Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Tensionin e gjakut nuk e shkakton zemra por truri

Shko poshtë

Tensionin e gjakut nuk e shkakton zemra por truri

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Mar 13, 2011 11:02 am

Tensionin e gjakut nuk e shkakton zemra por truri

Mbi 600 milionë persona vuajnë nga sëmundja e hipertensionit ose ndryshe tensionit të lartë. Prej vitesh shkencëtarët po studiojnë për të gjetur shkaqet dhe tani mund të jenë në rrugë të mbarë.

Një ekip shkencëtarësh britanikë mendohet së kanë identifikuar në një zonë të trurit një proteinë të quajtur JAM 1 që mund të jete shkaku i hipertensionit arterial.

Shkencëtarët e Universitetit të Bristolit kanë izoluar në venat e zonës së bulbit të trurit proteinën Jam 1 dhe kanë zbuluar që ajo ka karakteristikat për të bllokuar rruazat e bardha, duke shkaktuar ndezjen e mureve dhe të venave.

Kjo mund të çojë në një alternim të qarkullimit të gjakut, sepse redukton dërgimin e oksigjenit në tru duke shkaktuar anozinë. Dhe është pikërisht kjo gjendje e zonës se bulbit që mund të jetë shkaku i origjinës së tensionit të lartë.

Përfundimet e para të këtij studimi deklarojnë se tensioni i lartë mund të jetë me shumë problem i trurit sesa i zemrës. A1TV
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi