Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Si te mposhtesh eren e keqe te gojes?

Shko poshtë

Si te mposhtesh eren e keqe te gojes?

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 1:35 am

Si te mposhtesh eren e keqe te gojes?

Shpeshhere na bie te flasim me persona qe u vjen aq shume ere goja sa qe smund tu qendrosh afer. Megjithese eshte kaq repulsive dhe antisociale era e gojes eshte nje problem me i zakonshem sec mendoni. Vetem ne Amerike, jane rreth 90 milion veta qe kane probleme te eres se gojes. Nje ere e keqe nga goja jo vetem qe te largon nga shume veta por mund te jete shenje e problemeve madhore te shendetit. Zakonisht era nuk eshte thjesh higjene e keqe, por sinjalizon probleme me mishin e dhembeve, probleme me melcine, veshkat ose shenje diabeti.Gjithashtu nje infeksion i gojes mund te sjelle probleme me zemren.

Cfare duhet bere ne qofte se ju ose nje i njohuri juaj ju vjen ere e keqe nga goja te cilen as nje mente nuk mund ta mbuloje?

Pastroni gjuhen

Gjuha e njeriut i pernjet nje karpeti te dendur, pra eshte nje vend plot te cara dhe gropa ku depozitohen mbeturina ushqimesh te ndryshme dhe bakterie. Nje pastrim i lehte i gjuhes kur lani dhembet mund te zhduke problemet e eres qe ka burimin nga ushqimet e kalbezuara ne te caren e gjuhes dhe bakteriet qe shkaktojne ere te keqe.

Pertypni cimcakiz.

ndoshta duket pak e tepruar por pertypja e vazhdueshme e cimcakizit (mundesisht pa sheqer) eviton eren e keqe te gojes. Pertypja stimulon gjendrat e peshtymes te cilat lajne dhe largojne shumicen e bakterieve qe ndodhen ne goje. Pervec larjes peshtyma ka disa lende antiseptike dhe enzima te cilat reduktojne bakteriet e eres se keqe. Kjo eshte arsyeja qe ne mengjes goja vjen ere,sepse gjate naten prodhimi i peshtymes pakesohet. Gjithashtu po te vereni personat me disa probleme mjekesore, ose qe jane ne mjekime qe pakesojne peshtymen , u vjen goja ere.

Pini uje. shume veta as qe e marin vesh qe trupi i tyre eshte i dehidruar. Pirja e ujit ka shume aspekte pozitive per trupin dhe pakesimi i eres se gojes eshte njeri prej tyre. bejeni zakon te pini uje rregullisht dhe keshtu mundesoni nje pakesim te bakterieve qe sjellin eren e keqe te gojes.

Shkoni tek dentisti

Nje re e keqe e gojes mund te jete jashte mundesive qe keni ju per ta ndaluar. Goja mund te vije ere nga disa semundje te mishit te dhembeve , prishje te dhembeve , infeksion, problome te melcive apo veshkave. Ne qofte se dentisti nuk gjen gje qe ka problem ne goje atehere keshillohet nje vizite e mjekut per te pare nqs keni ndonje problem me te madh.

Hani nje cope buke. Ne qofte se jeni ne diete me kalori te reduktuara, nje prej efekteve dytesore te tyre eshte era e gojes nga mungesa e karbohidrateve. Gjithashtu mund ta maskoni kete lloj ere ne qofte se hani ndonje embelsire te vogel.

Perdorni solucione te lengshem per larjen e dhembeve. Pasta e dhembeve dhe furca largojne mbeturinat dhe bakterjet qe mund te prekin por smund te lajne mbetjet midis dhembeve apo poshte mishrave.Pervec furces nje larje me solucion te lengshem eviton kete problem.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi