Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Peizazhe gjeniale në trupat lakuriq të modeleve

Shko poshtë

Peizazhe gjeniale në trupat lakuriq të modeleve

Mesazh nga Juѕт٠ prej Thu Mar 03, 2011 6:19 pmFotografitë që do t’i shihni në shikim të parë duken si fotografi peizazhesh, por nëse i shikoni më mirë do të shihni se njerëzit në të vërtetë janë figura, ndërsa toka është trupi i modeleve lakuriqe.
Artisti Allan Teger përdorë modelet lakuriqe në të cilat vendosë dhjetëra figura në miniaturë për të krijuar iluzione fascinuese.

Qëllimi i tij është të nxisë perceptimin njerëzor të realitetit dhe të tregojë se në të njëjtën kohë ekziston nj realitet i shumëfishtë.

Në njërën prej këtyre fotografive shihet se si një njeri zhytet në pishinë në kërthizë, derisa në tjetrin një peshkatar i vetmuar përpiqet të zë peshk në kërthizë.

Teger tha se kjo ide i kishte lindur derisa po ligjëronte për psikologji në Universitetin e Pensilvanisë. Ai tha se kalon muaj të tërë duke menduar për realitetet e shumëfishta para se një ide t’i qartësohet në mendjen e tij. “kam përdorur metoda të vjetra, pa truqe, kompjuter ose fotografi të dyfishta. Në këto kohë secila fotografi është rezultat i manipulimit kompjuterik, kështu që shpresoj se njerëzit do të vlerësojnë faktin se puna ime është ndryshe”, tha Teger për gazetën Daily Mail.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi