Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Sistemi i qarkullimit të gjakut

Shko poshtë

Sistemi i qarkullimit të gjakut

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Feb 01, 2011 1:37 pm

Gjaku është elementi krysesor në sistemin transportues të trupit të njeriut.
Pasi pompohet nga zemre(deri në 100.000 rrahje në ditë), nëpërmjet
tubave që quhen enë gjaku, ai hapet në të gjithë trupin, duke
shpërndarë oksigjenin, ushqimin dhe elementet kimike, të
nevojshme për qelizat. Llogaritet që njeriu mund të jetoj edhe pas
humbjes së një të tretës të sasisë së gjakut, çdo humbje e sasisë më e
madhe se kjo nga biologët llogaritet vdekjepruse.
Struktura e sistemit

Enët e gjakut
Zemra
Venat:
vena e qafës
vena zgavrore e poshtëme
vena e krahut
vena e dores e gishtave
vena e kofshës
vena e kërcirit
vena e këmbës e gishtave
Arteriet:Aorta
arteria e kokës
arteria e qafës
arteria e krahutarteria e dorës e gishtave
arteria e kofshësarteria e kërciritarteria e këmbës e gishtavearteria e barkut
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi