Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Aforizma te ndryshme

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:04 am

• Ka dicka me te keqe se veset, virtytet false
• Nese dikush le pijen, cigaren, dashurine nuk eshte se jeton me gjate, por eshte jeta qe i duket me e gjate
• Nje genjeshtar nuk besohet edhe kur thote te verteten
• Gjithcka ka nje kufi, edhe pasioni njrezor
• Nje kenaqesi pa rreziqe te pelqen me pak
• Perpara syve kemi veset e te tjereve, kurse tonet prapa
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:04 am

• Ka vetem nje menyre per ta harruar kohen, ta shfrytezosh
• Koha eshte nje mesuese e madhe, por per fat te keq vret nxenesit e saj
• Nxitoni me ngadale
• Koha eshte gjeja me e rendesishme, ajo eshte nje pseudonim i thjeshte i vete jetes
• Qe te mos jeni martire te sfilitur te kohes dehuni pa , me vere, poezi, virtyt: si te doni
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

1)Dashuria ime per ty eshte aq e madhe saqe nuk ka fare nevoje per
dashurine tende.

2)Asnjehere nuk mund t'ia lejosh vetes te shkosh me te dashuren e shokut
tend, gjithmone nese ai nuk ka shije.

3)Vajzat gjithmone kane kerkuar tek une ate qe nuk e kam pasur kurre. Ah
une varfanjaku I shkrete.

4)Nese nje vajze e bukur ti ka ngulur syte e po te buzeqesh patjeter qe
xhamat e lokalit ne te cilin je ulur jane pasqyre.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

Askush nuk meriton lotet e tu dhe ai qe i meriton nuk te ben te qash.

Ai qe degjon me shume idiotesi ne kete bote, eshte ndoshta, nje kuader i muzeut.
(Edmond de Goncourt)


Me grate ndodh shpesh, qe te mos dish c’te thuash ne fillim dhe ne fund te dashurise...
(Gesualdo Bufalino)


Deri ne nje banke te akuzuarish, eshte kenaqesi te degjosh, te flasin per ty!
(Albert Camus

Ka njerez qe flasin, flasin, flasin….derisa gjene dicka per te thene.
(Sacha Guitry)


Qetesia: shpenzim i te forteve, fshehja e te dobteve. (Charles de Grulle)


Cfare fati te kesh nje inteligjence te madhe, nuk te mungojne kurre budallalleqet. (Anton Cechov)


Mos me jepni keshilla, di te gaboj edhe vete
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

Me se fundi nje lajm I mire: bomba atomike nuk e shkakton
kancerin. Marcello Marchesi


Cfare gallate sikur te mos kete asgje ne boten e pertejme. Anonim


Gjeja me e mire qe ofron kjo bote eshte deshira per nje tjeter.
Martin Kessel


Bota eshte nje magazine baruti ku s"eshte e ndaluar te pish duhan.
Friedrich Durrenmatt


Kushedi sa mund te nxehet nje breshke qe pas 2 kilometrash sheh se
ka gabuar rruge! Fabio Fazio


Shemtia ka nje avantazh kundrejt bukurise: ajo zgjat me teper.
Daniel Musy
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

Te mos besh asgje eshte gjeja me e veshtire ne bote.


Fakti qe disa bankiere kane perfunduar ne burg nuk eshte
skandaloz; skandaloz eshte fakti qe gjithe te tjeret jane ende te
lire. Honore de Balzac
Eshte e rrezikshme te besh banje para se te kalojne 3 ore nga
ngrenia e kerpudhave helmuese. Cavanna
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

Jeta është vuajtje, shkaku i vuajtjeve është dëshira për jetë, për t'u liruar nga vuajtjet duhet liruar nga emocionet dhe dëshira për jetë.


*Jeta përbëhet nga puna dhe fjala. Kush i ka në rregull këto dy anë të jetës, mund të thotë se jeton.

*Jeta ime është jeta juaj, ju jetoni atë që jetoj edhe unë. Kur ju flas për vete, kam folur edhe për ju.

*Mendon ndonjëherë për vdekjen? Sidomos kur s'punoj, kur s'dashuroj dhe kur vuaj.


*Nuk ka vdekje më të ëmbël e më të ndershme se vdekja për liri.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

"Jeta eshte nje semundje dhe vdekja fillon qe kur njeriu lind, cdo frymemarrje dhe cdo e rrahur zemre, eshte pakez vdekje, nje rreshqitje e vogel drejt fundit..." (Remark)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

*Më trim e më i fortë është ai që lufton kundër padrejtësisë, sesa ai që bën padrejtësinë.


*Lehtë është të jesh i mirë, vështirë është të jesh i drejtë.


*Asgjë nuk është më banale se padrejtësia dhe vuajtja.


*Njeriu është krijesa më e shkëlqyeshme, prandaj edhe edukata duhet ta formojë në tërësinë e qenies së tij, ta përgatisë për jetën e përditshme, të përhershme.


*Çdo njeri i paedukuar është karrikaturë e vetvetes
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:05 am

Dy gjera jan te pafundme ne jete, universi dhe idiotsia, per te paren nuk jam i sigurt- Ajnshtajn
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:06 am

1. Heshtja jo gjithehere eshte ar!

2. Ka shume persona qe vezullojne ne forme, por ne permbajtje jane te
brishte!

3. Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.
Ka ³shoke² qe plaget t¹i mbulojne perderisa ato te behen shume ne trup,
pastaj ai luan me ty, sepse kudo qe te preke, ti do te ndjesh dhimbje.

4. Me ate qe vetevetes i shkakton plage me dashje s¹ka nevoje te merret
askush! Ai kerkon vetedenim!

5. Ka individe qe ne heshtje qendrojne buze rruges dhe presin me ore te tera
per t¹u hedhur ne sulm mbi ata qe punojne e veprojne. Keta individe vetem
kritikojne te tjeret, ndersa vet nuk punojne asgje duke mbetur perhere ne
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:06 am

6. Cdokush e ka te drejten e fjales dhe kjo s¹mund t¹i mohohet askujt. I
lumte atij qe ka durim te degjoj llojlloj budallenjesh me ore te tera!

7. Te drejten e fjales e kane te gjithe! Kjo s¹do te thote se cdokush di te
flas mire e sakt!

8. Atyre qe fshihen e nuk punojne, arme e vetme u mbetet kritika kunder
atyre qe perdite punojne dhe perpiqen ne jete per te perparuar!

9. Njeriu qe flet per nje ceshtje te caktuar, duke u shprehur, ne vete
ngerthen, aftesine dhe kulturen. Ka persona qe mundohen te mbesin enigme,
duke fshehur paftesine e vet me ane te heshtjes!

10. Ata qe per nje cast diskutojne me ze te larte jane plot sinqeritet,
sepse ajo qe mbrohet me fuqine e shpirtit, eshte shprehje e vendosmerise per
ta mbrojtur te verteten (por kjo vlen vetem per raste te caktuara).
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

11. Nuk duhet kerkuar meshire para askujt, por drejtesi. Por drejtesia duhet
mbeshtetur, sepse ai qe e ka forcen per baze e qe i mungon karakteri, shkel
me te dyja kembet mbi drejtesine!

12. Aty ku zhurmojne femijet, qesh trolli dhe shtepia, aty eshte e ardhmja e
sigurte e shoqerise, aty jane luftetaret e ardhshem te lirise!

13. Eshte madheshti kur njeriu e sheh drejt realitetin, eshte mjerim per ata
qe nuk duan ta shohin kete!

14. Eshte e tmerrshme kur njeriu e humb te drejten qe ta shoh me sy vellaun,
shokun, mikunÅ

15. Atyre qe u mungon aftesia e imagjinates per t¹i bere gjerat e medha
realitet, cdo gje qe pason me vone ia mveshin spontanitetit!

16. Me ata qe jane kurreshtare e pyesin pa nuk e vlene te bisedohet,
sepse atyre u mungon kultura e degjimit!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

17. Ai qe te genjen tri here radhazi dhe arrin prape te te genjej, atij i
pranohet aftesia e genjimit, ndersa ti duhet te zgjohesh nga verbimi i
besimit!

18. Nuk duhet besuar ne cdo gje, sepse bie ne pozita te injorantit!

19. Eshte kenaqesi e madheshti kur njeriu te gjitha aftesite i ve ne sherbim
te atdheut! Eshte teper e ulte per ata qe te gjitha aftesite i shfrytezojne
kunder atdheut te tyre!

20. Ata qe rastesisht i kane hipur atit nje here, mendojne se perjete do te
jene kalores. Pikerisht, ata ne te parin hendek bien dhe mbesin perjete
kembesore!

21. Gjendja reale e popullit me se miri shihet nga poshte, nga pozitat e
lartesive kurre nuk do te shohesh realisht, sepse te pengon mendje-madhesia.

22. Ererat gjithehere nuk te freskojne. Ka erera qe te ngrijne e qe te
thajne!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

23. Buzeqeshja zgjate jeten, por varet se cka fshihet pas saj: intriga,
cinizmi, hipokrizia, injoranca, sarkazmi, servilizmi apo sinqeriteti!

24. Realitetit nuk duhet frikesuar pa marre parasysh cfare eshte ai!

25. Ata te cilet nuk i binden arsyes per ta bere te domosdoshmen realitet
ose jane armiq te progresit ose jane qyqare!

26. Gjarperin po e godite ne bisht, te kafshon ne gisht, prandaj duhet
goditur ne koke qe ta shtrish pertoke!

27. Atij qe ngurron per ta mbrojtur te verteten, i pelqejne genjeshtrat dhe
poshtersite!

28. Ta mbrosh te pambrojturin eshte humanitet, por qe te jete ky humanitet i
plote duhet qe te ia mesosh artin e vetmbrojtjes!

29. Hero, martir, deshmor njeriun nuk e ben vetem akti i renies, por vepra e
tij gjate jetes, ne sherbim te atdheut, duke sakrifikuar edhe jeten si aktin
me sublim. Kete fat e kane vetem ata qe e ndjekin me perkushtim kete rruge!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

30. Te punosh per ceshtje kombetare do te thote t¹i vesh vetes obligim per
t¹i kryer detyrat qe shtron atdheu. Te punosh kunder atdheut do te thote te
besh punen e tradhtarit duke i ven vetes obligim per t¹i kryer detyrat qe
t¹i ngarkon armiku!

31. Ai popull qe nuk e gezon lirine, nuk e gezon as jeten!

32. Atyre qe flasin per atdhe pa nderpre e pa kontroll, ne realitet u mungon
gatishmeria qe te sakrifikojne per atdhe, prandaj kete mungese mundohen ta
plotesojne me fjale e fraza te thata!

33. Dallimi ne mes te mergimit dhe burgut eshte se i burgosuri e di se sa
eshte i denuar, kurse ne mergim denimi eshte i pacaktuar dhe kurre nuk
dihet se kur do te mbaroje ky denim!

34. Dallimi ne mes burgut dhe mergimit eshte se ne burg t¹i vene hekurat ne
duar, kurse ne mergim hekurat ia veme vetvetes!
35. Kur I shtypuri kerkon qe te haje buke me djathe, shtypesi ia ndalon edhe
buken ne menyre qe ta harroje djathin!

36. Ata qe e mohojne perkatesine e vet kombetare, do te jene perjete te
mohuar nga kombi i tyre!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

37. Vetem ai popull qe eshte i ngritur i arsimuar dhe i guximshem, di se
c¹kerkon, di te rezistoje di te clirohet dhe di te realizoje, sepse eshte i
vetedijshem se lirine nuk ta fale askush!

38. Ka raste kur njeriu nuk deshiron te heshte, por e keqja me e madhe eshte
kur nuk ke kujt t¹i flasesh!

39. Hajnit nuk duhet dhene rastin qe te vjedh, sepse ai ate zanat ka!

40. Cdo popull i roberuar qe gjakon lirine ka nevoje per njerez patriote dhe
te sakrifices e jo per tradhtare, kuislinge e servile. Qe liria te behet
realitet me pare ai popull duhet te clirohet nga keto mbeturina!

41. Zeri i bilbilt eshte i kendshem kurdohere, pavaresisht nga stinet!

42. Eshte lumturi e kenaqesi te shkruash por edhe me kenaqesi eshte kur ke
kujt t¹i shkruash!

43. Ka disa njerez qe i pranojne vetem ato gjera qe u pelqejne atyre,
mirepo shpetimi eshte ne ate se bota nuk sillet rreth tyre por rreth boshtit
te vet!

44. Gjithehere ka qene me lehte te kritikosh sesa te punosh!

45. Kush eshte trim e nuk frigohet, per atdhe qe flijohet, kenga gjithnje do
t¹i kendohet!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

46. Pas luftes nuk ka vend per trimeri, sikur se pas kuvendit te burrave per
filozofi!

47. Ata qe zgjaten e sterzgjaten ne muhabet nuk e dine se ku e kane hallin e
vet!

48. Ata qe te lavderojne hapur e papushim, dikund e kane nje qellim!

49. Po te ikesh nga i ligu ai gjer ne varr s¹te ndahet!

50. Te gjithe ata, qe sharjet ne maje te gjuhes i kane per luftetaret e
lirise, thelle ne zemren e tyre e ruajne nostalgjine per pushtuesin!

51. Te durosh roberine nuk eshte strategji por mungese e guximit per te
luftuar per liri!

52. Nuk eshte trimeri vetem kur di te shtijsh me arme, por trimeri e mencuri
eshte kur di se kunder kujt duhet kthyer tyten!
53. Frikes nuk eshte mire t¹i besh konak shpesh, sepse sa me shume qe ta
pranosh aq me shpesh te troket ne dere!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

54. Edhe sorra di te kendoj por askush nuk thote: -Sa bukur kendon kjo
sorre!

55. Ka shume njerez, per te cilet ne aspektin e sherbimit familjes,
shoqerise dhe atdheut mund te thuash lirisht se ka kohe qe kane vdekur!

56. Me mire nje e share ne vesh, se nje e lavderuar ne shesh!

57. Ai qe vuan nga kurreshtja, nuk mund te jete kurre i qete!

58. Kur eshte paqe dikush kerkon lufte. Nderkaq kur eshte lufte, dikush
kerkon paqe!

59. Miqte e vjeter veshtire se behen armiq te rinje - ashtu sikurse armiqte
e vjeter, miq te rinj!
60. Ikja eshte ves i keq dhe perjashton qendresen! Keni degjuar ndonje here
te thuhet se filani beri gajret duke ikur!?
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:08 am

Mos jeto pa buzeqeshje sepse dikush ne kete bot jeton nga buzeqeshja jote
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:09 am

''Vendos per te vendosur ,vendosshmerine e vendimeve vetem per veten time''
''Eshte mire te jesh me rendesi ,por me rendesi eshte te jesh mire''
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:10 am

Mos e urrej shiun, ai të jep mundsinë të ecësh me kokë lartë edhe kur e ke fytyren të mbushur me ë!!!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:10 am

Mos OfenDo askëNd Në jeTë,Se gjUha ësHtë Një tHikë e Mpreht E plaGa e saj NUK është e lehtë!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:10 am

-Jeta eshte i vetmi liber, qe gjithsejcilit ne kete bote, i jepet shansi per ta lexuar, por jo me shume se nje her te vetme...(Saimiri)
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:11 am

Dashuria ka te drejt te jet e pandershme dhe genjeshtare,por vetem ateher kur eshte e sinqert
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi