Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Stresi shkak per semundjet e lekures

Shko poshtë

Stresi shkak per semundjet e lekures

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 2:14 am

Stresi shkak per semundjet e lekures

Stresi mund të shkaktojë sëmundje inflamatore të epidermës dhe të dobësojë qelizat imunitare. Të paktën ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Mjekësisë në Berlin dhe Universitetit kanadez të McMaster, i publikuar në revistën “The American Journal of Pathology”.
Lëkura është niveli i parë mbrojtës që organizmi ka ndaj infeksioneve. Kjo barrierë është e gjitha fizike, por që ndonjëherë mund të ketë efekt irritant: nëse qelizat imunitare të lëkurës janë reaktive, mund të shkaktojnë sëmundje inflamatore të lëkurës, si p.sh. dermatit atopik apo psoriazis.
Sipas shkencëtarëve, është stresi ai që “ndez” infeksionet dhe shton shkallën e problemit. Mesa duket stresi rrit aktivitetin e qelizave imunitare, gjë që çon në shfaqjen e infeksioneve, në vend që ta mbrojë lëkurën.
Studimi është bazuar në një eksperiment të kryer te disa minj, të cilët iu nënshtruan një tingulli stresant, gjë që ka çuar në shtimin e rritjes së numrit të qelizave të bardha në lëkurë. Më pas shkencëtarët kanë ndërprerë funksionin e qelizave imunitare të dy proteinave të veçanta, dhe kanë arritur të pengojnë rritjen e numrit të qelizave të bardha në lëkurë, gjë që shkaktohej prej stresit.


Burimi: Gazeta Panorama
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi