Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Biologjia e parashtazorëve

Shko poshtë

Biologjia e parashtazorëve

Mesazh nga Juѕт٠ prej Tue Feb 01, 2011 1:27 pm

Në grupin e njëqelizorëve përmblidhen shtazë shumë të vogla, trupi i
të cilave përbëhet nga një qelizë e vetme, në të cilat kryhen të gjitha
veprimet jetësore. Disa prej tyre jetojnë në ujërat tokësorë, të tjerat
në ujërat e deteve e disa në organizmin e kafshëve, të bimëve, në trupin
e njeriut etj. Sipas formës së trupit protozoarët ndryshojnë ndërmjet
vete. Disa kanë formë të përhershme, por janë të pajisura me kamxhik
(kamxhikorët), me qepalla (qepallorët), e disa nuk kanë formë të
përhershme, siç janë amebat (rizopodet). Të gjitha këto shtazë me një emër i
quajmë protozoare (parashtazore).
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi