Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Izomeria

Shko poshtë

Izomeria

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sun Feb 13, 2011 9:58 pm

Izomeria

Izomeri (nga greq isos- i,e njëjtë; meros- pjesë)
është dukuri kur substancat kanë përbërje kimike dhe mase molekulare të njëjtë, por veti të ndryshme kimike dhe fizike.
Në rritjen e numrit të komponimeve organike ndikon edhe dukuria e
izomerisë. Izomerët janë substanca me formulë të njëjtë molekulare, por
me formulë të ndryshme të strukturës. Ka izomerë strukturorë dhe izomerë
hapsinorë. Izomerët strukturorë ndahen në: vargorë, pozicionalë dhe të
grupeve funksionore. Izomerët hapësinorë ndahen në: gjeometrikë dhe
optikë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi