Kënaqesia juaj në portalin tonë!

Mire se vini ne Ardhmeria Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Ardhmeria Forum, mund te gjeni Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Ardhmeria-Forum Staff.

Këshillat për lëkurë të pastër

Shko poshtë

Këshillat për lëkurë të pastër

Mesazh nga Starka prej Thu Nov 25, 2010 6:23 pm

Për të kuruar lëkurën nuk është e mjaftueshme që të vendosësh krem dy herë në ditë dhe të investosh në produkte bukurie shumë të kushtueshme.

Ndonjëherë harrojmë se ka shumë veprime të përditshme që mund të përmirësojnë apo keqësojnë lëkurën e fytyrës, sidomos kur ka ekspozim nga agjentë të jashtëm si dielli, i ftohti apo smogu.

Ja disa këshilla:

Zgjidhni pastruesin e duhur. Nuk duhet të përdorni larës të njëjtë për lëkurën e duarve, për trupin dhe për fytyrën. Lëkura e fytyrës është më e ndjeshme. Zgjidhni një larës që ka pak substanca kimike, si SD-40 dhe alkool. Këto lloj përbërësish tentojnë ta thajnë lëkurën e fytyrës.

Mos përdorni shpesh eksfoliantin. Tepër e rëndësishme është pastrimi i lëkurës në thellësi, por nuk duhet bërë shumë shpesh, sepse kështu rrezikohet që të humbet elasticiteti. Përdorini këto produkte në mënyrë të moderuar dhe jo në mëngjes, kur lëkura e fytyrës është më e dobët.

Hidratojeni lëkurën normalisht. Këshilla kryesore e të gjithë ekspertëve të bukurisë është ajo e të ushqyerit të lëkurës, sidomos kur është e thatë. Asnjëherë mos e ekzagjëroni, sepse kështu rrezikoni që të rëndoni lëkurën. Pini shumë ujë, kujdesuni për ambientin në shtëpi dhe ndonjëherë ushqejeni lëkurën me maska fruktoze të përgatitura në shtëpi.

Lajeni fytyrën para se të flini. Nëse flini me make up, atëherë mos u habisni kur në mëngjes të gjeni ndonjë surprizë të pakëndshme. Lëkura juaj gjatë natës duhet të jetë e qetë, poret të jeni të lira që të marrin ajër.

Mos përdorni produkte kozmetike të vjetra. Edhe pse produkti mund të jetë i madh në sasi, mirë është që të mos e përdorni për shumë kohë, sepse me kalimin e ditëve, cilësia e tij bie. Po ashtu produktet shpesh përdoren me duar jo fort të pastra.
avatar
Starka
Ylli i forumit
Ylli i forumit


Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi