Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Epilepsia, shkaqet e krizave dhe cfare i shkakton

Shko poshtë

Epilepsia, shkaqet e krizave dhe cfare i shkakton

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 2:04 am

Epilepsi eshte termi qe identifikon nje person qe ka kriza te shpeshta, zakonisht me epilepsi diagnostifikohen pacientet qe kane patur me shume se 1 krize.

Ne disa raste te identifikuara. burimi i krizave epileptike eshte demtimi i trurit ne forma te ndryshme, megjithate per shume veta, shkaqet e saj jane te panjohura.

Krizat dhe Epilepsia

Krizat ndodhin kur tufe impulsesh elektrike nga truri tejkalojne limitet e tyre. Ato perhapen ne zonat fqinje dhe krijojne nje stuhi te pakontrollueshme impulsesh elektrike. Keto impluse transmetohen tek muskujt dhe krijojne dridhje apo kontraktime te pakontrollueshme.

Shkaqet e epilepsise

30% e rasteve me epilepsi jane tek femijet. Zakonisht femijet dhe te moshuarit jane me te prekur. Ne nje pjese te vogel te rasteve me epilepsi mund te spekulohet per shkakun e saj si psh:

nivele te ulta oksigjeni gjate lindjes
demtime ne koke, gjate lindjes, apo gjate jetes
tumore ne koke
kushte gjenetike qe shkaktojne demtim te trurit, si psh skleroza
infeksione si psh meningjiti
tromboze ose ndonje lloj demtimi tjeter te trurit
nivel i larte i disa substancave ne trup si psh i Natriumit apo sheqerit ne gjak
70% e rasteve me epilepsi mbeten mister dhe nuk u dihet shkaku.

Shkaqet e Krizave

mosmarrja rregullisht e ilaceve
perdorimi pa kriter i alkolit
perdorimi i drogave te ndryshme, kokaine ekstazi etj.
mos-ngopja me gjume
ilacet qe mund te nderhyjne me efektin e ilaceve per epilepsine.
Per femrat, ka nje ne dy shance qe krizat te shfaqen gjate periodes. Eshte e rendesishme qe te shtohet ose te ndryshohet medikimi gjate ketyre diteve.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi