Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

A duhet te ekzistoj urrejtja?

Shko poshtë

A duhet te ekzistoj urrejtja?

Mesazh nga EmoNa. prej Wed Dec 01, 2010 6:48 pm

Urrejtja dhe bemat e saj!

Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose di�kaje!
I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose di�ka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.
Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur "teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
Por ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe psikologe si di�ka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit.
Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!
Ne fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga ana e atij qe urren!

Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje di�ka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje ne dashuri!
Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te jete e gjithanshme dhe planetare.
Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjes.


A kemi te drejten te urrejm?!

Cili eshte pershkrimi i urrejtjes nga ju?!
avatar
EmoNa.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit http://ardhmeria-forum.4rumer.com/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A duhet te ekzistoj urrejtja?

Mesazh nga pexha prej Wed Dec 01, 2010 6:52 pm

une per veten time pake njerze urrej
jame shum toleranet po duhet me urejte diken qe nuk esht i drejte
avatar
pexha
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A duhet te ekzistoj urrejtja?

Mesazh nga Sahit Rexhepi Keca prej Mon Nov 25, 2013 9:51 pm

jo urrejtja nuk duhet të ekzistoj,por në fakt urrejtja ka lind barabar me shoqërin njerëzore.ku është dashuria ështlë edhe urrejtja,ku eshtë shoqëria ekziston edhe armiqësia=urrejtja.
avatar
Sahit Rexhepi Keca
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A duhet te ekzistoj urrejtja?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi