Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Shko poshtë

Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:56 amÇfarë është celuliti?

Termi “celulit” i referohet pamjes qe merr lekura tek disa njerez kur duket si me gropa. Celuliti mund te shfaqet ne kofshe, krahe, prapanice dhe bel. Kjo gje eshte me e zakonshme tek femrat sepse ka te beje me menyres se si muskuli , dhjami dhe indet qe i lidhin jane te shperndara ne lekure. Kokrrat e celulitit shkaktohen nga depozita dhjamore qe shtyjne dhe deformojne indet lidhore poshte lekures, duke ndryshuar pamjen e lekures.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:56 am

Çfarë e shkakton Celulitin?

Pamja e gropezuar e celulitit mund te konsiderohet si nje menyre normale e pamjes se njeriut. Disa njerez thjesht kane nje dertim te ndryshem te trupit. Trashegimia, trashesia e lekures, seksi, sasia e shperndarjes se dhjamit te trupit dhe mosha mund te influencoje nivelin ne te cilin gjendet apo eshte i dukshem celuliti. Megjithese eshte me i zakonshem tek femrat , celuliti gjendet edhe tek disa meshkuj. Celuliti shfaqet tek te gjithat rracat e njerezimit. Ndonese hormonet tek femra luajne nje rol tek ky lloj shperndjarje e dhjamit ne trup, celuliti nuk mund te kurohet me anen e hormoneve.

Celuliti nuk shkaktohet nga mbipesha por eshte thjesht kodi gjenetik i personit dhe mund te shfaqet si tek te shendoshet dhe tek te dobetit. Celuliti nuk sillet ndryshe nga llojet e tjera te dhjamit apo nuk eshte semundje dhe nuk ka rrezik per shendetin.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:57 am

Cilat jane mjekimet per celulitin?

Pjesa me e madhe e njerezve nuk pelqejne pamjen e celulitit dhe preferojne qe ta kene lekuren sa me te bute qe te jete e mundur. Per kete arsye jane bere shume perpjekje per te gjetur nje menyre per te luftuar celulitin disa nga menyrat per ta bere kete gje jepen me poshte:

Methylxanthines:

Methylxanthinesjane nje grup kimikatesh qe perfshijne aminophylline, caffeine, and theophyilline. Keto kimikate jane prezente tek kremrat kunder celulitit per shkak te vetive te tyre per te shperbere rezervat e dhjamit. Sidoqofte keto kremera nuk kane mundesi per te derguar dozat e duhura poshte lekures per nje kohe te mjaftueshme qe te shperbehet nje madhesi e konsiderueshme dhjami. Studimet tregojne nje zvogelim te vogel te diametrit te kofsheve, por ky ndryshim nuk eshte shume i madh. . However, skin creams cannot deliver the required concentration of these chemicals for the length of time required for significant fat breakdown. While studies have shown a small reduction in thigh measurements with some of these preparations, they do not promote significant loss of cellulite.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:57 am

Suplementet ne Diete: qe prej vajit te peshkut, apo lengut te trendafilit etj, mendohen “te shpejtojne metabolizmin”dhe te shperbejne dhjamin, por nuk ka as nje lloj mbeshtetje shkencore. Disa prej tyre mund te jene te demshme ne doza te medha psh formula qe njihet si Cellasene, e cila permban Jod dhe mund te jete e rezikshme per ata qe kane probleme me gjendrat tiroide.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:57 am

Masazhet: Ne treg gjenden disa lloje aparatesh qe veprojne tek zonat e prekura nga celuliti. Keto aparate perdorin cilindra per ta mbeshtjelle dhe masazhuar lekuren. Endermologie eshte shpikur ne France ne 199o dhe perdor nje aparat elektrik per te thithur , terhequr dhe shtypur lekuren. Trajtimi eshte i shtrenjte, zgjat per 30-40 minuta dhe duhen 10-12 seanca para se te duken rezultatet. Ky lloj trajtimi nuk e sheron celulitin por thjesht e shperndan dhjamin poshte lekures. Po nuk u perserit ne intervalet e duhura , celuliti rikthehet.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:57 am

Terapia me lazer ose me drita: Akoma me i shtrenjte edhe ky lloj trajtimi ka efekt te perkohshem dhe duhet perseritur.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:58 am

Mesotherapy: Mesotherapy eshte injektimi i substancave direkt tek indi i prekur nga celuliti. Shpeshhere, Barna dhe vitamina injektohen tek ky kokteil. Keto lloj trajtimesh nuk jante te vleresuara apo te aprovuara nga autoritetet mjekesore
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:58 am

Collagenase: Collagenase eshte nje enzime natyraleqe shperben collagen, pjesa qe mban qelizat bashke. Eshte bere nje studim i vogel qe ka patur efekt por akoma nuk dihen efektet afategjata te trajtimit.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:58 am

Dietat per kundra celulitit : Jane djetat speciale qe mendohet te luftojne celulitin. Mendohet se kombinimi i caktuar i disa ushqimeve lufton celulitin por shkenca nuk e ka vertetuar kete gje. Dieta te caktuara permiresojne pamjen e pergjitheshme te lekures por nuk luftojne celulitin.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:58 am

Mbeshtjelljet: Shume sallone ofrojne mbeshtjellje herbale apo ndonje lloj tjeter mbeshtjellje per luftimin e celulitit. Njesoj si trajtimi me siper keto pretendime nuk jane te mbeshtetura nga shkenca dhe nuk dihet efektet afategjata. Mbeshtjelljet mund te ulin sasisne e ujit ne trup duke permiresuar pamjen e lekures, por kjo gje eshte eperkoshme dhe nuk ka mundesi per ta hequr celulitin me dieta herbale apo me mbeshtjellje te ndonje lloji tjeter.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:58 am

Liposuction ose thithja e dhjamit poshte lekures se celulitit, gjithashtu eshte nje nga menyrat qe nuk rekomandohet. Ndonjehere ndodh qe liposuction e ben me keq paraqitjen e celulitit sepse i heq mbeshtetjen lekures.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:58 am

Cfare mund te bej per te luftuar celulitin?

Si permbledhje nje diete e pasur dhe ushtrime fizike te rregullta ndihmojne per te patur nje trup sa me te rregullt qe te mundeni. Gjithe trajtimet qe jane ne skene per momentin jane te rrezikshme , te pa testuara tamam dhe kane vetem rrezultat te perkohshem.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Celuliti – ç’farë është dhe si luftohet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi