Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Vezë të ziera në urinë fëmijësh specialitet në Kinë

Shko poshtë

Vezë të ziera në urinë fëmijësh specialitet në Kinë

Mesazh nga Juѕт٠ prej Mon Mar 14, 2011 10:59 amDuke pasur parasysh se shumica e gjëra që përdorim në jetën e përditshme janë prodhime kineze, nuk na habit fakti se edhe kjo recetë kineze së shpejti do të bëhet pjesë e shprehive tona gatuese.

Specialiteti i cili është jashtëzakonisht i popullarizuar në provincën Zhejiang përgatitet në atë mënyrë që vezët zihen në urinën e fëmijëve meshkuj deri në moshën 10 vjeçare.
“Urina e tyre mblidhet çdo ditë nëpër shkolla dhe me enë i dërgojnë drejtë e në restorante”, sqaroi Lu Ming, kryekuzhinier.

“Vezët pastaj zihen në urinë, së pari me gëzhojë, e më pas edhe pa gëzhojë. Vetëm atëherë janë gati për konsumim. Ushqimi është i shëndetshëm dhe i pastër, ndërsa është i mirë për përqendrim, shëron ethet dhe të jep energji”, thotë kuzhinieri me përvojë.
Edhe pse ushqimi është specialitet lokal, Ming shpreson se kjo recetë tradicionale do t’i shtohet listës së prodhimeve kineze që eksportohen.

“Momentalisht po përpiqemi të nisim eksportin, pasi dëshirojmë që edhe pjesa tjetër e botës të kënaqet me kuzhinën e shijshme kineze”, tha Ming.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi