Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Me festeke luftoheni kolesterolin!

Shko poshtë

Me festeke luftoheni kolesterolin!

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:42 am

Me festeke luftoheni kolesterolin!

Nje “grusht” festeke ne dite eshte nje preventive e mire per semundjet kardiovaskulare, paralajmerojne studiuesit amerikan.
Sipas te dhenave te fundit, festeket zvogelojne kolesterolin, dhe arteriet i mbajne te shendetshem. Vetem 84 g. festek ne dite jane te mjaftueshme, per te zvogeluar rrezikun e semundjeve.
Studiuesit e Univerzitetit Sheteror ne Pelsivani, studimet e tyre i kane provuar te tri grupe te njerezve. Njeri grup nuk ka konsumuar festeke, grupi i dyte ka konsumuar nga 42 gr. ne dite, ndersa grupi i trete nga 84 gr. ne dite. Te tri grupet kane pasur mundesin qe te zgjedhin se si do ti konsumojne festeket, si fruta te thata veç apo te kombinuara me pasta. Nje muaj pas proves, te grupet qe kane konsumuar festek eshte verejtur ulja e kolesterolit. Te ata qe konsumuan nga 84 gr. kolesteroli eshte ulur per 11,6 %.
Tek festeket ndodhet luteini antioksidues, i cili gjindet tek perimet dhe pemet me ngjyre te theksuar. Ekspertet preferojne qe te konsumohen te pa kripura, pasi kripa e rrit tensjoni ne gjak.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi