Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Kur floku fillon të rrallohet

Shko poshtë

Kur floku fillon të rrallohet

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 22, 2011 11:24 am

Gratë me vlera të ulëta të hekurit kanë tendencë më të madhe për rënie të flokut. Në këtë përfundim doli një studim francez i publikuar në Arzte Zeitung.

Gati 60% e personave me rënie të madhe të flokut që morën pjesë në studim, kishin nivel të hekurit nën 40 mikrogramë për litër serum gjaku. Tek gati një në katër gra, vlerat ishin nën 15 mikrogramë (vlera serum-ferritin). Mesatarisht gati një në dy gra ka vlera nën 40 mikrogramë.

Sipas të dhënave duhet që hekuri të plotësohet. Nëse trupi merr shumë pak hekur, rritet rreziku për rënie të flokut - sepse edhe rrënja e flokut ka nevojë për hekur.

Këshilla dhe përkujdesje
* Larja e shpeshtë nuk e përforcon rënien e flokëve.
* Shmangni larjen me ujë të nxehtë dhe tharjen e nxehtë. Më mirë: të thahen me opsionin e ftohtë të tharëses së flokëve.
* Përdorni krehër dhe furça pa maja të mprehta.
* Hiqni dorë nga bojërat e flokëve, dekolorimi apo ondet me permanent veçanërisht
në rast floku të hollë e të thatë.
* Masazhojeni rregullisht dhe butë lëkurën e kokës - çlodh dhe përmirëson humorin.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi