Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Aforizma te ndryshme

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:28 pm

Mos duaj ate qe eshte perfekt por bej perfekt ate qe do.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:28 pm

Buzeqesh edhe kur je i trishtuar se nje buzqeshje e trishtuar eshte me e trishtuar se vet trishtimi.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:28 pm

NE RINI DASHURO E PUTHU SE PLEQERIA NUK ESHTE VER POR UTHULL.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:29 pm

Dashuria eshte si zogu.po e shtrengove te ngordh.po e le te lir te iken nga dora.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:29 pm

Po te luftosh mund te humbasesh,por pa luftuar je i humbur.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:29 pm

Meshkujt jane si majmunat, se leshojne nje dege pa kapur tjetren.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:30 pm

Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete.

"Kur ndodhesh ne caste te veshtira dhe je i hidheruar, vajto me ne sy dhe ne momentin qe mbarojne lotet, fillon nje periudhe e re jete, e cila le pas hidherimin"

"Nuk ka rendesi se sa meriton, por e rendesishme eshte te dish ta marresh ate qe meriton"

"Po ma hodhe nje here me dredhi, turp te te vije; po ma hodhe per here te dyte me te njejten meyre, turp te me vije"

"Arsyeja qe nje person qe te urren eshte se ai deshiron te jete si ti"

"Kur mendon se bota te kthen kurrizin, shiko me kujdes, je mbi te gjitha ti qe ia ke kthyer kurrizin botes!!!"

"Askush nuk i meriton lotet dhe te qarat e tua dhe ai qe i meriton vertete, nuk do te te beje kurre te qash"

"Sa me shume ne flasim per vlerat tona, aq me pak na besojne"

"Thuaje gjithmone ate qe mendon per te tjeret, do te ndihesh me mire pasi te kesh bere kete.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:30 pm

Mos ler ate qe dashuron per ate qe pelqen se neser do jet ai qe ti pelqen qe do te te ler per ate qe dashuron.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:30 pm

Dashurin e ndjen pran kur je pran atij qe do.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:30 pm

Babai që len djalin e mirë pas, nuk vdes
Babanë e mirë nderojë, babanë e keq duroje
Barrën e kalit mos ia ngarko gomarit
Bashkii bën fuqinë, ndasia ligështinë
Bëj gosti, që të provosh mikun
Bëj shyqyr të paktës, që të vijë e shumta
Bëje si ta bësh, pa e bërë mos e lësh
Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën
Bëni si them unë, mos bëni si bëj unë
Bërtiti të bijës, që të dëgjojë nusja
Bejlerët rrallë lindshin, e shpesh vdekshin
Besnik bëhu, e besë mos zin
Beu nuk i la bujkut as vend për në varr
Bie guri mbi vorbë, e mjera vorbë; bie vorba mbi gurë, po e mjera vorbë
Bie një fjalë e nxjerr një mijë të tjera
Bylbyli njihet në këngë, njeriu në punë
Bima e keqe rritet kudo
Bisha më e rreptë është kur t'i sulmohen klyshtë
Bisha tërbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
Bleta din si bëhet mjalta
Biseda lindi nga mendimi ; biseda pa mendim nuk është bisedë, është grindje.
Borxhi i harruar, vjen në ditë të shtërnguar
Bota është helm e mjaltë e përzier
Brengat janë armiqtë e jetës
Buka në bark, forca në shtat
Buka s'ka turp
Buka të mban fytyrën, yndyra të shkëlqen fytyrën
Bukë e kripë e zemër
Bukë e qepë dhe shëndet
Buka prej qielli s'vjen
Bukuria dhe pasuria s'janë përgjithminë
Bukuria dhe mençuria nuk shkojnë bashkë
Bukuria e gruas duket në mëngjes
Bukuria një ditë, veprat një jetë
Bukuria të habitë, bukuria të koritë
Burgu është varr për së gjalli
Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë
Burrat besojnë se bota është krijuar vetëm për ta.
Burrat pretendojnë se çdo gjë e dinë më mirë se gratë, madje dhe ushqimin e fëmijëve dhe larjen e të lintave.
Burgu për burra është
Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta
Burrë i mirë në sofër të huaj mos u bën
Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë
Burri me dy gra, këmishën pa la
Burri në shtëpi, si kërcu i zi
Burri një herë ka lindur, një herë edhe do të vdesë
Burri për gruan është si çatia për shtëpinë
Burri s'matet me pëllëmbë por me zemër
Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë
Butësia mund të fitojë gjithçka, përveç pasurisë
Buza më gaz shëndeti pa masë
Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre.
Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.
Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.
Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.
Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.
Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.
Burri eshte cadra e gruas.
Butësia bën njeriun gjithçka, përveç pasurisë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:30 pm

E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.
Edhe bari i njomeá digjet neper te thate.
E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.
E shara eshte arma e te dobetit.
E bën mizën bullë, qimen tra
E di luga çka ka vegshi
E do shiun, por në arën e vet
E drejta ka rrugën e gjatë, por vjen
E dua nipin se do të më marrë hakun me t'im birë
E gjuan gurin dhe e fsheh dorën
E keqja s'harrohet, e keqja po
E keqja s'ka fund
E keqja vjen me këmbët e kalit dhe ikë me këmbët e breshkës
E keqja vjen shpesh nga ata që janë shumë të uritur so shumë të ngopur
E lehtë është barra në shpinë të huaj
E liga vjen nga s'e pandeh
E lirë është kripa në Durrës, po e ngre qiraja udhës
E mira duhet kërkuar, e keqja vjen pa kërkuar
E mira e hallkut e e zeza e vetes
E mira e ka të mirën, e keqja e ka të keqen
E mira të lartëson, e keqja të turpëron
E ngrëna e ligë të sjell dergjen, e dergja të sjellvdekjen
E sotmja e qesh të djeshmen
E thëna dhe e bëra janë shumë larg
E treta – e vërteta
E vërteta e vërtetë, por në kohë e vend të vet
E vërteta s'i pëlqen gjithkujt
Ec e bridh ngado, por shtëpinë mos e harro
Edhe ai që u martua edhe ai që s'u martua, të dy pishman u bënë
Edhe atij që ka dije mbi të gjithë, i duhet të mësojë
Edhe durimi ka një kufi
Edhe i fikun edhe i koritun
Edhe kau ka gjuhë të madhe, por s'flet dot
Edhe macen kur ta ngacmosh, të grithë
Edeh pula qorre, gjen ndonjë kokërr
Edhe shakaja e ka kohën dhe vendin e vet
Edhe sytë të t'i nxjerr evladi, prap e don
Edhe të jesh i bardhë si bora, nuk i shpëton gojës së keqe
Eja, baba, të të tregoj arat
Emri i mire fitohet me shumë punë të mira dhe humbet me një të ligë

Është e dyshimtë ndershmëria e atij që thotë se s'ka njeri të ndershëm në botë
Është zotësi e madhe të dish si duhet trajtuar të mundurit
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:30 pm

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.
Nuk ngopet ariu me miza.
Nuk te ben duhani burre.
Nuk i bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.
Në vend që të shesësh dituri dhe zotësi, përpiqu t'i fitosh ato.
Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.
Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille.
Nese thua ate c ka deshiron duhet te degjosh dhe ate c ka nuk deshiron.
Nuk është pasuria ajo që sjell lumturi dhe fatkeqësi, kryesishtë është morali.
Në qoftë se është lumturi të duhesh, është lumturi më e madhe të duash.


Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven.
Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.
Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire.
Nje gur s mban mur.
Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.
Njeriun e bëjnë të përjetshëm veprat e tij.
Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.
Njerzit e mirë janë të gjykuar të bëhen skllevër të të kqinjëve.
Njeriu duhet të përpiqet të mësojë çdo gjë, jo të tregojë veten e tij.
Njeriu i përsosur është ai i cili çka bën në sy të botës mund të bëjë në vetmi dhe çka bën në vetmi mund të bëjë në sy të botës.
Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.
Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.
Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.
Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.
Njeriu ka nevojë për arsim ashtu si bima për ujë.
Njeriut të drejtë shumë rrallë i plotsohen dëshirat, por gjithmonë është i sigurt dhe i qetë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:31 pm

LUMTURIA E FTOHTE ESHTE SI BUKA E THATE,TE MBUSH BARKUN POR NUK TE NGOP.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:31 pm

MOS DASHURO ATE QE ESHTE PERFEKT POR BEJ PERFEKT ATE QE DASHURON.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:31 pm

PYET SHTAT A TETE DHE BEJ SI DI VETE.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:31 pm

Falenderoj prinderit e mi qe me dhane gjene me te cmuar ne bote varferine.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:31 pm

Fale armikun por mos i harro emrin.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:32 pm

Mos kujtonin se dashuria eshte trandafil, se gjembat e saj kafshojnë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:32 pm

Para se te dashurosh meso te ecesh mbi debor pa len gjurme.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:32 pm

Dashuro , por mos u rrembe aq te dehesh , se humb dashurinë !

Ajo qe mendon u perket te gjithve,vetem ajo qe ndjen eshte e jotja.


PARAJSAT E VERTETA JANE ATO QE KEMI HUMBUR
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:32 pm

PARA SE TE TE MARRE URIA DUHET TE KESH GATUAR


jetoj e qet vjeshten time,dhe ndaj me kenaqesi me te tjeret pranveren time

Kur pi ujë, mendo për burimin.


Pastro zemrën nga lakmia, ke çliruar këmbët nga zinxhirët.


Mendimi pozitiv është sikur dielli, asgjë nuk rëndon, asgjë nuk rrënon, asgjë nuk lëndon.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:32 pm

Merre këtë tufë mendimesh pozitive, por mos e mbaj vetëm për vete. Ligj themelor i jetës është ligji i marrjes dhe i dhënies. Unë kam marrë diku dhe t’i kam dhuruar Ty. Ti merri nga këtu dhe dhuroja dikujt tjetër. Sikur jeta që i jep jetës. Kjo është forca e njerëzimit.

Merri thëniet prej këtij libri, prej kësaj tufe, lexoji për vete, por edhe përdori në njërën prej këtyre mënyrave: kur të duash t’ia dërgosh ndokujt ndonjë dhuratë për ditëlindje, për fejesë, martesë, për lindje të fëmijës apo për cilindo rast, atëherë përshkruaje një thënie apo disa sosh dhe, natyrisht, duke i zgjedhur me kujdes ato që i përgjigjen momentit festiv, bashkë me ndonjë dhuratë modeste – dërgoja të përshkruara.

Disa veprojnë edhe pak më ndryshe: për çdo ditë të muajit e zgjedhin nga një thënie me shënimin: për ditën e parë të muajit lexoje vetëm këtë thënie, për të dytën këtë, për të tretën... e kështu me radhë.

Mësimi është gëzim. Po të mësonim për çdo ditë nga një mendim të mirë, në fund të vitit do të ishim për 365 mësime më të pasur. Të kam thënë edhe njëherë: dashuria dhe dituria, kur të ndahen me të tjerët – shumëzohen. Mos e ndal vetëm për vete diturinë, se askush nuk mund të jetojë vetëm në këtë botë. Në brezin e pastër të potencialit të gjithë jemi një dhe vlera e individit matet me fuqinë e tij për dhënie e marrje.

Dhënia e marrja mund të jenë edhe të natyrës materiale, por dhënia dhe marrja e natyrës shpirtërore – dashuri dhe dituri – është mënyra më e mirë e jetësimit të forcës së njerëzimit.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:32 pm

Mendimi pozitiv është çelës që i hap të gjitha dyert e thesarit të jetës.

*

Mendimi, thonë të urtit, është vetëm një vetëtimë, por ajo vetëtimë është gjithçka.

*

Të gjitha që i kemi dhe gjithçka që jemi, është vetëm pasojë e mendimeve tona.

*

Mësuesi tha: Mendimet janë fuqi që e vënë në lëvizje edhe qiellin, edhe tokën.

*

Në qoftë se vetëdijësohemi për fuqinë e mendimeve, nuk do të kemi nevojë të akuzojmë askënd për dështimet tona.

*

Është e njohur se mendimi krijues është vlera e parë e gjinisë njerëzore: të krijosh do të thotë të jetosh edhe shumë kohë përtej vdekjes.

*

Në qoftë se, vërtet, vetëdijësohemi për fuqinë e mendimeve tona, do ta kemi vetëm një nevojë: të dashurit tanë t’i ftojmë në festat e gëzimeve.

*
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Nënvizoje me vijë të trashë: Asnjëherë mos i beso asnjë mendimi që lind në kokën tënde, në qoftë se ai mendim nuk të sjell gëzim në zemër.

*

Mësuesi tha: Jam betuar se do ta dëgjoj vetëm njeriun që fjalën e përdor për të thënë një MENDIM dhe mendimin e përdor për të thënë TË VËRTETËN.

*

Thuhet se për mendime të mëdha duhet të jesh edhe hero edhe idealist, e unë them: Për mendimin pozitiv duhet të jesh vetëm NJERI.

*

Mendimet më të thella janë aq të thjeshta sa secili lexues do të mendojë se këto janë mendimet e tij.

*

Mendimet rrinë në secilin njeri, si ajka në çdo pikë të qumështit.

*

…mendimi i mirë, herë-herë, është sikur brumi: duhet ngjeshur mirë e mirë, që të shndërrohet në mendim jetëgjatë.

*

Mendimet shpesh janë sikur era: shuajnë zjarrin e vogël, por ndezin edhe më shumë zjarrin e madh.

*

Mendimet e këndshme sjellin kthesa.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:33 pm

Mendimet e fuqishme, nëpërmjet njeriut, sundojnë botën.

*

Nuk ka asgjë në botë që të çarmatosë me shumë e me fort sesa mendimi që përmban mirësi.

*

Mendimi pozitiv është mbret i gjithë botës, mendimi negativ është mbret vetëm i budallenjve.

*

Urtaku ynë tha: Mendimet janë si diamanti, aq sa është zor të gjenden, aq është zor të përpunohen.

*E dyta: Njeriu nuk bëhet i lumtur duke arritur gjërat me vlerë, por duke arritur çfarë i dëshiron zemra.

*

Të gjitha qeveritë në botë mbledhin tatime e bëjnë investime, por asnjë qeveri në botë nuk mund të mbjellë gëzime në zemrat e njerëzve si mendimi pozitiv.

*

Thuhet: Njerëzit vdesin, përmendoret rrënohen, vetëm mendimet që ndërtojnë jetën e brezave jetojnë deri në amshim.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi