Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Studimi tregon si i mësojmë fjalët

Shko poshtë

Studimi tregon si i mësojmë fjalët

Mesazh nga answeR hackeR prej Sat Jan 15, 2011 8:54 pm


Truri i njeriut nuk harron më kurrë një fjalë të dëgjuar më shumë se 160 herë, vërtetoi një studim shkencor i Universitetit të Kembrixhit. Studimi i publikuar sot mund t’i shërbejë të gjithë atyre që përpiqen të mësojnë një gjuhë të re.


Sipas përllogaritjeve, mjaftojnë vetëm 14 minuta për të përvetësuar një fjalë të një gjuhe të huaj të panjohur. Duke përsëritur fjalën vazhdimisht gjatë kësaj kohe, tingujt e rinj zhduken dhe truri nis t’i njohë si gjuha amtare.

avatar
answeR hackeR
Anëtarë i ri
Anëtarë i ri


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi