Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Lythat (Warts)

Shko poshtë

Lythat (Warts)

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:50 amLythat (warts) jane rritje te lekures te shkaktuara nga nje infeksion viral specifikisht nga virusi HPV (human papilloma virus). Ka rreth 60 lloje te ndryshme HPV. Virusi HPV stimulon rritjen e shpejte te qelizave qe gjenden ne pjesen e jashtme te lekures. Lythat jane ngjitese dhe mund te perhapen shpejt nga kontakti me nje peson direkt, nga kontakt me nje objekt qe eshte infektuar nga personi me lytha. Zakonisht ky virus i nxit kto lytha (warts) te perhapen ne pjese te tjera te trupit.

Llojet me te perhapura:

Plantar warts (verruca pedis)- ky lloj lyth-i shfaqet zakonisht me kokrra si ngjyra e lekures ose ngjyre kafe e hapur dhe ka damare shume te vegjel qe duken si pika te zeza. Shfaqen me shume ne kembe.

Flat warts (verruca plana)- lyth i sheshte, shfaqet me shume tek adoleshentet dhe tek femijet, jane kokrra te lemuara dhe pak te sheshta, gjenden me shume ne fytyre por dhe ne kembe, sidomos tek femrat.

Genital wart ( verruca acuminata) -gjenden tek organet gjenitale, perhapen shume shpejt, jane ne ngjyre te lekures zakonisht si grup prej 3-4 cope, ndonjehere jane shume te vogla.

Kurimi:

Ne shume raste lythat jane te pademshme dhe zhduken vete pa kurim. Lythat ne zonen gjenitale duhet te konsultohen menjehere tek mjeku. Kurimi i lythave behet me:

-Ngrirje duke perdorur Liquid Nitrogen ( nitrogjen leng) i cili shkakton lythin te bjere zakonisht pas nje jave.

-Nderhyrje kirurgjike, ku lythi hiqet dhe baza e tij shkaterrohet duke perdorur nje gjilpere elektrike ose sic njihet ndryshe deep freezing.

-Me lazer, kjo perdoret vetem ne rastet kur lythat jane te veshtire per tu kuruar

GJithashtu ka ilace te ndryshme qe mund te gjenden ne farmaci por kjo zgjat gati me shume se 1 muaj dhe mbasi lekura sherohet, ka mundesi qe lythi te shfaqet perseri.

Nje metote tjeter popullore e perdorur shume nga njerezit eshte me ngjites ose duct tape. Vihet duct tape tek zona e infektuar dhe mbahet per 6 dite, pas 6 ditesh hiqet ngjitesi dhe sona e infektuar futet ne uje duke e mbajtur per disa minuta. Pastaj krruhet mire me pumice stone. Kjo perseritet derisa lythi te zhduket, gje qe mund te zgjasi me muaj por qe ka dale te jete efektive.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi