Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Sanëza, efektet e saj mjekuese

Shko poshtë

Sanëza, efektet e saj mjekuese

Mesazh nga Juѕт٠ prej Fri Nov 26, 2010 12:05 pm

Sanëza, efektet e saj mjekuese


Këshillat si shndërrohet bima në ilaç bimor. Pjesët e
përdorshme të bimës për kurim.Sanëza, ose e njohur ndryshe
me emrin Gentiana, është një bimë barishtore zakonisht me zhvillim
shumëvjeçar. Kjo bimë kuruese ka gjetur një përdorim të gjerë në
mjekësinë popullore në çrregullimet e tretjes. Pjesët e përdorshme të
bimës për qëllime mjekuese janë rizomat dhe rrënjët.
Sanëza në saje të aftësive që ka për të stimuluar prodhimin e lëngut
gastrik dhe të sekrecioneve intestinale (në zorrë) përdoret në
çrregullimet e tretjes. Gjithashtu, kjo bimë nxit jashtëqitjen në
konstipacione (kapsllëk). Ndërkohë sanëza është një bimë mjaft e mirë
për personat që kanë probleme me oreksin, pasi përdorimi i kësaj bime
përmirëson oreksin.Gentiana është bimë e gjelbër shumëvjeçare, me gjatësi deri në 140
cm, me fletë të mëdha dhe lule të verdha, të tubuara në një tubë lulesh,
nën sqetull të fletës, në pjesën e sipërme të kërcellit. Sanëza ka
rrënjë shumë të gjata e të thella në tokë deri në 1 metër.
Kjo bimë rritet në livadhet malore, lëndina, kullosa dhe në malet e
rralla, me lartësi mbidetare deri 2.500 metër.
Droga (pjesa e përdorshme e bimës për mjekim) është e fortë nga
jashtë, me ngjyrë të verdhë deri në të kuqe të mbyllët. Në ujë droga
bymehet shumë. Erën e ka karakteristike, shijen së pari të ëmbël e
pastaj shumë të ithët.
Rrënja e Gentianës është njëra prej drogave të hidhëta më të
rëndësishme (amara pura). Në përdorimin mjekësor përdoret për punimin e
ekstrakteve (Extractum Gentianae sicum), tinkturave të ndryshme
(Tinctura Gentianae), verës medicinale (Vinum Gentianae ferratum), çajit
të ithët (Species amarae), etj.
avatar
Juѕт٠
Webmaster
Webmaster


Shiko profilin e anëtarit http://www.ardhmeria-forum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi