Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Flokë të thinjura për mbrojtje nga kanceri

Shko poshtë

Flokë të thinjura për mbrojtje nga kanceri

Mesazh nga Juѕт٠ prej Sat Jan 22, 2011 11:23 am

Shkencërisht është treguar se flokët zbardhen nga stresi, por edhe thinjat e zvogëlojnë rrezikun nga karcinoma.

Studimi ka treguar se gjatë rritjes të presionit nga stresi qelizat e rrënjës dëmtohen dhe bëhen qime të bardha.

Por, shenjat e para të pleqërisë janë të dobishme, që është treguar shkencërisht. Përkatësisht, zvogëlohet rreziku nga sëmundja e karcinomit. Kur shkencëtarët në një eksperiment me mijtë e kanë studiuar ndikimin e radiacionit kanë parë se qimja e minjve thinjet. Ata si arsye e kanë theksuar faktin se qelizat e rrënjës janë detyruar të plaken dhe ta rrisin prodhimtarinë e melaninit që i jep ngjyrë lëkurës.

Dr. David Fisher është kreu i Departamentit për Dermatologji në Universitetin “Harvard”, pohoi se ndarja e qelizave që kanë ADN është e shfrytëzueshme dhe ajo mund ta ndalojë zhvillimin e tumorit që ngjitet në qelizat e dëmtuara që rriten pa asnjë kontroll dhe ky proces, në fakt, mbron nga kancer.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi