Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Forcat ndermolekulare

Shko poshtë

Forcat ndermolekulare

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Feb 01, 2011 1:33 pm

Forcat ndermolekulare janë forca të cilat veprojn ndërmjet
molekulave.Tek molekulat polare të cilat kanë moment dipolar të
përhershëm dhe ku ky moment vjen si pasojë e shpërndarjes asimetrike të
ngarkesave të kundërta. Këto terheqje kanë moment dipolar
dipol-dipol.Tek molekulat jopolare të cilat kanë moment dipolar të
përkohshem dhe reja elektronike janë të shpërndara në mënyrë simetrike.
Në qoft se një molekulë polare i ofrojmë një molekulë jopolare atëher
reja elektronike do të deformohet. Ky deformim i cili vjen si pasojë e
veprimit të një molekule tjetër quhet moment i indukuar. Molekulat të
cilat posedojnë moment dipolar të indukuar tek këto molelula veprojnë
edhe forcat e londonit.

Forcat e londonit janë një lloj i forcave të Van der Waals
midis molekulave të cilat nuk kanë dipol të përhershëm. Është
karakteristik tek forcat e Van der Waals madhësia dhe distanca në mes të atomeve
ku sa më i madh të jetë vëllimi i molekulave më e madhe do të jetë
siperfaqja kontaktuese mes tyre dhe si pasoj e kesaj forcat e Van der
Waals janë më të mëdha.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi