Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Thënie Filozofike

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Thënie Filozofike

Mesazh nga EmoNa. prej Wed Dec 01, 2010 6:40 pm

Thënie Filozofike
Të kuptosh të vërtetën e diçkaje, është fillimi i të kuptuarit.
- Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë
- Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe.

Nuk është i lumtur ai qe ka, por i kënaquri me atë që ka.
- Njeri i mirë është ai që do për tjetrin atë që do për vete.
- Bujaria dëshmohet kur je nevojtar.

Pasuria nuk i përket atij që e ka, por atij qe di ta gëzojë atë.
- Pasuria është si uji i kripur; sa më shumë pi, aq më shumë ke etje për të.
- Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.


Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon një flete.
- Drurin e bren krimbi,njeriun hidhërimi.
- Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen, zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin.

Bukuria e shpirtit nuk vdes (bukuria nuk matet në trup)
- Turpi (marrja) është fortifikatë
- Mendja e pastërtë në zemër të shëndosh


avatar
EmoNa.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit http://ardhmeria-forum.4rumer.com/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga EmoNa. prej Wed Dec 01, 2010 6:41 pm

Mos vra mendjen për te djeshmen, as mos lodh koken për te nesërmen - jeto sot.
Nje njeri i cili ska jetuar ferrin e ndjenjave te pasionit te tij, nuk mund te thuhet se eshte sheruar ...

Nga:Carl Gustav Jung


avatar
EmoNa.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit http://ardhmeria-forum.4rumer.com/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga EmoNa. prej Wed Dec 01, 2010 6:42 pm

Dy kundërshti:ëndrra dhe realiteti,jeta dhe vdekja.
Dy kalime:fjetja dhe zgjimi,vdekja dhe ngjallja.
Sokrati
avatar
EmoNa.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit http://ardhmeria-forum.4rumer.com/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga EmoNa. prej Wed Dec 01, 2010 6:42 pm

Mundet te genjesh disa nga njerezit perreth, gjithe kohes. Eshte e mundur, nganjeher, te genjesh the gjithe ata qe ke perreth. Po eshte e pa mundur ti genjesh te gjithe e gjithmon.

Abraham Lincoln
avatar
EmoNa.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit http://ardhmeria-forum.4rumer.com/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:47 pm

Thënie të Famshme nga Jim Morrison i MADH:

Për Jetën dhe Veten.....

1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.

4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.

7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.

8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. -
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:47 pm

Për Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhërimet e Dashurisë...

11. Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes.

12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.

13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

14. Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeç kur mund te vdesim ne çdo moshe?!

15. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. -

16. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. -

17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -

18. Jeta eshte veç nje enderr ne rrugen e vdekjes

19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -

20. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -

21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!

22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:47 pm

Dyshimet tona jan TRADHTAR se shpesh na i humbin te mirat qe ne mund ti fitoijm, duke na frikuar, qe te mos perpjekemi sa duhet per to.
William Shakespear, Matje per matje

Na jena Maqina-Mbijetuse, Rrobota, verberisht te programum ti pertrijm moleculat egoiste qe ne i quajm gjene. Kjo eshte nje e vertet qe me ban te mahnitur sa her ta kujtoji.
Richard Dawkins, Gjeni Egoist.

Veprimet tona ose jan te percaktume kshtu qe na nuk jena pergjegjs per to, ose ndodhin rastsisht kshtu qe na nuk jena pergjegjes per to.
Fjalor i Filozofis se Oxfordit.

Nje smundje e veshtir kerkon nje ilaq te rrezikshem.
Guy Fawkes

Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:47 pm

Kohrat e lashta kan qen rinia e botes.
Francis Bacon

Trashigushmeria siguron pertrirjen e makines se vjeter.
James Baldwin

Karakteri i nje njeriu eshte destinia e tij.

Njeriu me te gjitha kualitetet e larta qe posedon, mbart ne vete vulen e pashlyshme, te nje origjine te ult.
Charles Darwin
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:48 pm

Rene Dekarti – admirimi është prirje e shpirtit me të cilën jo vetëm që e vlersojmë një objekt por edhe i nenshtroheni në një dozë të frikës .
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:48 pm

Ne nje vend ku te gjith jan te verber :( ai/ajo qe ka nje sy eshte mret/mretnesh :)

Ne nje vend ku te gjith jan te verber njeriu me nje sy eshte mret
H. Wells (sa e bukur eshte jeta)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:48 pm

Kur ta eliminosh te pamunduren, qfardo qe te ka mbetuir, sado e e pa gjas, duhet te jet e verteta.
Sherlock Holmes, Ne kerkim te se vertetes.

Gjdogj c ka emer "Ekziston"dhe asgj nuk shuhet sepse ka "Emer"Fjala dhe Shpirti" edhe nese une vdes" m tutje dot Jetoj, ne Shpirtin "(mendja) e huaj mua do t Rrigjallon....
Sherlock Holmes, Perfundimi i t vertetes.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:48 pm

Njerezit munde te rrisin te verteten, e verteta nuk munde t'i rrite njerezit.(konfuci)


E verteta eshte lloj i mashtrimit, pa te cilin nuk kishte mund me jetuar nje lloj i gjallesave te caktuara
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:49 pm

Edhe toka me e mire nese nuk punohet prodhon therrat me te egra!
Anaksagora


Njeriu eshte zoterues i fjales se pathene,ndersa rob i fjales qe thote!

Aliu(r.a)


Cdo send ne natyre eshte i mrekullueshem dhe cdo mrekulli eshte e natyrshme!

Imam Gazaliu

Do te deshiroja qe Jimi te ishte me optimist dhe idete e tij ti shrehte ne ate menyre qe riniate pakten mos tedeshprohet prej te mirave te jetes dhe qe mos ti dorezohet vdekjes pa lufte me te!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:49 pm

Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet

Dante Aligheri
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:49 pm

Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin.
Erik Holar


Ati im qe je në qiell mshelma gojën kur skam asgjë për të thënë!!!
Faik Konica

Këshilla më e mirë që mund t`japësh të rinjëve për karrierrën është:
Zbuloni çfarë ju pëlqen të bëni më shumë dhe pastaj gjeni dike t`ju paguajë për këtë.
Oscar Wilde


Gënjeshtra ka shtatë variante, e vërteta vetëm një.
Shekspiri.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:49 pm

Eshte gabim i madhe qe te ënderrosh per vete më shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mëposhtë sesa duhet.

Gete


Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar për veten.
M.Montenj


Nderi eshte shperblim i dhene per virtytin.
Aristotel


Sjellja e drejte van me teper nga mungesa e vullnetit ,sesa nga mungesa e dijes.
G.Spenser

Sjellja morale nuk qendron në ate qe te ecim ne rrugen e shkelur, por te gjejme vete rrugen e drejte dhe pa frige ta ndjekim ate.
M.Gandi

Ne qofte se nuk ke mendime të keqija , uk do te besh as veprime te keqija.
Konfuci

Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija.
Tolstoi

Njeriu ka merita kur te metat e tij jane merita të perkoheshme.
Zh.Renar
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Veset e popullit pothuajse gjithmone i kan rrenjet ne legjislacionin e tij te keq.
E.Eceverija

Necdo shtet duhet te egzistoj masa e pergjitheshme per matjen e virtyteve dhe te veseve .Parametrat e kesaj mase percaktohen nga ligjet e cdo shteti.
T.Gobbs

Cdo marrveshje qe prek ne dinjitetin e njeriut , edhe nese nuk eshte e kunderligjeshme ,perseri mbetet pa themel.
I.Zejme
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Te pish pa pasur etje e te besh dashuri ne cdo kohe, zonje, vetem kjo na dallon nga kafshet e tjera.
Beaumarchais

Nje njeri ka nevoje per pak cmenduri sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire.
ZORBA

Heshtja jo gjithmone deshmon menquri; ajo deshmon edhe per pranin e budallakut.
P.Buast
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin.
M.Montenj

Bindja eshte ndergjegjja e arsyes.
Kant

Te denoj ty , jo sepse te urrej , por sepse te dua.
Aforizma antike

Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet e mia?
Dostojevski

Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje.
Spinoza
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Njeriu eshte enigme dhe ne bazen e njerzellakut, gjithmon ndodhet admirimi para kesaj enigme.
T.Man

Vetem duke e pas ne shpirt filantropin mund t´i duash dhe ti urresh njerezit.
Konfuci

Vetem ai qe i ka bindur njerezit per dashurin e tij ndaj tyre, ka te drejte dhe e meriton tu beje atyre kritik te rrepte.
M.Gandi

Me e mira per njeriun eshte te kaloj jeten mundesisht men je perkushtim sa me te gezuar shpirteror.
Demokrit
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Jeta nuk mund te kete tjeter qellim , pervec miresise dhe gezimit .Vetem ky qellim-gezimi-eshte plotesisht i merituar per jeten
Tolstoi

Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur.
Sofokli

Maturia e shton gezimin e jetes.
Demokrit

Shpirti i gezuar eshte i fuqishem
Lukreci
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Arsyeja perfaqeson ne vetvete shumen e te gjitha ndjenjave tona me te mira.
P.Shelli

Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keqdashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.
D.Rjoskin

Morali eshte perpjekja shekullore e pajtimit te kerkesave tona vetjake.
Gete

Etika eshte filozofija e vullnetit te mire dhe jo vetem e veprimit te mire.
Kant

Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin
Tolstoi
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Gotën e parë e pi vetë, të dytën, pi rakia rakinë, të tretën, pi rakia njerinë
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Drurin e bren krimbi ,njeriun hidhërimi

Inati të plakë,gëzimi të rinon...

Mos keni kurr qëllim për të qen diqka,në qofse nuk jeni me par Njeri

Fali armiqët e tu,po kurr mos u harro emrat!

Jeta është një libër i hapur , ku çdo ditë lexon një flete.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Dec 04, 2010 2:50 pm

Nuk jemi skllever te ligjeve qe te jemi te lire
Ciceroni

Lufta e gjate per drejtesi e gelltit dashurin e lindur prej saj.
Kamy

Njohja e pabarazis sociale i jep secilit mundesine e plote te behet njeri.
A.A.Bllok

Puna e lire i duhet njeriut per te mbajtur gjalle dinjitetin.
K.D.Ushinski

Njeriu i lire gjithe mendjen e ka te perqendruar te jeta dhe shume pak te vdekja.
Spinoza

Cmira eshte armiku i te lumturve.
Epiktet

Ziliqari thahet nga lumturia e tjeterit.
Popullore ruse
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Thënie Filozofike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi