Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Shko poshtë

Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:48 pm

Myvela Dervishaj, Filadelfia

GRENXA DHE BLETA

ne nje dite te gjate me shume vape
nje grenxe hidhej neper petale.
shikon nje blete neper lule
dhe i thot, nuk te kuptoj,c'far po ben moj blete?

e lodhur psheretin bleta..ja dhe kjo dembele.
ik moj grenxe, jam ne pune e siper
me presin shoqet nektarin nga une duan.
ne prodhojme mjalt qe edhe t'i e ke zili.

nuk kam kohe te endem verdall,
t'i endesh kot ,ik bej folezen tende me balte.
grenxa nuk i.u nda dhe bleten shoqeronte
por befas bletet e mbuluan dhe e pickuan.

u ngrit genxa e nevrikosur dhe e sakatosur
e bletes i,u drejtua;ta mbash ment
nje dite kam per te marr hak.
dhe shkoj fluturoj per te t foleza e saje.

e, moj grenxe mermeriste bleta ,vete e kerkove.
sa e merzitshme dhe e hidhur eshte!.
puna i duket e veshtire
ter diten fluturon dhe vetem pickon.

perseri grenxa dhe bleta u takuan ne vape
je shume puntore moj e mar, i thot grenxa,
t'i nuk pushon se mbledhuri nektar
a, nuk me jep pak nga mjalti jot? te kam zili.

mendoj grenxa, ta provoj dhe une si blelta e marre
te mbledh nektar dhe te bej mjalt.
genxa u kujtua,une kam hoje me balte
kot te mbledh nektar,bletes do i kerkoji te me jap mjalte.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:48 pm

MYVELA DERVISHAJ


-Nje mace topolake
kishte zene pozicion
miun e vogel te shtinte ne dore
se aty pari shpesh kalon.

-Mami i shtepise
me jep dhe mish te ha ,
por mua me ka vajtur
per nje mi te kap.

-Kishte dite qe e ruante
por miu na ishte i zgjuar
dhe kur macen shikonte
shpejt e dredhonte.

-Macja syshkendi
nuk po duronte ,
sa te kapte miun
dhe shpejt ta gllaberonte.

-Miu kishte nje top
dhe maces filloj t;ja hedh
hidh macja-hidh miu
dhe loja u be e nxehte.

-Macja shquhet per loj me top
por kete rradhe
lojen e kishte miu ne dore
sa dhe vet macja u habit nga kjo loje.

-Mos e hidh me kembe topin
o mi budalla
afrohu lozim me dore
te te kem afer dhe te ha.

-Une jam i zgjuar
nuk jam budalla ,
t;i nuk me kap dot
te vrima lart mbi dollap.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:48 pm

+
----
-PERTACI

-Nje femi pertac
ishte duke qar,
kishte nje siklet per librat
qe mbante ne cante.

-Mendoj shpejt ky djal
dhe canten hapi,
morri abetaren dhe prej saj
disa faqe hoqi.

-Keshtu beri
ky femi pertac,
filloj te hiqte faqet
e librave me rradhe.

-Nuk dinte te lidhte
asnje fjali,
se shume shkronja
nuk i njihte ai .

-Kur mesuesja i tha
shkruaj fjalen pertac ,
pertaci e shkroj
dhe doli fjala perac.

-Ku e ke germen 't' ?
mesuesja i tha ,
e hodha ne kosh
shume germa te tjera ka .

-Pra shkoj te ulet
djali pertac
dhe koken uli
kur shoket e vune ne loje
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:49 pm

[per femije]

te globi i gjithesise

-Doja te merrja lule
dhe me dore t'i ujdise,
ketu perball meje
te globi i gjithesise.

-Doja t'i rreshtoja
me te bukuren
per Shqiperine
qe t'i merrja ere ,eren e vendit tim.

-Doja lulet
sipas koloreve t'i ndaja,
shume e veshtire eshte
te gjitha te bukura jane.

Pran meje edhe femije kam
ata i rradhiten me rradhe,
te kuqen te paren
jeshilen dhe ngjyren blu.

-U mbush Shqiperia
plot gjelberim,
lulen e kuqe ne mes
qe valvitej si flamur ne qiellin blu
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:49 pm

DUA TE SHOH SHQIPERINE

-Dua te shoh
fushat e blerta,
pemet ne lulezim,
grurin kur
e lekund era
femijet me
mollza te kuqe
qe lozin
gjithe gezim.

-Dua te shoh
fluturat qe qendrojne
neper lule,
delet dhe qingjat
ne lendine,
detet dhe lumenjte,
malet dhe ujevarat,
kanarinat dhe bylbylat.

-Dua te shoh
diellin ne agim
kur pershendet
vendin tim.
Edhe perendimin
duke e kthyer
ne ngjyre te arte
nga jugu
der ne veri.

keto deshira
ne zemer
i kam per
SHQIPERINE!
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:49 pm

FRY MOJ STUHI

Fry moj stuhi
shpernda flok debore,
ne rrugice jam
mbledhur kruspoll.
T'i vazhdo stuhi !

Fry moj stuhi
mbulo endrat ,
mbulo zemren
me flok debore.
T'i vazhdo stuhi.

Fry moj stuhi
m'i fshi lotet e nxehte,
ngriji si ves ne qiell
rrugen e gjejne ,
per ne Shqiperi.

Ndalu stuhi
te shikoj diellin ne qiell
te me ngroh,
te me japi force
nje kenge malli te kendoj
Shqiperise ja kushtoj

Flladi pranveror
m'i kthe lotet
nga kopshtet me lule ,
kane marre arome
Shqiperie.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:50 pm

DUA TE JEM


Dua te jem por,
nuk jam me njeriu i pare,
veten mundoj
dhe e njejta jete,
m e vitet vrasese
largohem nga vetvetja
ketu mbetem
ne te njejten jete.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:50 pm

DEBORA

E bukur debora
vetem kur shikoj bardhesine.
Nuk e prek
me ben akull te ftot.

Edhe me shi
deboren e kam frike,
kembet te rrshkasin
te kap renqethja e ftot.

Mes debores,kam dhe zjarr.
Vetem kur mendoj per femijet
te luaj me topa debore
atehere, do mund akullin e ftot.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:50 pm

MERGIMTAR ME PELLUMBIN

Nje cift pellumbash
mbi deren time ben fole,
erdhen tek une
si mergimtar te largojme pak mall.

Ju pellumba kur te fluturoni
serish kthehuni shpejt,
te vegjlit ju presin,
duan te han.

Zogjte rrine e presin
prinderit mergimtar,
therasin femijet e tyre
ejani sa me pare.

Hapin krahet pellumbat
celin zemren prinderore,
kthehen nga rruge e gjate
mbushur sqepat me ushqime.

Pellumba te shtepise sime,
edhe une jam mergimtare
jemi te permalluar
te ikm sa me pare.

Duhet te prisni ,
femijet te behen me krah
te jen zot te vetes
prindi te mos i ushqej.

Femijet jo ,mos t'i marrim,
t'i leme ,folene mos t'ja prishim,
e kan veshtire te largohen
do kene mall per kete vend ku u rriten
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:51 pm

PRANVERA HYN KUDO

Femijet e shtepise lane dritaren hapur
dielli i pare i pranveres te hynte ne shtepine e tyre.
Ne kemi gjyshe prandaj e duam pranveren!
Ta gjalleroj dhe faqet me rrudha t'ja ledhatoj.

Bashk me gjyshen te dalim ,te gezohemi
neper lendina, lule te mbledhim.
dhe nje tufe me kalli gruri ne dore
nje kurore gjyshes t'i vem ne koke.

Shikou o gjyshe ne pasqyre
sot me e bukur, me e re dukesh.
Gjyshja me femijet e vegjel qeshi !
Femijet e mi ,dimri do te veje perseri!...

Ne dimer kam datelindjen mbush plot 91.
Ju vogelush, dua te qeshur te jeni gjithmon
dimrin qe pres te vije ,ndoshta
pranvera nuk do me gjej perseri.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:52 pm

+
----
-FLAMURIN TONE KUQ E ZI
SHPEJT E ZEVENDESOJME
ME GJAK TE PASTER TE C'DO SHQIPTARI

Te gjithe shqiptaret u revoltuan
per djegjen e flamurit tone.
E grisen, i vune zjarr
disa kopuk te felliqur te Serbise.
Shume te hidhur pa dinjitet ,
kenaqesi ndjenin per ate xhest.
U dogj nje flamur ne stadjumin e Italise
por qendron ne valvitje
flamuri kuq e zi i lirise.
Flamuri jone jo nuk preket,
ne jete te jeteve do valvitet.
Eshte i madh flamuri jone
mbulon edhe Cameri e Kosove,
Krahet fort i ka te shtirre
mbulon edhe femijet neper bote.
C'do shiptar nga nji distance
e larget dallohet,
te vizuar flamurin ne ball e ka.
Te vizuar ne syte, zemrat
harta e Shqiperise sone.
Shume krenar dhe i bukur ky flamur
eshte me gjak te paster te deshmoreve.
Do te qendroje ne valvitje
flamuri i kombit tone
gjigandi i trimerise dhe historise.
Kete flamur shpejt e zevendesojme
me gjak te fresket te c'do shqiptari.
Edhe zhgaben shpejt e qendisin
motrat trimereshe te marigose.

Ne jete te jeteve flamuri kuq e zi!
Ne jete te jeteve Shqiperi.!
Ne jete te jeteve te mbahet historia.!
Ne jete te jeteve shqiptaret e Shqiperise !
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:53 pm

NE DRITARE QENDROJ C'DO MENGJES

Hap dritaren c'do mengjes
te marr buzeqeshjen e
qiellit tim te kalter.

Te marr ajrin e vendit tim,
te freskohem nga pyjet e larta,
te marr aromen e luleve ne lendine.

Te shkel ne rrugicat e femijerise ,
te shikoj kur fluturojne
zogjte dhe me tej nje flutur ne petale.

Dua, edhe sikur nje guralece me balte
ta mbeshtjell ne dore,
ka aromen e Shqiperise.

Te marr serish buzeqeshjen nga vendi im
te jem midis njerezve te mi dhe shoqerise.
te pime freskuse, apo kafen e mengjesit.

Keto endra kaq te lodhshme
jo- kurr nuk mund t'i gjej ne mergim
c'do gje e kendeshme me kthehet trishtim!
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:53 pm

[per femije]

GENJESHTARI

Genjeshtari nga situata kerkon te dal.
E perveteson genjeshtren me se miri.
Te pa munduren e ben te kryer.
Dhe nga vetja nuk skuqet.
Kur e pyet per mesimet.
Per koke te mamase i kam kryer.
Kur mesuesja e ngre ne klase.
Per koke te mamase me dhemb barku.
Kur e pyet a i ke bere detyrat?
Mendohet c'far detyra kam!
Une matematiken dhe gjuhen
e kam mesuar per bukuri.
Nje dite klasa vendosi
te benin nje mbledhje te madhe
ku te pranishem te jene dhe
mesues,nxenes edhe prinder.
Filluan te pyesin genjeshtarin me rradhe.
Ado te kthesh ne rruge te mbare?
Te mesosh si shoket e tu.
Genjeshtren me mos e perdore.
U betua djali genjeshtar .
Per koke te mamase do te mesoje.
por kur t'me dhembe barku apo dhembi
une nuk kam c'far te beje.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:54 pm

SHQIPONJA E SHQIPERISE

Shqiponja simboli i trimerise,
simboli i Shqiperise.
Shume flamuj valviten
ne qender ne Filadelfia.
Flamuri i kuq me shqiponje
i pari eshte flamuri im.
E lekund era
shqiponja fluturon lart,
dhe perseri kthehet
ne vendin e saje.
Me shkelqejne syte
me gufon zemra
marr aparatin
dhe nje fotografi bej.
Flas me shqiponjen
sot po me dukesh me krenare
krahet i ke hapur fort
perfaqeson vendin ton.
Me mer edhe mua
pran atdheut tim
te dy te valvitemi
deri ne fluturim.
Te fluturojme shume lart
te shikojme Shqiperine,
te qendrojme ne male
uje nga burimet te pime.
Te marrim eren e fushave
dhe oksigjenin e pyjeve
te shetisim ne c'do cep
dhe perseri te kthehemi .
Te qendrojme ne valvitje
ne vendin e flamureve .
U pershendeta me shqiponjen
e gezuar dhe e mallengjyer
shqiponja nga lart nxorri lot
t'me vizitosh perseri, kam nevoje.
Perseri do te vi,te jap fjalen e nderit
te shetisim neper Shqiperi
te marrim dhe t'i dhe une
nga nje gur te mbajme ne dore.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:55 pm

PREJARDHJA IME

Prejardhja ime
vjen nga Adami,
nga njeriu i
pare
ne toke.
ZOTI e krijoj
prej balte, i dha shpirt.
E
krijoj per tu krijuar
nje glob ne gjithesi.
Popujt u shtuan,
pushtuan
gjithe
token e ketij
rruzulli tokesor.
Stergjysherit e mi
u
linden ne nje
vend te vogel
ne
Shqiperine e madhe.
Keta
linden ne nje
qytet me kulture,
me art dhe histori.
Dhe
prinderit e mi
po ketu u linden,
ne qytetin tim
Shkoder.
Ne
femijet e tyre
quhemi shkodran.
E dua kete qytet
eshte
amaneti i
stergjysherve te mi
brez-pas- brezi.
E dua kete
qytet
eshte qyteti im
i embel,
por dua te gjithe
Shqiperine
e madhe.
Eshte atdheu im.
Nuk duroj dot
dhe nje gjemb mos
t'i
hyje ne kembe
shperthej me zemrim.
E dua te bukur
te lulezuar
.
sikur dhe vet jeta.
Falenderoj
te madhin ZOT
qe me
mundesoj
per te jetuar
dhe per te mesuar
te verteten e
prejardhjes
sime.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:55 pm

DOJA EDHE NE SHQIPERI


Muzgu ne drita te forta
sic bie
bukur perendimi
kthen perrreth oranxhe.

Vezullon ne c'do cep
Filadelfia
merr
forme gjallerie.

Hyjne e dalin njerez
neper makina
edhe
ne kafenete.

Shqiperi ne ty doja
te qendroja si ne Filadelfia
ne
dricim oranxhe.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga aLbinna. prej Sat Nov 27, 2010 4:55 pm

+
----
-VARGJE PER VENDIN TIM


Kam mall per natyren e Shqiperise ,
fushat e mbuluara me mendafsh argjnedi,
kthehet dhe ne te kuqe florishent
vjole e thelle ,jeshile dhe blu.

Malet me kurore blerimi
me freski shpirti deri ne mushkri,
pyjet me degezime pranvere
te celura bukur per c'do stine.

Ujrat, detet ,perla te vertete
ku shikohet dhe guri i fshehte.
E gjithe natyra e vendit tim
margaritar pa mbarim.
avatar
aLbinna.
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga myvela dervishaj prej Tue Mar 29, 2011 9:24 pm

PRES PRANVEREN

N'bahce pranveren pres.
Pres bylbylat t'kenojne .
Pres trandafilat tuj cel,
eren ma t'bukur t'shijoj.

Pres pemet te vishen.
Toka t'mulohet me tapet lulesh.
Pres eren e malit te freskoje.
Pres fmijet te lodrojne.

Dilli nga lart buzeqesh.
Hana ma e plot .
Qilli i kalter pa re.
det i pafund ngjason.
avatar
myvela dervishaj
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga myvela dervishaj prej Fri Sep 30, 2011 5:55 pm

Myvela Dervishaj

NJË TUBIM PËR HARMONI E MIRËKUPTIM

Ariu,  elafandi, disa kafshë edhe shpendë vendosën të mblidheshin në një pyll për të gjetur mirëkuptim e për të jetuar në harmoni.
Në hyrje të pyllit vunë një reklamë të bukur ku dukeshin duke hedhur valle të gjithë pjesëtarët e ftuar.
Që në hyrje të binte në sy një tapet shumë i bukur, me lloj-lloj ngjyrash. Era e luleve të sapoçelura kundërmonin me esencën natyrale, rrezet e diellit pushtuan gjithë pyllin dhe vendi ndriçohej nga drita e fortë.

Të gjithë të pranishmit ishin shumë gazmorë dhe lëviznin të ç'kujdesur. Të binin në sy tavolinat prej druri të zbukuruara me mbulesa të gjetheve të dushkut. Pjatat mbushur përplot me rëshirë pishe dhe qumësht dhije, në gota elegante me formë boçeje pishe mjalt blete, në shporta kashte ,manafera, luleshtrydhe dhe stika.
Dreri me sinqeritetin e tij tha:
-Cfarë presim?!... Të ulemi të zëmë vend sipas grupit.
-Prit! - tha kaprolli, Mos u ngut o drer, breshka ka kohë që është nisur. Ajo ende s'ka mbritur.
Dhelprës dinake nuk iu durua:
-Unë do të filloj të ha, nuk mund të duroj, kush vjen vonë, vendin në fund e ka.


Ujku grabitqar mendoi: çfarë ka kurdisur kjo dhelpra plakë…
-Pushoni!.. -tha ariu gjigand  rendë-rendë:
-Kërkoj nga ju të mbani qetësi. Këtu ka rregulla… Mos u ngutni, kush e ka me hile mban përgjegjësi. Elefanti ka për detyrë me tropmën e vet që kur të fillojë dreka t’u uronte të pranishmeve mirëseardhjen.
Dhe filloi:
-Të dashur kafshë dhe shpendë të pyllit,
Sot jemi mbledhur të kalojmë së bashku këtë drekë…këtej e tutje të përshëndetemi me dashamirësi…- dhe iu drejtua luanit:
-E si thua ti?
-Çfarë thotë ky i marr!... bëj kujdes or budalla, se po të pash në dysh kam për të ndarë.- mërmerit tigri egërsisht.
Sorra e zezë nuk po duronte dhe fluturonte degë më degë për të parë situatën.
Shqiponja rrahu krahët me mendjemadhësi, mori mikrofonin prej kallam sheqeri dhe foli:
- Të dashur miq,
-Dua t'ju përshëndes. Sot duhet të kalojmë mirë, nesër e tutje çdo grup mbetet në traditën e tij.
-Për të shtuar kënaqësinë -foli bilbili -ju përshëndes të gjithëve, në veçanti shpendët…
Tani unë do ja marr një kënge ashtu si e kemi në traditë por kërkoj nga zogjtë të më shoqërojnë ndërsa sorra, laraska, qyqja dhe bufi vetëm të më dëgjojnë.
Ne këtë moment nga fundi u dëgjuan të qeshura.
Serish fjalën e mori ariu putermadhi:
-E ngremë këtë dolli me mjaltë me aromë për të gjitha kafshët dhe shpendët, këtë drekë ta kalojmë si miq të vërtetë, kurrë mos të grindemi s'ka lezet.
Papagalli me ngjyra ylberi përsëriste fjalët, kur nga fundi nuk dëgjohej, macja tigër për çudi nuk po zinte vend ia kishte ngulur sytë papagallit gati për ta ngrënë.
Mbasi mbaroi fjalën, ariu putermadhi, plasi sherri dhe dreka u prish.


Dhelpra siç i thonë dinake, rrembeu një pëllumb, luani dhe tigri në moment zunë prenë e vet, ujku ngjyrë gri nga gryka kapi kaprollin e shkretë, shqiponja me kthetra rrembeu zogun këngëtar, kafshët e vogla u trembën dhe ikën me të shpejtë, gjeli dha alarmin e ikjes, breshka dhe iriqi me zor u futën në një ferrë.
-Medet- përshpëritën ariu, elefandi dhe disa të tjerë:
-Më kot u munduam çdo gjë mbet si dje.


                                           avatar
myvela dervishaj
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Myvela Dervishaj: Grenxa dhe Bleta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi