Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Plazma e gjakut

Shko poshtë

Plazma e gjakut

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Feb 01, 2011 1:34 pm

Plazma e gjakut përbëhet nga 90 deri 95 % uje, pjesa tjetër janë substanca të tjera si proteinat
e gjakut si dhe elektrolitet organike.
Plasma e gjakut shërben si mjet transpurtues për bartjen e
glikogjenit (glukoze), lipideve, hormoneve, dioksidin e karbonit si dhe të oksigjenit
në organizëm. Sasia e plasmës në trupin e njeriut përmban dikund 5
përqind, kjo është për volumin prej 3,5 litrash. Pesha specifike e saj është 1028 g/l.
Gjatë centrifugimit të gjakut, plasma ndahet nga gjaku.
Plasma e përfituar kësisoji ka një ngjyrë të kthjellët gjelbërt-verdhë, e
që më pas përdoret si plasmë dhurimi. Nëse plasma e gjakut ka një
ngjyrë si e bardhë qumështi, atëher kjo plasmë nuk dërgohet në transfuzion.
Këtu kemi të bëjmë me një problem tek lipidet e
dhuruesit. Nëse plasma e përfituar ka ngjyrë të kuqe, atëher mund të
themi së këtu janë plasaritur rruzat e kuqe të gjakut (eritrocitet) dhe kjo quhet hemolize.
Pjesët
përbërëse të plasmësPlazma 90 % është ujë, i cili përthithë dhe shpërndanë nxehtësinë.
Proteinat (8% e vëllimit të plazmës)

Albuminat(60 % e proteinave të plazmës): sintetizohen në mëlqi.
Globulitat
FibrinogjeniPlazma përmbanë këto materie ushqyese: glukozë, aminoacide,
trigliceride, acide yndyrore, vitamina etj.
Në plazmë qarkullojnë këto komponime të azotuara: acidi laktik, urea,
acidi urik, kreatinina etj.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi