Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Karnavali i baltës në Brazil

Shko poshtë

Karnavali i baltës në Brazil

Mesazh nga Juѕт٠ prej Wed Mar 09, 2011 7:36 pm

Jo fort larg qytetit kolonial të Brazilit Paraty u organizua parada tradicionale në të cilin kostumi më i mirë është ai më i përlyeri. Qytetarë nga tërë vendi, por edhe shumë turistë vrapuan të shkërryhen në baltë dhe kështu ta respektojnë traditën.
Larja në baltë është argëtim i vërtetë, shumë qifte me padurim e presin ditën kur në mënyrë masive lahen nëpër baltë, shkruajnë emrin e klubit të futbollit në gjoks ose gjuajnë njëri tjetrin me baltë.

Brazilianët kalojnë tërë ditën duke “u larë” me baltë, duke u shoqëruar, dëgjuar muzikë e cila jehon nga përforcuesit e vendosur në bregun ku organizohet festa. Larja në baltë për herë të parë është organizuar më 1986 kur disa brazilianë lyen trupin me baltë për tu mbrojtur nga insektet. Nxitën njëri tjetrin të vrapojnë ashtu të lyer nëpër qendër të Paratyt dhe kështu lindi ideja për mbajtjen e festivalit të përvitshëm të larjes në baltë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi