Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Aforizma te ndryshme

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Plaku tha: Mendja e fuqishme që ndjek qëllime praktike, është mendja më e mirë në botë.

*

Përvoja tha: Kur të arrish në majë të bjeshkës, do të shohësh dhe do të bindesh se nuk paska qenë maja aq e lartë.

*

Prandaj: kur pi ujë, mendo për burimin.

*

Urtaku nënvizoi: Mos kini kurrë qëllim për të qenë diçka, në qoftë se nuk jeni më parë NJERI.

*Me lehtësi mund të arrihen sukseset në jashtësi; lehtë bëhesh Prof., Mr., Dr., Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por vështirë, njëmend shumë vështirë, është të arrihet grada më e lartë në jetë: NJERI.

*

Mendimi pozitiv është sikur dielli: gjithë natyrës i jep dritë e jetë dhe nuk krijon zhurmë.

*

Mendimi pozitiv është sikur dielli: asgjë nuk rëndon, asgjë nuk lëndon dhe asgjë nuk rrënon.

*

Dielli depërton edhe nëpër ujë e nëpër xham: as nuk stërpik, as nuk thyen gjë dhe, prapë, jep dritë e ngrohtësi.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Ndaj dritës e ngrohtësisë së diellit nuk mund të ankohen as grykësit e pangopshëm: mund të marrin sa të duan, nuk harxhohet kurrë.

*

Burimi i begatisë hyjnore, që nuk shteron kurrë, gjendet në shtratin e mendimit pozitiv.

*

Mendimi pozitiv është begati e pafund: mund të marrin të gjithë sa të duan dhe, prapë, kurrë fundi s’i shihet.

*

…dhe kjo dhënie e marrje përsëritet çdo ditë, prej fillimit të botës e deri në amshim.

*

Mendimi pozitiv është si fara: në një farë gjendet një mal i tërë me lisa.

*

Të gjithë mund t’i numërojnë sa fara gjenden në një kokërr mollë, por cila është ajo mendje që mund të dijë sa molla gjenden në një farë të strukur në zemrën e mollës?

*

Mësuesi tha: këtë enë të ndjeshme ti vazhdimisht e zbraz dhe pandërprerë e mbush me jetë të re,

*

Shekujt kalojnë e ti edhe më tutje qet dhe ende ka ku të qitet,

*

Dhe: derisa punon, ti je fyelli nëpërmjet zemrës së zbrazët të të cilit shushuritja e erës shndërrohet në muzikë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Mendimi pozitiv depërton nëpër tërë qenien e njeriut, sjell dritë, ngrohtësi, energji dhe kurrë nuk thyen, as nuk lëndon gjë.

*

Urtaku ynë nënvizoi: ashtu si bleta që prodhon mjaltë çdo vit, ashtu si pjergulla që jep rrush çdo vit, edhe njeriu duhet të përsërisë vazhdimisht bamirësitë e tij.

*

Mendimi pozitiv është barra më e lehtë në jetë, askush deri më sot nuk ka ndier lodhje prej tij.

*

Mendimi pozitiv nuk shkakton ngopje, natë e ditë mbill mendime pozitive në qenien tënde dhe, prapë, do të kesh nevojë për mbjellje të reja.

*

Mendimi pozitiv është fillimi i udhëtimit drejt QETËSISË.

*

Mendimi pozitiv është ama e jetës së lumtur.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Me mire te shohesh te ardhmen me otimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte.

Liria eshte gje shume e bukur, por jo nese duhet te paguhet me vetmi.

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frigohet se kjo mund te jete e vertete.

Ndiqe ate qe kerkon te verteten. Ik prej atij qe e ka gjetur ate.

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.

Ne i pranojme gabimet e vogla per te krijuar bindje se nuk kemi gabime te medhaja.

Teori eshte kur njeriu din gjithcka dhe asgje nuk funksionon. Praktike eshte kur gjithcka funksionon, por askush nuk e din perse. Tek ne teoria dhe praktika jane te bashkuara: asgje nuk funksionon dhe askush nuk e din perse.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Si te sillemi me miqte? Ashtu si do te donim qe ata te silleshin me ne.


Miqesia midis dy vetave me seks te ndryshem mund te jete ose asgje, ose dashuri


Te gjithe duan te kene nje mik, por askush nuk perpiqet te jete nje mik


Mos bej aq miq, sa s`i mban dot ne zemer


Fati na jep prinder, kurse miqte i zgjedhim vete


C`eshte nje mik? Nje shpirt qe jeton ne dy trupa.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Dy veta mund te bien dakort per shume gjera, por shpirtrat e tyre jane si lulet, secila ka rrenjet e veta ne nje vend te percaktuar e askush nuk mund t`i afrohet teper tjetrit pa braktisur rrenjen e vet, gje qe sidoqofte eshte e pamundurKur ndaheni nga miku mos u trishtoni, sepse ajo qe pelqeni me shume tek ai, do t`ju shfaqet me qarte ne mungese, sikurse per alpinistin: mali duket me i qarte nga fusha


Menyra e vetme per te pasur nje mik eshte te jesh nje mik


Miku i rreme eshte si hija qe te ndjek gjersa zgjat dielli.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:34 pm

Kafshet jane miq shume te kendshem; nuk bejne pyetje, nuk kritikojne


Nje peme nen rrezen e diellit, nje gur, nje mal, nje kafshe-te gjitha kane jete, nje histori, jetojne, perballojne rreziqet, gezojne, merziten, por nuk e dine pse-ne


Ne natyre s`ka asgje te kote, as kotesia vete


Pemet jane lirika qe toka shkruan ne qiell, ne i presim dhe i transoformojme per te shkruar zbrazetine tone


Tek cdo gje e nyters ka dicka te mrekullueshme.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:34 pm

Gjithcka qe vjen nga toka do te kthehet ne toke


Lindin te gjithe te cmendur, ndonje mbetet i tille


Asgje nuk eshte e sigurte per inteligjencen, as inteligjenca vete


Natyra na pret me krahe te hapur, na fton te gezojme te mirat e saj, por na shtie friken heshtje e saj dhe vrapojme neper qytetet e mbushura me njerez


Druret jane perpjekje e tejskajshme etokes per ti folur qiellit.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:34 pm

Nga pema e heshtjes varet fruti i qetesise


Qetesia e vertete eshte shqetesimi


S`ka gje me shqetesuese se sa qetesia


Shume pyje sakrifikohen per t`u bere leter e miliona gazetave, qe cdo dite terheqin vemendien e lexuesit per rreziqet e shpyllezimit


Rrobat e gjata tej mase, pengojne ecjen e njeriut; shqetesimet e tepruara pengojne shpirtin e shqetesuar


Shtepi e vogel, qetesi e madhe


Besoji intuites tende dhe do te gjesh qetesine.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:34 pm

Eshte e vertete qe poezia eshte e embel; ne fakt proza e vertete e shteplot poezi


• Zgjidh autorin sic zgjedh nje mik


• Poezia eshte nje semundie e trurit


• Leximi i nje poezie eshte ta degjosh me sy; degjimi eshte ta shikosh me veshe


• Bota sehte nje liber i bukur, por pak i sherben atij qe s`di te lexoje

• Nuk ekzistojne libra morale ose imorale; librat jane shkruar mire ose keq


• Te lexosh si mendoj une do te thote te lexosh thelle


• Librat kane po ata armiq sikurse njeriu: zjarrin, lageshtine, "kafshet", kohen dhe vete permbajtjen e tyre.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:34 pm

• Nje dhome pa libra, eshte si nje trup pa shpirt


• Te gjitha fjalet tona jane vetem therrime qe bien nga tavolina e shtruar e mendies


• Pena eshte gjuha e shpirtit


• Eshte bukur te shkruash, sepse bashkon dy gezime: te flasesh vetem dhe ti flasesh popullit


• Njeriu qe di te lexoje flet me ata qe s`jane te pranishem, mban gjalle te vdekurit dhe eshte ne lidhie me universin, nuk e njeh merzine, udheton, gezon veten, por kush lexon e nuk di te shkruaje, eshte memec


• Te shkruarit eshte nje menyre te folurit pa u nderprere nga njeri
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

Gezimi hyn ne jeten tone, kur kemi dicka per te bere, dicka per te dashuruar e dicka per te shpresuar


• Lumturia eshte nje gje shume kerkuese, si nje grua legjitime


• Kur te kafshon ujku bej durim; tmerr eshte kur te kafshon nje dele


• Kur jemi te lumtur jemi gjithmone te mire, por kur jemi te mire nuk jemi gjithmone te lumtur


• Lumturia eshte poezi e gruas


• Lumturia e vertete kushton pak; nese eshte e shtrenjte, nuk eshte e cilesise se mire


• Nuk ka lumturi inteligjente


• Lumturia eshte nje forme e artit


• Gezimet e vogla, jo te medhate, na duhen per te na lehtesuar e ngushelluar perdite


• Ne realitet nuk ka asgje te keqe qe te mos kete dicka te mire


• Ata qe qahen shume jane ata qe vuajne me pak
brengosur
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

S`besoj se mund te behesh i lumtur duke bere te tjeret fatkeq

• Te ushtrosh lirisht mendeien, ja lumturia e vertete

• Nje jete e tere e lumtur? Asnje njeri nuk do ta duronte dot, do te ishte ferri i vertete ne toke.

• Jeta do te ishte pafundesisht e lumtur nese do te lindnim 80 vjec dhe grdualisht do te shkonim 18

• S`ka detyre qe e nenvleresojme me shume se detyra per te qene i lumtur

• Lumturia e jetes tende varet nga cilesia e mendimeve te tua


• Nje njeri te cilit nuk i pelqen askush, eshte me fatkeq ae ai qe nuk e pelqen askush


• Lumturia eshte formuar nga fatkeqesite e shmangura


• Lumturia e ben njeriun pertac


• Vetem nje gje eshte me tragjike se dhimbia; jeta e nje njeriu te lumtur


• Do te jesh i lumtur? Me pare meso te vuash


• Mjafton pak per te na ngushelluar sepse mjafton pak per te na brengosur
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

• Bejme lufte per te jetuar ne paqe.


• Lufta! Eshte dicka teper serioze per t`ua besuar ushtarakeve


• Kur plas nje lufte njerezit thone: "S`do te zgjase, eshte dicka teper idiote." Dhe s`ka pike dyshimi qe nje lufte te jete jeshtu, mirepo kjo nuk e pengon qe te zgjase.


• Eshte krim qe te vrasesh dike qe te perndjek, nuk eshte krim te vrasesh mijera njerez ne fushen e betejes


• S`ka kurre lufte te mire apo paqe te keqe
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

Eshte ne natyren e vdeketarit qe te shkele me shume ate qe eshte rrezuar


• Nga nje ushtar nuk pres kurre te mendoje


• Problemet e fitores jane me te kendhme se ato te disfates, por nuk jane me
pak te veshtira


• Ne paqe femijet varrosin prinderit, ne lufte prinderit varrosin femijet


• S`ka problem qe nuk zgjidhet ne tavoline perderisa ka vullnet te mire dhe
besim reciprok ose frike reciproke

• Kur zhurmojne armet, heshtin ligjet


• Lavdia eshte si nje helm, qe duhet marre cdo dite me doza te vogla


• Liria eshte vetem ne mbreterine e endrrave


• Sa lehte eshte ta mbytesh ne emer te lirise se jashtme lirine e brendshme
te njeriut


• Nje shoqeri qe pretemdon t`u siguroje njerezve lirine, duhet t`ia nise me
garantimin e ekzistences se tyre


• Liria fillon nga ironia

Nese dikush te lepin kepucet, veri shqelmin para se te te haje kemben.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

Koha është sikur shpata, nëse nuk e pret, të prenë


Nëna e të këqijave; pijet dehese, kur je i dehur bën çdo të keqe.


Nuk është i lumtur ai qe ka, por i kënaquri me atë që ka.


Njeri i mirë është ai që do për tjetrin atë që do për vete.


Bujaria dëshmohet kur je nevojtar.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

Pasuria nuk i përket atij që e ka, por atij qe di ta gëzojë atë.


Pasuria është si uji i kripur; sa më shumë pi, aq më shumë ke etje për të.


Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.


Jeta është një libër i hapur, ku çdo ditë lexon një flete.


Drurin e bren krimbi,njeriun hidhërimi


Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen, zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasi
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

Bukuria e shpirtit nuk vdes (bukuria nuk matet në trup)


Turpi (marrja) është fortifikatë


Mendja e pastërtë në zemër të shëndosh


Një nga principet me te larta te moralit te vërtetë shprehet ne respektin për dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai është njeri dhe pastaj për dinjitetin e tij vetjak.

Gabimin me të madh qe mund ta besh ne këtë jetë është - frika qe mos të gabosh.


Ec pas atyre qe e kërkojnë te vërtetën. Ik nga ata qe e kanë gjetur atë.

Një optimist beson se kjo është bota dhe koha me e mirë për te jetuar. Një pesimist frigohet se kjo është e vërtetë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

• Gezimi hyn ne jeten tone, kur kemi dicka per te bere, dicka per te dashuruar e dicka per te shpresuar
• Lumturia eshte nje gje shume kerkuese, si nje grua legjitime
• Kur te kafshon ujku bej durim; tmerr eshte kur te kafshon nje dele
• Kur jemi te lumtur jemi gjithmone te mire, por kur jemi te mire nuk jemi gjithmone te lumtur
• Lumturia eshte poezi e gruas
• Lumturia e vertete kushton pak; nese eshte e shtrenjte, nuk eshte e cilesise se mire
• Nuk ka lumturi inteligjente
• Lumturia eshte nje forme e artit
• Gezimet e vogla, jo te medhate, na duhen per te na lehtesuar e ngushelluar perdite
• Ne realitet nuk ka asgje te keqe qe te mos kete dicka te mire
• Ata qe qahen shume jane ata qe vuajne me pak
• S`besoj se mund te behesh i lumtur duke bere te tjeret fatkeq
• Te ushtrosh lirisht mendeien, ja lumturia e vertete
• Nje jete e tere e lumtur? Asnje njeri nuk do ta duronte dot, do te ishte ferri i vertete ne toke.
• Jeta do te ishte pafundesisht e lumtur nese do te lindnim 80 vjec dhe grdualisht do te shkonim 18
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:03 am

• S`ka detyre qe e nenvleresojme me shume se dytyra per te qene i lumtur
• Lumturia e jetes tate varet nga cilesia e mendimeve te tua
• Nje njeri te cilit nuk i pelqen askush, eshte me fatkeq ae ai qe nuk e pelqen askush
• Lumturia eshte formuar nga fatkeqesite e shmangura
• Lumturia e ben njeriun pertac
• Vetem nje gje eshte me tragjike se dhimbia; jeta e nje njeriu te lumtur
• Do te jesh i lumtur? Me pare meso te vuash
• Mjafton pak per te na ngushelluar sepse mjafton pak per te na brengosur
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:04 am

• Bejme lufte per te jetuar ne paqe.
• Lufta! Eshte dicka teper serioze per t`ua besuar ushtarakeve
• Kur plas nje lufte njerezit thone: "S`do te zgjase, eshte dicka teper idiote." Dhe s`ka pike dyshimi qe nje lufte te jete jeshtu, mirepo kjo nuk e pengon qe te zgjase.
• Eshte krim qe te vrasesh dike qe te perndjek, nuk eshte krim te vrasesh mijera njerez ne fushen e betejes
• S`ka kurre lufte te mire apo paqe te keqe
• Eshte ne natyren e vdeketarit qe te shkele me shume ate qe eshte rrezuar
• Nga nje ushtar nuk pres kurre te mendoje
• Problemet e fitores jane me te kendhme se ato te disfates, por nuk jane me pak te veshtira
• Ne paqe femijet varrosin prinderit, ne lufte prinderit varrosin femijet
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:04 am

• S`ka problem qe nuk zgjidhet ne tavoline perderisa ka vullnet te mire dhe besim reciprok ose frike reciproke
• Kur zhurmojne armet, heshtin ligjet
• Lavdia eshte si nje helm, qe duhet marre cdo dite me doza te vogla
• Liria eshte vetem ne mbreterine e endrrave
• Sa lehte eshte ta mbytesh ne emer te lirise se jashtme lirine e brendshme te njeriut
• Nje shoqeri qe pretemdon t`u siguroje njerezve lirine, duhet t`ia nise me garantimin e ekzistences se tyre
• Liria fillon nga ironia
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:04 am

• Pasurite sherbejne kur jane neduart e nje dietari, ne duart e nje teveleqi komandojne
• Paraja mund te bleje nje shtepi, por jo nje vater familiare;
mund te bleje nje shtrat, por jo endrren;
mund te bleje nje ore, por jo kohen;
mund te bleje nje liber, por jo ndergjegjen dhe ditune;
mund te bleje nje post, por jo respektin;
mund te bleje doktorin, por jo shendetin;
mund te bleje shpirtin, por jo jeten;
Nese pasurite mbushin durt tona, mos ver ne to zemren tende! Ki guxim ta pengosh kete gje e, po qe nevojshme edhe me hroizem.
• Paraja s`ka bere te pasur asnje
• Ndryshimi midis te pasurve dhe te varfeve? Te pasurit paguhen per gjithcka, ndersa te varferit duhet te paguajne per gjithcka
• Askush nuk eshte aq i pasur sa te bleje te shkuaren
• Admirojme thjeshtesine, guximin, miresine, detyrat e larta, provat e medha, por respektojme vetem parane
• Duhet ti urdherosh parate, e jo tu bindesh
• Jetojme per parane, vdesim per parane. Nderkohe flasim per bese, etike, moral.
• Miky yt me i mire eshte portofoli yt
• Dashuria per parane shkakton gjysmen e fatkeqsive ne kete bote. Mungesa e parase gjysmen tjeter
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:04 am

• Parate nuk te bejne te lumtur, thone disa. Me siguri e kane fjalen per parate ete tjereve!
• Ne jete duhet te zgjedhesh midis fitimit te parave, dhe shpenezimit te tyre. S`ka kohe per ti bere te dyja.
• Nje idiot i varfer eshte thjesht nje idiot, kurse nje idiot i pasur eshte thjesht nje i pasur.
• Ne nje vend te qeverisur mire eshte turp varferia, kurse ne nje vend te qeverisur keq pasuria
• I pasur eshte ai qe arrin te mposhte deshirat e veta
• E vetmja qe perbuz parane eshte vdekja
• I pasuri shpesh eshte nje varfanjak me shume para
• Parja eshte si letra higjenike: kur te duhet e kerkon me nje lloj urgjence
• Parja eshte nje forme e re e skllaverise
• Vdekja shpirterore e nje populli gjendet ne kasafortat e tij
• Jeta eshte si nje oqean, kurse kapiteni i anijes eshte paraja
• Po te jesh i varfer, do te jash gjithmon i tille, sepse sot pasurite u jepen vetem te pasurve
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 29, 2011 12:04 am

• Nese eshte mekate te shesesh trupin per para, eshte mekat edhe me i rende te shesesh mendien per para, meqe mendia, sic thone, eshte me fisnike se trupi
• Ceshte te vjedhesh nje banke ne krahasim me ndertimen e nje banke
• E keqja nuk eshte vetem e atij qe e ben, por edhe e atij qe, duke pasur mundesi ta pengoje, nuk e pengon
• Vesi me virtytin jane te afert, si qymyri me diamntin
• Te jesh i kulturuar do te thote: brenda i zi si korb, jasht i bardhe si pellumbi; ne trup vrere, ne goje mjalte
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi