Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Aforizma te ndryshme

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:24 pm

Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.

Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.

Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.

Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski

Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.

Nje mashkull plagos, ndersa nje femer vret perjete..!!!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:24 pm

Mesohu te jetosh kur jeta te bohet e pa mundur!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:24 pm

Njeriu,eshte gjithmone ne kerkim te vetvetes...

Ka shume semundje te rrezikshme por etja per pushtet
eshte me e keqja...

I lavdishem,eshte ai qe di te fale dhe jo ai qe di te shtype...

Ai qe di te perbuze pasurite eshte ai qe di te jetoje...
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:24 pm

Lumturia eshte e para e te mirave qe duhet fituar,emri i mire eshte ne rradhe te dyte.

'"xhelozia Eshte Dashuri Per Vetveten"

"dicka Qe Fillon Bukur Mbaron Me Dhimbje"

Smira eshte mbrojtja me e mire qe i bejme egos se semure.

Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:25 pm

NUK NA PERKET NE TOKA, NEI PERKASMI ASAJ.

NUK KA NJE TE VERTET ABSOLUTE DHE KEJO ESHTE ABSOLUTAMENTE E VERTET.

XHELOZIA ESHTE DASHURIA PER VETVETEN.

LUFTA ESHTE MESUES I DHUMES.

DIQKA QE FILLON BUKUR, MBARON ME DHIMBJE.

MOS E GJYKONI TJETRIN, PA JETUAR SE PAKU PER TRI HENA JETEN E TIJ.

NE KET JET-BOT- ME I RENDESISHEM ESHTE NJERIU, DHE NE NJERI SHPIRTI I NJERIUT.

MOSBESIMI NGANJEHER TREGON MENQURI..

VETEM EKSISTON NJI MESUES; VET JETA.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:25 pm

1 - "Jeta e pashqyrtuar, është më mirë të mos jetohet"

Besimi i Sokratit se duhet të reflektojmë për jetën që jetojmë është frymëzuar pjesërisht nga shprehja e famshme e gdhendur në vendin e shenjtë të orakullit në Delfi, "Njih vetveten". Sekreti i vlerës në profecitë e orakullit është vetë-njohuria, dhe jo unaza e deshifrimit. Sokrati ishte kaq pasionant për vlerën e vetë-hetimit, sa e shqyrtoi imtësisht jo vetëm jetën dhe besimet e tij, por dhe ato të të tjerëve. Përmes pyetjeve të shumta, ai i detyroi njerëzit të hetonin besimet personale. Ai i pa banorët e Athinës së tij të dashur të ecnin përgjumësh përmes jetës, të jetonin vetëm për para, pushtet dhe famë, kështu që u bë i famshëm në përpjekjen e tij për t'i ndihmuar. Sokrati ishte një filozof i lashtë grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofisë përëndimore. Burimi më i rëndësishëm i informacionit për Sokratin është Platoni. Dialogët e Planonit e portretizojnë Sokratin si një mësues që mohon të ketë dishepuj, si një njeri i arsyes, i cili i bindet zërit hyjnor në kokën e tij, si një besimtar që ka përmbushur detyrimet qytetare të vendit të tij. Sokrati i përçmon kënaqësitë e shqisave, edhe pse është i ngazëllyer nga bukuria. Ai është i përkushtuar ndaj edukimit të qytetarëve të Athinës, edhe pse është indiferent ndaj djemve të tij. Konsiderohet si themeluesi i filozofisë përëndimore, dhe është praktikuesi me ndikim më të madh.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:25 pm

2 - "Krijesat nuk duhet të shumohen pa qenë nevoja"

I njohur ndryshe si "Brisku Ockham", ideja këtu është se nëse gjykojmë mes teorive konkurruese filozofike dhe shkencore, meqë gjithçka është e barabartë, atëherë duhet të preferojmë teorinë më të thjeshtë. Shkencëtarët flasin për katër forca në univers: graviteti, forca elektromagnetike, forca e fortë bërthamore dhe forca e dobët bërthamore. Ockham përpiqet të formulojë një teori unifikuese, një forcë e vetme që i mbledh që të katra.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:25 pm

3 - "Jeta e njeriut është e vetmuar, e varfër, e ligë, e vrazhdë dhe e shkurtër"

Duke iu referuar gjendjes origjinale të natyrës, një të kaluare të supozuar para qytetërimit, Hobbes nuk pa arsye të bëhej nostalgjik. Ndërkohë që Rousseau tha: "Njeriu ka lindur i lirë, dhe kudo është me pranga", Hobbes besonte se ne do ta gjejmë veten duke jetuar një jetë të egër, të pamundur, pa arsim dhe mbrojtje nga shteti. Ai mendonte se natyra njerëzore është e keqe, gjuan njeriun në mënyrat më të shëmtuara dhe zinxhirët e shtetit janë të nevojshme.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:25 pm

4 - "Mendoj, pra ekzistoj"

Dekarti e filloi filozofinë e tij duke dyshuar gjithçka në mënyrë që të kuptojë se çfarë mund të dijë me një siguri absolute. Edhe pse ai mund të jetë gabim në gjërat që mendon, po mendon të pamohueshmen. Mbi pohimin se "unë mendoj", Dekarti arrin në përfundimin se "ekzistoj". Duke qenë se besonte në veten e tij, Dekarti pyet "Kush jam unë?" Përgjigja e tij është "një gjë që mendon, përbri gjësë fizike të zgjeruar në tre dimensione", edhe pse nuk ishte i sigurt në kishte trup.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:26 pm

5 - "Të jesh, është të perceptosh"

Si idealist, Berkli besonte se asgjë nuk është reale, përveç mendjes dhe ideve të saj. Idetë nuk ekzistojnë të pavarura nga mendja. Përmes një linjë të ndërlikuar dhe me të meta arsyetimi, ai nxori konkluzionin se "të jesh është të perceptosh". Diçka ekziston vetëm nëse dikush ka një ide për të. Pra nëse një pemë bie në pyll dhe askush s'e dëgjon, as edhe një ketër, nuk do të kishte pemë. Sipas tij, mendja e Përëndisë gjithmonë percepton gjithçka, pra pema gjithmonë do të bëjë zhurmë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:26 pm

6 - "Jetojmë në botën më të mirë të mundshme"

Novela më e famshme e Volterit "Candid" satirizon me këtë pikëpamje. Nëse hidhni sytë rrotull do të habiteni se si dikush e beson këtë. Por Libniz besonte se para krijimit, Përëndia meditonte për të gjitha mundësitë e universit dhe zgjodhi të krijojë këtë në të cilin jetojmë, pasi besonte se është më i miri. Përëndia mund të krijonte një botë pa djallëzi, por njerëzve do t'u mohoje vullneti i lirë dhe s'do të ishte bota më e mirë në dispozicion.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:26 pm

7 - "Bufi i Minervës i hap krahët vetëm kur bie muzgu"

Pikëpamja poetike e Hegelit thotë se filozofët nuk kanë fuqi. Vetëm pas përfundimin të një epoke mund të kuptojnë se çfarë ka ndodhur. Por atëherë do të jetë e vështirë që gjërat të ndryshojnë. Vetëm në epokën e Emanuel Kant (1724-1804) u kuptua natyra e Iluminimit dhe Kanti s'bëri asgjë për të ndryshuar iluminizmin, por e përjetoi me ndërgjegje. Marx (1818-1883)ka thënë se "filozofët e interpretojnë botën në mënyra të ndryshme, e rëndësishme është ta ndryshojnë".
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:26 pm

8 - "Kush është i vetëdijshëm për rrezikun e madh që sjell besimi kur e hedh hapin e besimit, ky është subjektivizëm"

Në një skenë nga filmi "Indiana Jones", Indi arriti në përfundimin se hapi final i rrugës së tij ishte hapi i besimit. Kjo është teoria e Kirkegardit për fazat e jetës. Faza përfundimtare, faza fetare, kërkon një besim pasionant dhe subjektiv dhe jo prova objektive, në fushën paradoksale dhe absurde. Cfarë është absurdja? Besimi ka shpërblimet e veta, por nuk është i arsyeshëm. Shkon përtej arsyes.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:26 pm

9 - "Përëndia konsiderohet si i vdekur"

Këtë pohim e shprehu me zërin e një personazhi që e quajti "I çmenduri" dhe më vonë në gojën e një karakteri tjetër "Zarathustra". Megjithatë, kuptimi i vërtetë i shprehjes "Përëndia ka vdekur" shpesh ngatërrohet për një pohim ateist. "I vdekur" është metaforike në këtë kontekst, do të thotë se besimi në Përëndinë e krishterimit është i lodhur, i ka kaluar koha dhe në rënie. Përëndia ka humbur si qendra e jetës dhe burimeve të vlerave. Nietzsche mendonte se ishte para të tjerëve kur e tha këtë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:26 pm

10 - "Ka vetëm një problem serioz filozofik, dhe kjo është vetëvrasja"

Zgjidhja e Kamysë ndaj problemit filozofik ishte të njohësh dhe të përqafosh absurditetin e jetës. Megjithatë, vetëvrasja mbetet një mundësi nëse absurditeti është shumë. Për Kamynë, heroi absurd është Sisifus, një person nga mitologjia greke i cili është i dënuar nga Përëndia të rrokullisë një shkëmb në një kodër për ta rrëzuar sapo të mbërrijë në majë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:26 pm

11 - "Askush nuk mund të shkelë dy herë në të njëjtin lumë"

Herakli nuk është i vetëm në atë që mendon. Mesazhi i tij është se realiteti ndryshon vazhdimisht dhe është një proces i vazhdueshëm dhe jo një produkt i qëndrueshëm. Realiteti është i shpejtë dhe jo i qëndrueshëm. Në kohët moderne, edhe Henri Bergson (1859-1941) e përshkroi kohën si një proces që përjetohet. Një orë në radhë është e ndryshme nga një orë në lojë.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:27 pm

njeriu është shumë i vogël për të shpjeguar dhe kuptuar universin, ku rastësisht jeton.

- Kush di te lepije, di te kafshoje.

- Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la Rochefoucauld).

- Secili tregon kush eshte ne shoket qe ka.

- Nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe kjo te jete e mundur nevojitet nje antipati fizike
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:27 pm

Endrrat tona ndoshta mund te jene diku aty, bashke me perendimin.
Ndosha kurre nuk do i arrijme, por askush nuk mundet te na marre te drejten ti shikojme nga larg.

- Per femijte humbja e prinderve mund te jete e kaluara qe fshihet,por per prinderit vdekja e femijve eshte e ardhmja qe fshihet.

- Ne qofte se do te ndihesh mire per nje moment, hakmerru.
Ne qofte se do te ndihesh mire per gjithe jeten, fal.

- Karriera e nje Star, fillon kur nuk e zejne sutienat,dhe mbaron kur nuk e zen fustani i saj.

- Armiqte me te keqije jane ato qe te shfaqen me masken e shokeve.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:27 pm

Zemrat e lenduara behen mikesha
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:27 pm

Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon

-Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.

-Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.

-Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.

-Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri

-Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)

-Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)

-Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)

-Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)

-Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:27 pm

Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet.

-C'do nisje e ka nje fund por ne duhet te luftojme qe ky fund te mos jete i hidhur por te jete i embel cka nuk do na veshtirsonte te ardhmen

-Njerëzit me të cilët nuk je i gatshëm të fundosesh, nuk meritojnë vëmendjen e posaçme.

-Ëndrrimtar është ai që s'e gjen dot rrugën veçse nën dritën e hënës., ndërsa dënimi i tij është se e sheh agimin shumë më herët se të tjerët.

-C'do njeri i ngjet Hënës, e ka anën e vetë të pa ndriçuar, të cilën nuk ia tregon askujt.

-T'kërkosh të jesh mik me dikë që kërkon dashurinë tënde, është njësoj sikur t'i japësh bukë dikujt që ka etje.

-Problemet e fitores janë më të këndshme se ato të disfatës, por nuk janë më pak të vështira.

-Realiteti i zgjon deshirat, por nuk i realizon ato.

-Shume shohin, pak jane largpames.

-Fati favorizon mendjet e parapregatitura

-Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert

-Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes

-Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:27 pm

Ma mire një fund i hidhur, se sa nje jetë e hidhur pa fund !
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:27 pm

-Burgu e ka deren te madhe per te hyr, por te vogel per te dal.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:28 pm

Martesa i ngjan nje shpelle ku me deshire hyn, do te dalish e nuk mundesh!
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Jan 28, 2011 11:28 pm

Nese puthjet jane fjale, le te bejme nje bisede te gjate.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Aforizma te ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi