollit tonё. Kёshtu psh. ne mund ta cilёsojmё veten mё bashkёpunues, e mё pozitiv se tё tjerёt, por jo domosdoshmёrisht mё kreativ se ata. Ne gjithashtu priremi tё besojmё se zotёrojmё mё shumё tipare me shprehje tё brendshme se tё tjerёt që janë të ngashёm me ne: thjesht besojmё se jemi mё tё thellё, mё tё ndjeshёm, mё kritikë ndaj vetvetes, por mё pak llafazanё apo agresivё. Nё thelb, ne duket se nuk e marrim parasysh, apo e neglizhojmë, mundёsinё qё edhe tё tjerёt rreth nesh kanё po aq botё tё brendshme tё mbushur me mendime, frenime, ndjenja, emocione e pasiguri sikurse edhe ne." - J.R.

A mendoni se e njihni veten tuaj shumë mirë apo shumë pak? A ju ndodhë ndonjëherë të bëni sjellje për të cilat më vonë i konsideroni si "humbje e kontrollit (ndaj vetvetes)"?
Psikologët vlerësojnë se të gjithë mendojmë se jemi mbi mesataren, por kjo nuk mund te qendrojë pasi, nëse do të ishte kështu, mesatarja në kete rast nuk do ekzistonte.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi