Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Hemoglobina

Shko poshtë

Hemoglobina

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Feb 01, 2011 1:37 pm

Hemoglobina është një substancë me ngjyrë të kuqërremtë e cila
përmban sasi të hekurit, dhe gjendet tek rruzat e kuqe të gjakut . Sikur Mioglobina
poashtu edhe Hemoglobina luan një rol të rëndësishëm në bartjen eoksigjenit në organizëm.Hemoglobina përbëhet prej katër nënnjesish, ku çdonjena prej tyre
është e lidhur me molekulen e Hemit si grupe
joproteinor, dhe njëra është pjesë proteini pra Globina. Hemi, njëherit
është dhe përgjegjës kryesor për ngjyrën e kuqe të Hemoglobinës.
Nder elementet qelizore te gjakut përmendim rruazat e kuqe te gjakut
(eritrocitet) dhe rruazat e bardha te gjakut (leukocitet). Rruazat e
kuqe janë qeliza
të dylugeta ne forme disku, pa bërthame dhe shërbejnë për transportin e
oksigjenit dhe një pjesë të dioksidit të karbonit.
Numri i tyre te meshkujt është rreth 5 milion për 1 ml gjak, kurse te
femrat rreth 4,5 milion për 1 ml gjak. Numri i përgjithshëm i
eritrociteve llogaritet te jete rreth 25 trilion qeliza. Jeta e një
eritrociti llogaritet rreth 120 dite. Nje qelize e tille përmban rreth
70 % uje, ndërsa pjesa tjetër është lende e thate.
Ngjyrën e kuqe e merr nga një lende hemoglobine, e cila është e afte te
lidhet në mënyre të kthyeshme me oksigjenin.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi