Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Trombociti

Shko poshtë

Trombociti

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Feb 01, 2011 1:38 pm

Trombociti

Trombociti ose shumës trombocitet ose pllakëzat e
gjakut janë qeliza në formë të pllakës, për nga madhësija janë shumë
më të vogla se eritrocitet madhësija e tyre
përmban diku rreth 4,5 mikrometer
Luajnë një rol të rëndësishëm fiziologjik, pra në koagulimin e gjakut gjegjësisht në parandalimin e gjakderdhjes.
P.sh. gjatë prerjes, trombocitët e bëjnë ngjizjen e gjakut kështu që në
këtë mënyrë mundëson që të ndërpritet gjakëderdhja. Numri i
përgjithshëm i trombocitëve në gjak përmban
diku 150.000 -380.000/µl. Trombocitët prodhohen në orhanet : shpenekte, melç
dhe mushkeri. Trombocitët jetojnë
në gjak prej 8 deri 12 ditë. Nëse një trombocit jeton më pak se sa është
dashur të jetonte atëher këtë e quajmë splenomegakli
apo dhe zmadhim i shpënetkës. Kurse me largimin e shpënetkës splenektomi
nga organizmi i njeriut, ndodh e kundërta, pra zmadhohet numri i
trombocitëve.Kemi dy lloje të formave të trombocitëve:

Forma e rregullt, e lëmuar, joaktive.
Forma aktive "ngjitës", në formë shkallë-shkallë
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi