Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

“Fjalori i filozofisë”, botim i parë në gjuhën shqipe

Shko poshtë

“Fjalori i filozofisë”, botim i parë në gjuhën shqipe

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 12:38 pm

“Fjalori i filozofisë” është botim i parë në gjuhën shqipe i cili vjen para lexuesve shkruar nga akademiku Ekrem Myrtezai. Ai përbën, pa dyshim, një kontribut të vyer në fushën e leksikografisë filozofike shqiptare dhe plotëson një boshllëk të dukshëm të kulturës sonë në përgjithësi, dhe të terminologjisë filozofike shqipe në veçanti. Në këtë fjalor janë paraqitur e shpjeguar afro 2000 koncepte apo nocione, shprehje e pohime (kryesisht në gjuhën latine) nga fushat e ndryshme të filozofisë (logjika, gnoseologjia, ontologjia, etika,...
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi