Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Njeriu më i vjetër në botë është 114 vjeç

Shko poshtë

Njeriu më i vjetër në botë është 114 vjeç

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Mar 12, 2011 11:12 pmBesse Cooper, e vjetër 114 vjeç e gjashtë muaj, është pranuar si personi më i vjetër në botë. Cooper është lindur më 26 gusht 1896 në Tennessi, ndërsa tash jeton në Georgia.
Në ceremoninë e regjistrimit në librin e rekordeve Guinness, Cooper në shtëpinë e pleqve ku jeton, në shoqërinë e familjes së saj mori një pllakat.

Në pyetjen se cili është sekreti i jetëgjatësisë, Cooper pasi festoi ditëlindjen e 113 kishte thënë shkurt: “I shikoj punët e mia dhe nuk ha ushqim të keq”.

Cooper, e cila është martuar në vitin 1924, është e vejë gati më shumë se gjysmë shekulli. Me bashkëshortin e ndjerë ka katër fëmijë, 11 nipër e mbesa dhe 15 stërnipër e stërmbesa dhe një stër-stërnip.

Jetoi e vetme deri në moshën 105 vjeçare, ndërsa më pas djali i saj vendosi ta dërgojë në një shtëpi pleqsh pasi shëndeti i saj filloi të përkeqësohej.

Gjatë jetës së Besse Cooper 21 presidentë janë ndërruar në SHBA, ndërsa ka përjetuar edhe dy lufta botërore.

Para Besse Cooper, personi më i vjetër në botë ka qenë Junis Sanborn nga Teksasi, e cila vdiq muajin e kaluar.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi